Здравейте,

Наш бивш служител си е изгубил книжката след престоя си във фирмата. След като е започнал в друга фирма са му издали нова книжка и сега иска да му попълним стажа му при нас отново. В новата книжка ли трябва да се попълни (съответно стажът му няма да върви там хронологично) или ние трябва още една да издадем?
Здравейте,

Имаме договор по заместване (срочен) по чл. 68, ал. 1, т. 3  до завръщане на титуляра, сключен в полза на работодателя. Служителката, която е по заместване излиза в майчинство и се наема трети човек на тази позиция по заместване. Малко по-късно титулярът напуска фирмата и остават двата договора по заместване. Има ли право фирмата да освободи жената от първият договор по заместване, докато е в майчинство?
Здравейте,

Имаме служителка, която след като минаха 2-те години майчинство си използва натрупания платен отпуск (около 50 дни). След това реши да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, който може да се ползва по 6 месеца от всеки от родителите на детето или 11 от единия. През това време натрупва ли платен отпуск по 1.66/мес, след като се зачита стаж и например, ако се върне на работа след 6 месеца, ще има ли заработени 10 дни платен отпуск?
Здравейте,

Задължително ли е да се издава фактура при продажба с доставка и наложен платеж към ФЛ и като контрагент 999999999 ли се пишат? В случай, че не се издава фактура, какъв трябва да е документът и как се осчетоводява?
Здравейте,
При получен доход от чуждестранна фирма (от Швеция) трябва ли лице да се регистрира, като самоосигуряващо се и как се облага самият доход – кое приложение към годишната данъчна декларация се подава? Дали е с Приложение 3 – доходи от друга стопанска дейност?
Здравейте,

При бартерна сделка между физически лица дължим ли е данък? От това, което прочетох, бартерната сделка е приравнена на покупка и продажба на активите от двете страни и след като имота е придобит в рамките на 3 години е дължим данък при бартера. Така ли е?

Благодаря предварително.  :smile1:
Здравейте,

Имаме казус на служителка, чиито баща е починал през миналата година. От фирмата, в която е работел са го освободили от грешна дата (ден преди смъртта) и така няма право на еднократно обезщетение на осигурен. Те трябва да направят корекция на датата на прекратяване, а как трябва да се случи при пропуснатите срокове? Молба за предписания в НОИ/НАП за ръчно подаване на коригиращи данни или по друг начин?
Здравейте

Имаме служителка, която ще стане личен асистент на болен, но в същото време иска да остане да работи при нас на трудов договор. Възможно ли е и как трябва да работи при нас – на 4 часа, като допълнителен ТД ли? Има ли нормативна уредба специално за личните асистенти или се третират, като ТД по Кодекс на труда?
Честно, Вие сериозно ли питате ???
Разбира се, знам, че само веднъж се изплаща, но искаме да сме коректни. Явно предишният работодател не е бил такъв.

Благодаря!  :good:
Здравейте,

От фирмата ни напуска пенсиониран работник, който в предишната работа още е получил обезщетение по чл. 222, ал. 3, но само 1 заплата (при дължими от тях 2). Сега като ни напуска нас, трябва ли да изплатим ние още една, за да е коректно всичко и уредено ли е някъде нормативно?
Здравейте

Фирма, която е без касов апарат ще прави продажби, чрез наложен платеж, чрез регистрирани оператори, които месечно превеждат сумите по сметка. При положение, че няма да се издава касова бележка (съответно няма да има месечен отчет за продажбите от касов апарат), на база на какъв документ ще може да се осчетоводи продажбата и да се вкара в дневник продажби по ДДС?
Здравейте

2 служителки, които са на МРЗ напускат от днес 03.01.2023 г., като последен работен ден ще им е в миналата година. Дължим им обезщетение от 2 брутни заплати. На каква база трябва да се сметнат – 710 лв. или 780 лв. при положение, че няма да имат работни дни и дни в осигуряване през 2023 година?
Здравейте,

Има ли възможност за регистиран потребител (фирма) да провери през електронния портал на Агенция "Митници" задълженията на фирмата за ДДС и мито? Ако има, ще съм много благодарен да ми кажете как.

 :smile1:
Здравейте,

Ще назначим ученици от 11-ти и 12-ти клас на дуално обучение с ТД по чл. 230 от КТ. Възнаграджението по ал. 6, която гласи:
(6) (Нова – ДВ, бр. 92 от 2018 г.) По време на обучението чрез работа учениците в дуалната система на обучение получават възнаграждение в размер: за ХI клас – не по-малко от два пъти, а за ХII клас – не по-малко от три пъти максималния размер на месечната стипендия, определена по реда на чл. 171, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование.

Сумата, която ще им се заплаща по договор, по време на дуалното обучение облагаема ли е за ДДФЛ и осигуровки и съответно има ли разлика в %?
Здравейте,

При извършена услуга и съответно издаване на фактура към фирма, която е извън ЕС (от Обединеното кралство), какво е основанието за ДДС 0%?

Благодаря предварително!
За ушиване на ишлеме на дрехи в България, а продажбата е към държава от ЕС.