Не трябва ли прекратяването да е по чл. 325, ал. 1, т. 9 ?
9. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайно намалена работоспособност, или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия. В този случай прекратяването не се допуска, ако при работодателя има друга работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя и той е съгласен да я заеме;
Здравейте,

Поради тежки условия на труд, мой познат получи херния и заради това трябваше да си оперира гръбначният стълб. Заради това сега след като минаха рехабилитациите и болничните няма възможност да си изпълнява старата си работа. Във фирмата няма възможност за трудоустрояване, защото няма длъжност, която да заеме. Как е най-добре да процедира той? От фирмата му предлагат прекратяване по взаимно съгласие или с предизвестие, в което да е в неплатен, което ще го ощети и на Бюрото след това. Работодателят иска да си измие ръцете.
Здравейте,

Мой познат претърпя операция на гръбначен стълб, в следствие от голямо натоварване на работа. Няколко месеца имаше рехабилитация и сега вече му приключват болничните, като ще чака явяване на ТЕЛК. Как е най-добре за него? Да напусне и да търси обезщетение или да иска трудоустрояване?
Здравейте

Искаме да наемем на граждански договор служител да свърши определена работа. Той обаче е в дълъг болничен по основното му трудово правоотношение. Проблем ли за болничния ще е ако сключим такъв договор?
Здравейте,

Служител е напуснал една от нашите фирми(клиенти на кантората) преди повече от 2 месеца, обаче от фирмата са пропуснали да ни дадат тази информация, за да можем да пуснем уведомление за прекратяване по чл. 62 от НАП. През това време служителят работи в друга фирма, а и си е взимал и болнични само за там, мислейки, че е прекратен. Може ли да е подаде на хартия уведомлението, изисква ли се допълнително разрешение и подлежи ли фирмата на санкции?
Ами то точно това си е причината, нали ?

Мисълта ми е, че по този член е при придобиване на право, а тя вече е с придобито право. Да не объркаме по този начин?
Да, но служителката вече е пенсионер от няколко месеца.
Може ли да се ползва чл. 328, ал. 1, т. При придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст?
Здравейте,

Имаме служителка, която е пенсионер и желаем да освободим. Пропуснали сме точната дата на пенсиониране. В този случай трябва да се освободи като редови работник или има определен член по КТ? Ще и изплатим всички обезщетения (вкл. 6-те заплати при освобождаване след като има над 10 години във фирмата).
Здравейте,

Наш бивш служител си е изгубил книжката след престоя си във фирмата. След като е започнал в друга фирма са му издали нова книжка и сега иска да му попълним стажа му при нас отново. В новата книжка ли трябва да се попълни (съответно стажът му няма да върви там хронологично) или ние трябва още една да издадем?
Здравейте,

Имаме договор по заместване (срочен) по чл. 68, ал. 1, т. 3  до завръщане на титуляра, сключен в полза на работодателя. Служителката, която е по заместване излиза в майчинство и се наема трети човек на тази позиция по заместване. Малко по-късно титулярът напуска фирмата и остават двата договора по заместване. Има ли право фирмата да освободи жената от първият договор по заместване, докато е в майчинство?
Здравейте,

Имаме служителка, която след като минаха 2-те години майчинство си използва натрупания платен отпуск (около 50 дни). След това реши да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, който може да се ползва по 6 месеца от всеки от родителите на детето или 11 от единия. През това време натрупва ли платен отпуск по 1.66/мес, след като се зачита стаж и например, ако се върне на работа след 6 месеца, ще има ли заработени 10 дни платен отпуск?
Здравейте,

Задължително ли е да се издава фактура при продажба с доставка и наложен платеж към ФЛ и като контрагент 999999999 ли се пишат? В случай, че не се издава фактура, какъв трябва да е документът и как се осчетоводява?
Здравейте,
При получен доход от чуждестранна фирма (от Швеция) трябва ли лице да се регистрира, като самоосигуряващо се и как се облага самият доход – кое приложение към годишната данъчна декларация се подава? Дали е с Приложение 3 – доходи от друга стопанска дейност?
Здравейте,

При бартерна сделка между физически лица дължим ли е данък? От това, което прочетох, бартерната сделка е приравнена на покупка и продажба на активите от двете страни и след като имота е придобит в рамките на 3 години е дължим данък при бартера. Така ли е?

Благодаря предварително.  :smile1:
Здравейте,

Имаме казус на служителка, чиито баща е починал през миналата година. От фирмата, в която е работел са го освободили от грешна дата (ден преди смъртта) и така няма право на еднократно обезщетение на осигурен. Те трябва да направят корекция на датата на прекратяване, а как трябва да се случи при пропуснатите срокове? Молба за предписания в НОИ/НАП за ръчно подаване на коригиращи данни или по друг начин?
Здравейте

Имаме служителка, която ще стане личен асистент на болен, но в същото време иска да остане да работи при нас на трудов договор. Възможно ли е и как трябва да работи при нас – на 4 часа, като допълнителен ТД ли? Има ли нормативна уредба специално за личните асистенти или се третират, като ТД по Кодекс на труда?
Честно, Вие сериозно ли питате ???
Разбира се, знам, че само веднъж се изплаща, но искаме да сме коректни. Явно предишният работодател не е бил такъв.

Благодаря!  :good: