"Ражда , но не е представила и болничен 42 дни....трябва да го искам , нали- задължителен е ..." -
Самото лице какво казва - има ли издаден болничен, или няма? Няма как да гадаете.
Ако има издаден БЛ - задължително трябва да стигне и до осигурителя.

Пак от НМЕ:
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си поради бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването и при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
2. ако до явяването и при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск поради бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:
1. за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;
2. ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата и до датата на раждането;
3. ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 84 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява заедно с картона на бременната.
Да, подават се. Независимо дали лицето има или няма, ще придобие, или не необходимия стаж, щом болничен лист е издаден от орган на медицинската експертиза /съответно подаден към НОИ/, осигурителят също подава информация. Причината за неприемането не е в липсата на стаж, нещо друго трябва да е и вероятно Ви е изписана в Справката за приети и върнати документи.
Здравейте!

Върху основната заплата за действително отработено време.

Наредба за структура и организация на РЗ
Чл. 12. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор.
...
(8) Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.
Здравейте!
"Явно трябва да го залича този болничен, защото имам писмо от НОИ, в което  приканват да го направим. " - точно това трябва да направите, щом ви приканват от НОИ.

Наскоро имах доста подобен случай. /За мой късмет беше преди подаване на Д1 и Д6 за периода на анулирания болничен лист./

"Но не знам дали изобщо трябва да правя някакви корекции в Д1 и Д6." -  трябва да направите съответните корекции, все с някакъв отпуск ще оформите отсъствието - платен или неплатен.
"В крайна сметка лицето е било в болничен, независимо ,че няма нищо да му платят от НОИ." - лицето не е било на работа. Фактически НЕ се води във временна нетрудоспособност, защото болничният лист е анулиран от лекаря, който го е издал.

Успех!
Привет!


"И въпрос, горе адрес за корекспонденция - това на фирмата е нали? " - аз вписвам този на фирмата.
Това е от сайта на НОИ:
"Задължения на лицата и осигурителите/самоосигуряващите се лица да уведомяват НОИ за настъпили обстоятелства, които водят до прекратяване изплащането на паричните обезщетения при временна неработоспособност

В срок до 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения, включително при промяна на платежната сметка за изплащането им, осигурените лица представят на осигурителите декларация, приложение № 1 към НПОПДОО,попълнен раздел II и съответните доказателства към нея. В срок до 3 работни дни от получаване на декларация за промяна в обстоятелствата осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси представят в НОИ удостоверение, приложение № 9 с попълнен раздел ІІ “Удостоверявам следните промени в обстоятелствата” с данни относно промяната. Самоосигуряващите се лица, дружествата, чрез които се осигуряват съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, и осигурителните каси представят в НОИ ново удостоверение, приложение № 9 в срок до 3 работни дни от промяната на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричното обезщетение.

(чл. 5 и чл. 13 от НПОПДОО)"

Само в раздел II действате: точка 16.  Иначе пак си попълвате № на БЛ, ЕГН на осигурено лице и т.н., и пристъпвате директно към втори раздел, защото във Вашия случай само декларирате промяна във вече подадени обстоятелства.
Привет,

да, с код корекция. Огледайте приложение № 9 и указанията към него: раздел II "Удостоверявам следните промени..., ... т. 16 Личната платежна сметка... е променена... ".
Тогава ще задам друг въпрос.
Платените болничните дни за гледане на дете както стана ясно са 40бр. А ако взимам болничен за себе си пак ли влизат в тази бройка?

Здравейте!
Не, не влизат в тази бройка. Личният Ви лекар може да Ви издаде до 14 дни за едно заболяване.

От наредбата за медицинската експертиза:
Чл. 13. (1) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 17.08.2021 г.) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една календарна година. В посочените 14 дни, съответно 40 дни, не се включват дните за временна неработоспособност поради карантина.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 17.08.2021 г.) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК, с изключение на случаите на временна неработоспособност поради карантина.
Здравейте,

правилно са Ви отговорили от счетоводството. От НОИ - също.
Друг вариант за оправдаване на отстъствието е ползване на неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години /в случай че не сте го ползвали/; ползване на натрупан платен отпуск /в случай че има такъв/.

Здравейте!
Случвало ми се е да изчаквам болничен от ТЕЛК - от последния болничен на ЛКК до излизане на ТЕЛК решението понякога минават месеци. Водя отсъствието като болничен в ТРЗ програмата. След като лицето ми представи болничен лист/и,  подавам към НОИ.
Пожелавам успешно лечение на човека! Успех и на Вас!
Здравейте!
Обърнете се за инфомация към Вашия работодател!
След като имате превод от НОИ, значи информацията за въпросния болничен е подадена както от лекаря, така и от работодателя.
В случай че болничният лист е продължение, няма  дни с обезщетение от работодател.
Здравейте,

"Върху обезщетението при пенсиониране се дължи само ДОД, нали?" - не се дължи. Справка  - чл. 24, ал. 2, т. 8 от ЗДДФЛ.

"Пенсионно решение още не ми е предоставено от лицето, но в телефонен разговор ми каза, че се води пенсионер от 20.11.2023г." - аз  бих изчакала да ми бъде предоставено /технологиите са напреднали - на първо време може сканирано, снимано - но да го има черно на бяло/.
Здравейте!
"...към НОЙ трябва да подадем само декларация по чл.164, ал.1" - не, няма такава декларация! Цитираният член е относно вида на отпуска, за който майката подава молба пред работодателя.

Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО
Раздел II.
Ред за представяне на документи за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2022 г., в сила от 01.08.2022 г.) Паричните обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст, осиновяване на дете до 5-годишна възраст и отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) се изплащат на осигурените лица при ползване на отпуск и представяне на следните документи:
1. (доп. - ДВ, бр. 30 от 2017 г., в сила от 01.06.2017 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) за паричните обезщетения при бременност и раждане за остатъка до 410 дни по чл. 50, ал. 1 и 5 и чл. 50а от КСО - заявление-декларация по образец съгласно приложение № 2  - ето това е документът, който подавате към НОИ.

"Ние трябва ли да подаваме нещо към НОЙ преди да изтече датата 19.01.2024 год която е петък  или по точно 22.01.2024 год когато ни е датата по програма?" - заявление за отпуск обичайно се подава преди ползването му, така че няма проблем датата на подаване да е малко преди 19 януари.

"...ме интересува и тази декларация дали има срок в който да се представи към НОЙ?" -
Чл. 12. Удостоверенията съгласно приложения № 9, 10 и 11 с данни относно правото на парично обезщетение се представят в НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси - до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението на осигурителя;

П.С. Умолявам Ви, изписвайте абревиатурата на осигурителния институт вярно! Оставете Ной да почива в Светите книги.
Здравейте!

Погледнете чл. 4 от ЗДДФЛ, за да видите дали лицата не попадат в неговия обхват.
Привет,

"назначен служител по чл.67 ал.1 т. 1 в полза на работодател " - да разбираме, че назначаването е във връзка с чл. 70 от КТ и е със срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя? Ако е така и ако не е изтекъл срокът за изпитване - можете да се позовете на чл. 71, ал. 1.
"По този начин ще има ли браво на борса лицето????" - в заповедта за прекратяване изрично посочете, че прекратяването е по инициатива на работодателя, за да има право на "пълна" борса.
Здравейте,

"това достатъчно ли е по отношение на уведомяването на НОИ за промяната?" - за НОИ би следвало да е достатъчно. С това се прекратява ползването на отпуска по чл. 164/3/ КТ от лицето, поело грижата за детето - т.е. бабата подава заявление в свободен текст и се връща на работа /образно казано/.

"А кой може да ползва 50% за неизползване на отпуската за гледане на дете" - от КСО -
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) Майката (осиновителката), която отговаря на условията по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. (изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на детето или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
Те дните са си 22. Ако тръгнем по обратния ред: 903,16/22*19 = 780 лв - това е точно МРЗ, с брой дни за месец септември. Тук обаче не влиза класът, което не мисля, че е добре, защото той си е част от БТВ.


НСОРЗ
Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.
(2) Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
При прекратяване се полага обезщетение, независимо дали лицето има натрупани 4 месеца трудов стаж, или не.

"И с коя дата трябва да се издаде заповедта за прекратяване на договора 17 или 18 октомври" - ами... няма как да е 18.
17 или по-ранна дата. Наскоро имаше подобна дискусия с достатъчно изчерпателни отговори.
Привет!
"Коя дата се вписва в трудовата книжка в колона 7" - 18.10.23.
"В правоъгълния печат как се посочва трудовия стаж" - 0 год 2 мес и 17 дни  при 8 часа.
"И на колко дни има право на платен отпуск за тези два месеца и половина?" - зависи от длъжността на лицето /в трудовия договор би следвало да е вписан общият размер на дните полагаем платен отпуск, изчислява се пропорционално на времето, зачетено за трудов стаж/; зависи дали има валидно ТЕЛК решение, което да е представено пред работодател, както и от това дали вече е ползван някакъв платен отпуск за времето на действие на трудовия договор.
Здравейте! Датите ги пишете така, както са си в самия болничен лист. Щом първият болничен лист вече е подаден, то за втория в приложение № 9 намалявате единствено броя на застъпените дни - в таблицата след т. 9.