Здравейте,

според мен става дума за два първични болнични листа - на две различни осигурени лица. Няма как първичен да е на едно лице, а продължение - на друго. И на двата болнични листа трябва да е отбелязано "първичен".
Здравейте,

дните, които са между 45-дневния болничен и самата дата на раждане, се покриват от болничен лист:
"Чл. 27. (1) Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск поради бременност по чл. 26, ал. 1, т. 1, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни."

Такива случаи отразявам с отсъствие "болничен", а самият болничен подавам към НОИ, когато бъде представен пред осигурителя.
Да, водите го в болничен.

/В случай че НОИ анулира болничния, ще получите уведомително писмо. /
Здравейте,

няма как да се коригира нещо неприето.

Подавате с код Представяне /и попълнени верните данни/.

Успех!
"9. Лице, което се осигурява по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване - необходимо ли е да отблелязвам и това поле, тъй като си плащам здравните вноски ?"

Попълване на образец 2001
В Част І се посочват идентификационните данни на данъчно задълженото лице.
Попълването на информация за телефонния номер и електронния адрес в  т. 5 не е задължително.
В Част І т. 8 се попълва, когато през годината или за част от нея лицето е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
В Част І т. 9 се попълва, когато лицето не попада в т. 8 и през годината или за част от нея лицето се e осигурявало по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравно осигуряване.
"Това означава ли, че работодателят не е подал тези данни?" - Най-вероятно това означава. Срокът за подаване на тази информация е до 28 февруари, включително.
Привет,

това го копирах от указанията за Д1:
"Забележки:
1) Съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД или физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества, попълват полетата на т. 31 и 31а за доходи по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, върху които се дължи данък по чл. 42 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица."
Пишете, че няма плосък данък. Вероятно това е причината клетка 31 да остава празна.

Привет,

за назначените преди 01.01.2025 - не се подава уведомление към НАП заради промяната в КИД.
Уведомление се подава само в изброените в НАРЕДБА № 5 случаи. Промяната в КИД не е сред тях.
Новоназначените - от 01 януари 2025 - по новия класификатор.

Това е отговорът, който получих от НАП, след като звънях на националния телефон.
Здравейте!

"ДУК, но не е вписан в ТР" - доколкото ми е известно, не е задължително.

"Подавани са Д1 и Д6 с код за осигуряване 10, но реално не трябва." - защо не трябва?

" подаване на Уведомление по чл.62 от КТ със задна дата (откакто е подписан този ДУК)" - договорът за управление всъщност НЕ е трудов и НЕ се обявява пред НАП с уведомление по чл. 62.

"пуснат коригиращи Д1 и Д6 с правилния код на осигуряване" - колко да е по-правилен от код 10?

Вижте и информацията в прикачения файл.
Успех с решаването на казуса!
Лицето да си провери в системата на НАП дали има подлежащи на принудително изпълнение задължения. Липсата на такива задължения е едно от необходимите условия за ползване на въпросното облекчение.
Здравейте,

потърсете в сайта на НАП

https://nra.bg/wps/wcm/connect/nra.bg25863/a1cfacfa-c1cd-48d1-8f55-00d75e161595/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA_2024_ALL.7z?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE.Z18_PPGAHG8009LJC0QTR5C2HH30I6-a1cfacfa-c1cd-48d1-8f55-00d75e161595-p3b3SPX

Наръчник по задължително осигуряване, фиш ФИШ IV.I.2, стр. 20.

/Нещо не ми се получава copy/paste/

В примера, който е даден в Наръчника, клетка 29 е празна.
Здравейте!

"Декларация за липса на задължения към НАП?" - по-скоро декларация за липса на задължения,  подлежащи на принудително изпълнение. /Чл. 49, ал. 4, т. 8 от ЗДДФЛ/.
Здравейте,

подавате болничните листове така, както са издадени. /Вероятно ползвате програмен продукт - програмата "приспада" застъпените дни от вече въведения предходен болничен лист./
"Считано от" - денят, следващ деня на изтичане на 410-те дни.
/Ако изтичат на 10-то число, пишете "считано от 11" - датите ги давам само примерно./
Интересно ми е на какво основание отказва. Не съм имала такъв случай и не знам какъв е начинът на действие - към кого трябва да се обърне майката, за да ѝ бъде издаден надлежно болничен лист.

Относно приложение № 10 - в случай че периодът от 135 дни е до 28-мо число, включително, в приложение 10 посочвата "считано от 29.01.25". Подаването, както е упоменато в наредбата - трябва да стане до десети февруари 2025 г.
Здравейте!

В случай че майката е осигурена по силата на КСО, то личната лекарка би следвало да издаде болничен лист за остатъка до 135 дни - чл. 26, ал. 1, т. 3, буква а от НМЕ.
Приложение 11 /за право на обезщетение на самоосигуряващи се/ - майката самоосигуряващо се лице ли е?
НПОПДОО:
Чл. 12. Удостоверенията съгласно приложения № 9, 10 и 11 с данни относно правото на парично обезщетение се представят в НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси - до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението на осигурителя;
2. от самоосигуряващите се лица, дружествата, чрез които се осигуряват съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества, и осигурителните каси - до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който е издаден болничният лист по чл. 3, ал. 1, съответно до 10-о число на месеца, следващ месеца, от който се иска изплащане на обезщетението.
Здравейте,

"Корекцията за 11/2024 можело да се направи до 31/12/2024?" - за Д 1 срокът е до 30 април  на годината, следваща годината, за която се отнасят данните; за Д6 - срокът е до края на втория месец считано, след месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията.
С други думи - в срок сте за подаване на корекции.
Огледайте си отново всички стойности, както и причината за отхвърляне. И опитайте отново! Успех!
Изчислява се спрямо датата на раждане:
КСО, чл 50, ал. 1: Осигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 дни, от които 45 дни преди раждането.