Здравейте,
при същата ситуация подадох уведомление за допълнително споразумение, в което отразих правилния код. При мене бяха минали повече от 7 дни и не посмях да залича и отново да назнача. Не знам това ли е най-правилния ход, но с това действие поправих грешката. :smile1:
Ако правилно съм разбрала, сте променили основанието от 01 на 11 с ДС? Това поне доскоро не беше възможно?
По първият Ви въпрос: трябва да са налице и двете условия - стаж и възраст. Недостигащ стаж може и да се закупи и Вие дори да не сте информирани. Може и да има осигурителен стаж, документ за който да не са ви представили /примерно/
По втори въпрос: абсолютно да.
Ако човекът има възраст и стаж за пенсия, естествено, че ще му дадете 2/6 брутни заплати!
31 дни трябва да му дадете отпуск. Съгласно чл. 319 КТ са не по-малко от 26 дни основен отпуск, а по Наредбата е допълнителен .
В смисъл да пусна допълнително споразумение за преназначаване със сегашна дата или от 2013 който е?
Заличете първо прекратяването от 2013-та и вижте с каква длъжност ще излезе човека /предполагам първоначалната, на която е назначен/ . Уведомление за промяната от 2013та едва ли е необходимо отново да се подава, щом като има подадено. Сега си подайте ЕКАТТЕ-то и правилните длъжност и всичко останало.
Ами мисля, че да! Понеже изрових из класьорите от 2013 година и видях, че лицето е замествало някоя по майчинство и понеже майката се е върнала на работа, другия са го прекратили и са го (пре)назначили на друга длъжност с допълнително споразумениена същата дата!  Как за прекратен договор се пуска допълнително споразумение за преназначаване не ми е ясно.. И може би вече оттам тръгва цялата бъркотия. НАП приема първо уведомлението с ДС-то, а след това уведомлението за прекратяване и хоп честито лицето вече го няма. Това са мои предположения все пак, дано да не съм права, че не ми се иска на място в НАП да ходя, но...
Заличете прекратяването от 2013 г. с код за заличаване 02. Така договора ще Ви излезе като активен и си направете споразумението сега. Имала съм подобен случай и така се получи.
Освен, че това е голяма глупост, ами сега и на завереното ще трябва да подаваме.
те това е най-голямата глупост, особено за големи организации с много служители. Но ще видим другата седмица как ще са нещата. Приятен уикенд, колеги!
Според мен тук се ограничава оталгането да е до половината от полагаемите дни за календарната година
А какво според Вас означава "се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск." ?
Могат. Служителят, който е ползвал дълго време болнични дори не е нужно да пише заявление за отлагане.
принципно дните от 2016 могат да бъдат ползвани до 2018 тъй като имат 2 години давност. Вярно, че в КТ пише разни неща, но 2-те години давност са си 2 години давност. Тук отварям една скоба за да кажа, че на едно от обученията ни обясниха, че отпуска принципно не се губи. Може да се ползва все едно кога стига работника/служителя да знае точно колко дни отпуск има по години и изрично да  впише в заявлението си кои дни иска да му бъдат прихванати. Давността важала само при изплащане на отпуска при прекратяване на договора.
Извинете, но това просто не е вярно. Давност няма само за отпуски отпреди 2010 г. . За всички останали важи - и за ползване, и за изплащане като обезщетение при напускане.
Да, точно така е! С уточнението, че принципно са отложени по установения ред и би трябвало да ги ползва до средата на следващата година.
Имате предвид 2017, нали?
Бих изразила мнение, че ограничението е по-скоро за работодателя - в смисъл, че е длъжен да разреши при поискване от работника ползване на отложения от предходна година отпуск до 30 юни следващата. Но за някого това може да мине за подробност  :smile1:
Ако нямате документ, че майка Ви е дала съгласието си трудовата и книжка да се съхранява при работодателя, значи ТК е у вас. Тогава ще е Ваша грижа да и издадат трудова кжижка - от Инспекция по труда, като ще трябва да събирате стажове и от предишни работни места. Ако имате документ, че майка Ви е дала съгласието си трудовата и книжка да се съхранява при работодателя- значи работодателя я е изгубил и има задължение да издаде нова и това не е Ваш, а техен проблем, има си ред за това. И като цяло Инспекция по труда е институцията, към която може да се обърнете.
чл.328, ал.1, т. 10 от КТ. Освобождавате го с президвестие и му дължите съответните обезщетения.
Аз пиша само когато  "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж". Така и трябва, убедена съм. Обаче неведнъж съм срещала и такива записвания  "Осигурителният стаж не е равен на зачетения трудов (служебен) стаж".  А какво имате предвид "позовавайки се на нескорошните промени в КСО" , вече не издавате УП-3 ли?
Сключете си го днес, считано от днес, няма никакъв проблем, тъй-като 1-ви и 2-ри май са били почивни. Уведомление в НАП в 3-дневния срок и готово.
Чл. 224. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от
30.07.2010 г. - изм., бр. 18 от 2011 г., обявена за противоконституционна от КС на РБ, бр. 91 от
2010 г. в частта "за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за
трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176")
————————————————————————————————
При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на
парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година
пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск,
отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност.
Трябва да го изплатят като обезщетение, ако напусне преди 2018-та, след това го губи отвсякъде  :wink1:
Няма да го загубите, отпуска се дължи като обезщетение при напускане така или иначе :)
Не е съвсем така.
Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 1.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен
отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се
полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 54 от 2015 г. , в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е
отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на
ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е
отпаднала причината за неползването му.
Т.е. отпуск от 2013, 2014 и 2015 ще имате право да го позвате до края на 2018 г.
при положение, че се връщате на работа през 2016 г.
Само да кажа, че а ко работникът е някой "дървен философ" и се стигне до съд най-вероятно ще му отсъдят 46. Играхме го вече тоя цирк!  ;)
въхх, нИдей :smile1:
Е аз ся кво да правя? Таман се нагласих да му давам 40 дни, че то и до утре ми е срока да го уведомя...