А да прикача ли помощната справка към ГДД?
Здравейте,

През 2015г. дружество реализира за пръв път данъчна загуба.
НЕ трябва да отразявам никъде в ГДД цифрата и годината на възникване.
Следващите години, когато изляза на печалба, давам загубата в намаление и по желание попълвам помощната справка за пренасяне.
Т.е. при подаване на ГДД за 2015 не пиша никъде нищо относно тази загуба.
Права ли съм или греша?
Моля да ми обясните следната точка от част III:

7.1. Година на преотстъпване на корпоративен данък, по отношение на която е налице задължение за продължаване на дейността за период поне 3 години след годината на преотстъпване (При повече от една година на преотстъпване за периода от 2007 г. до годината, за която се подава настоящата декларация, попълнете допълнителна справка в същата форма.)
Може ли да залича Д1 за 2013г. сега през ел.услуги и да подам редовна?
И з съм на същото мнение.Благодаря
Някой знае ли дали ще има за 2015г.?
СОЛ има ТЕЛК, който изтече преди седмица. Плаща само здравно. Изпратили са му писмо да се яви за ново преосвидетелстване. За периода до тогава и излизане на новото решение внася ли всички осигуровки?
Не се начислява ддс
От другия месец подаваме към областните дирекции. Всяка трябва да обяви на сайта си имейл. Това важи за вече регистрираните, които до сега са подавали към териториалните СЗ. Ако тепърва ще регистрираш - вече е в ОДЗ. Има и нов формуляр.
УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ И ОБРАБОТКА НА ДЕКЛАРАЦИИТЕ ПО чл.58н, ал.1, по чл.58о, ал. 1 и ал. 2 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз

 Образците на декларациите се намират в меню ГД "Зърно и зърнени продукти", "Образци на заявления и декларации" под № 06, 08 и 09.

 05/08/2015


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ И ОБРАБОТКА НА ДЕКЛАРАЦИИТЕ ПО чл.58н, ал.1, по чл.58о, ал. 1 и ал. 2 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз

 В брой 57 от 28.07.2015 г. на Държавен вестник, беше публикуван Законът за закриване на Националната служба по зърното (НСЗ), приет от Народно събрание на 15 юли 2015 г., с който беше отменен Законът за съхранение и търговия със зърно. По този начин бяха отменени и правните основания за издаване на подзаконовите нормативни актове, които уреждаха лицензирането на публични складове и регистрацията на зърнохранилищата и на другите обекти за съхранение на зърно и задълженията на операторите за периодично деклариране на информация към Националната служба по зърното, относно, произведеното от тях зърно и за наличното зърно в различните обекти за съхранение в страната. Национална служба по зърното е обявена в ликвидация, която следва да приключи в 6 месечен срок. С изменението на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз беше уредено подаването на декларации за произведено зърно и налично зърно от производителите, за налично зърно в обектите за съхранение, както и регистрацията на обекти за съхранение на зърно от ОДЗ на МЗХ. Законът предвижда министърът на земеделието и храните да издаде наредба, която да уреди за условията и реда за: въвеждането в експлоатация на обект за съхранение на зърно, за деклариране на наличното количество зърно в обектите за съхранение, както и за количеството произведено и налично зърно от земеделските производители. С наредбата ще бъдат разписани също така, условията и редът за водене и съхранение на базите данни за обектите за съхранение на зърно, контролът по отношение на всички декларирани данни, представителното окачествяване на зърно и съхраняването и обобщаването на събраните данни. До влизане в сила на наредбата, с цел осигуряване на непрекъснат работен процес, спазвайки разпоредбите на Закона за общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, и по - специално тези на чл.58н, ал.1, по чл.58о, ал. 1 и ал. 2, са изготвени образци на декларации, които следва да бъдат подавани към Областните дирекции по земеделие по местонахождение на обекта за съхранение на зърно, съответно по местонахождение на площите предназначени за производството на зърно.

ПРИЕМ НА ДЕКЛАРАЦИИТЕ

 През периода до издаване на наредбата или на други указания от МЗХ, е необходимо, декларациите да бъдат качени и достъпни на Inet сайта на ОДЗ (съответно посочен е-mail, на който да бъдат изпращани). При подаване на съответната декларация, тя трябва да бъде заведена с входящ номер на ОДЗ, след което да бъде изпратена по служебен ред до съответната регионална служба на НСЗ за обработка. Практиката до момента е показала, че по-голям процент от декларациите се подават от производителите, съответно от складовете по електронен път, т.е. след получаване на декларацията, същата следва да се препрати до съответния служител на териториално звено на Национална служба по зърното. Когато на територията на съответната ОДЗ няма служител на НСЗ, декларациите се завеждат от служител на ОДЗ, до назначаване на съответното длъжностно лице, на което с длъжностна характеристика ще бъде възложена служебната отговорност за обработка на тези данни.

За всеки един тип декларация се създава нов файл във формат excel, като в името на файла се включва името на регионалното звено на НСЗ, с колони и полета, съответстващи на полетата от декларацията. Всяка една декларация се завежда в създадения файл с пореден номер започващ от 1. След приключване на месеца, копие от обобщената информация се изпраща до ЦУ на НСЗ, както и до момента. В декларациите се попълват съществуващите номера на обектите за съхранение на зърно.



ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ

 Основание - чл.58о, ал. 2 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз

 Периодичност - Декларацията се подава всяко тримесечие: за І-во трим. до 3-ти април; за ІІ-ро трим. до 3-ти юли; за ІІІ-то трим.; до 3-ти октомври и за ІV-то трим. до 3-ри януари. През периода от юли до септември пшеницата се декларира до трето число на следващия месец

 Декларацията се подава по електронен път или в два еднообразни екземпляра на хартия, от земеделския производител или упълномощено от него лице, в съответната ОДЗ по местонахождение на обекта за съхранение, съответно по местонахождение на площите, произвеждащи основните зърнени култури - обикновена пшеница, твърда пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, рапица, ръж, овес, тритикале, оризова арпа и соя. Когато декларацията се подава по електронен път, копие от същата е препоръчително да има и при земеделския производител.

Декларацията се подава за произведените и наличните количества по видове зърно, към края на всяко тримесечие. През периода от юли до септември пшеницата се декларира до трето число на следващия месец.

При попълване на декларацията за произведеното зърно се посочват количествата произведено зърно с натрупване от предходното тримесечие/месец, както и наличното зърно в земеделското стопанство към момента на деклариране.

При попълване на декларацията, физическите лица посочват:
•трите си имена и своето местожителство по документ за самоличност.
•телефон и e-mail /при наличие/.

Юридическите лица, посочват:
•имената на фирмата (кооперация, сдружение)
•адреса на управление и ЕИК по БУЛСТАТ
•телефон и e-mail.



ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА местата на съхранение и наличното количество зърно в тях

 Основание: чл.58о, ал.1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз

 Периодичност: ежемесечно до трето число на следващия месец

 Декларацията се подава от всички лица притежаващи обект за съхранение на зърно до трето число на следващия месец. Декларацията се подава от всички притежатели на обекти за съхранение на зърно, както от тези, които към момента са ги обявили като други обекти за съхранение на зърно, така и от лицензираните публични складове и регистрираните зърнохранилища по отмененият Закон за съхранение и търговия със зърно.

При попълването на декларацията се посочва, съхраняваното количество зърно по видове, към последната дата на съответния месец.

В декларацията, физическите лица посочват:
•трите си имена и своето местожителство по документ за самоличност.
•телефон и e-mail /при наличие.
•номера (съществуващият) на стопанисваният от тях обект за съхранение на зърно и неговото местонахождение.

Юридическите лица, посочват:
•имената на фирмата (кооперация, сдружение)
•адреса на управление и ЕИК по БУЛСТАТ
•телефон и e-mail.
•номера на стопанисваният от тях обект за съхранение на зърно и неговото местонахождение.

При попълване на декларацията за наличните количества от пшеница в колоната количество, се посочва общото количество. В колоните за качество се попълва количеството на пшеницата за съответното качество. Декларацията се подава в ОДЗ в два еднообразни екземпляра или по електронен път.



ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ ДЕКЛАРАЦИЯ за обявяване на обект за съхранение на зърно

 Основание: чл.58н, ал.1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз

 В 7-дневен срок от въвеждането в експлоатация или от придобиването на правото на собственост или ползването на обект за съхранение на зърно, неговият собственик или ползвател - физическо и юридическо лице, подава декларация в съответната областна дирекция „Земеделие" по местонахождение на обекта.

В декларацията се посочва: местонахождение на обекта - населено място; формата на стопанисване (собствен, нает); местонахождението на обекта - адрес или местност; типа на вместимостите - плоски складове, ЛИПП (метални силози) или желязо-бетонни силози; капацитета (вместимостта) - посочен като възможното максимално количество за съхранение на пшеница.

При подаване на декларацията се прилагат копия на документи за собственост, за наем или за друг вид ползване на обекта за съхранение на зърно.

В декларацията, физическите лица посочват:
•трите си имена, местожителство и данни по документ за самоличност.
•телефон и e-mail /при наличие/.

Юридическите лица, посочват:
•имената на фирмата (кооперация, сдружение)
•адреса на управление и ЕИК по БУЛСТАТ
•телефон и e-mail.

Ползвателите обявили обекти за съхранение на зърно имат задължение, към последната дата на съответния месец да подават декларация за количеството, съхранявано в него зърно по видове.

Източник: http://www.nsz.bg/new/main.php?module=news&object=news&action=view&nws_id=260
Моля за мнение, колеги
Декларациите, които подаваме всеки месец минават към областните дирекции земеделие
 Предвижда се с наредба на министъра на земеделието да се уреди новия начин за подаване на декларациите към ОДЗ
 Някой има ли повече от това официално инфо и какво правим като изтече този месец...къде подаваме?
Кога ще подавате декларация приложение 5 за налични количества, при положение че крайния срок е 03.05 - неделя, почивен ден

 На 30.04 или на 04.05?
Първо попълвате справката за преотстъпването. Сумата автоматично се пренася на ред 13 в декларацията.
А преотстъпването на авансовите вноски за 2014 дали е допустимо?
На 31.12, когато си начислявам и данък печалба по ГДД
Статия Разходи за данъци/Други разчети с бюджета

Сподели си колебанията да изкоментираме
Добър ден
Интересува ме фирмите, които закупуват гориво от бензиностанции или гориво от цистерна, която продажба е минала през касов апарат, сега трябва ли да декларират съдовете за съхранение, след промяната в наредбата
ЕООД, регистрирано като ЗП.
Трябва да определя авансовия МОД на СОЛ-а за 2015-та година.
420 лева ли е, или трябва да се съобразя с дохода му през 2012година.
Тогава е бил ЗП физическо лице