Здравейте,
На срещата на Работната група в МФ са се обсъждали няколко въпроса във връзка с новия ЗСч, включително и въпроса със съставителите на отчетите. Скоро АССП ще има писмена позиция и вероятно ще я публикуваме на сайта на АССП и ще ви дам линк. Засега натискът за лицензираща счетоводна организация с изпити е позатихнал. Предвид ситуацията в държавата - чакаме дали няма да измислят нещо в 12 без 5. Докато не видим проекта на новия ЗСч - нищо не се знае.
На срещата отново по темата за съставители на финансови отчети, АССП изложи мнението да се запазят критериите, на които трябва да отговаря едно лице или предприятие, за да е съставител на ГФО, които в са регламентирани в сега действащия ЗСч.
Министерството на икономиката също изказа категорично мнение, че е против създаване на професионална организация на съставителите на ГФО.
Беше обсъдено, че няма да залегне в новия ЗСч единната входна точка, тъй като в момента няма пари за подобна инвестиция.
Обсъден е въпроса и с представителите на НСИ, дали облекченията, които дава новата Директива, могат да бъдат приети от НСИ, и дали статистическите отчети също могат да бъдат по-облекчена форма в унисон с духа на директивата „мисли за малките”.
От разговора стана ясно, че тъй като тази информация, се изисква от друга европейска директива за статистическата информация в рамките на ЕС, то едва ли би било възможно да не се попълват статистически отчети.
От всяка организация се очаква да даде своите предложения по набелязани теми.
Интересен анализ от НАП:
Още в началото на срещата, представителката на НАП, Дирекция „Изследване на риска”, представи анализ направен от служител на директицята от НАП – Варна, според който голяма част от съставителите на финансови отчети, физически лица и счетоводни предприятия, не отчитат реалните приходи. Резултатът, изчислен от НАП, като щета към бюджета е 95 млн. лева. Изчислено е, че около 55 % от всички съставители, а именно приблизително 25000, не отчитат коректно доходите си от своята дейност. При физическите лица са изчислили, че около 25% от физическите лица, не декларират всички доходи.
В чл. 48 от ЗСч е регламентирано, че контролът върху правоспособността на съставителите, следва да се упражнява от НАП. В тази връзка беше направено предложение, МФ да инициира среща с НАП и другите държавни институции, за да се съгласува тяхната позиция и да се излезе с конкретно мнение и предложение по въпроса.
Очакват се проверки на НАП на съставителите на финансовите отчети, има се предвид проверки в счетоводни предприятия.
Според учстниците от АССП, сумата, която НАП отчита като щета за бюджета, е твърде голяма и е въпрос на проста математика да се сметне, че няма как да е такъв размера на „укрития доход” от съставителите на финансови отчети.