Народното събрание прие и работниците да бъдат глобявани, ако нямат трудов договор, предаде БГНЕС.
Реално, обаче, едва 87 депутати от общо 108 гласували подкрепиха тази законодателна инициатива на Министерски съвет на второ четене. Новият член в Кодекса на труда гласи: "Който предоставя работната си сила без сключен трудов договор, се наказва с глоба в трикратен размер на личните осигурителни вноски за задължително социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход за изпълняваната работа в зависимост от съответната икономическа дейност и професия".
Тези промени в Кодекса на труда предизвикаха бурни дебати между депутатите от управляващото мнозинство и опозицията.
Народните представители от опозицията активно защитиха всички хора, които са принудени от икономическата ситуация в страната да работят без договор, но от ГЕРБ ги обвиниха, че подкрепят за неспазване на трудовото законодателство. Според Хасан Адемов от ДПС не може осигурителната вноска да се използва за покриване на административно - наказателна санкция, тъй като тя по дефиниция покрива осигурителен риск. Депутатът от Коалиция за България Мая Манолова обвини управляващите, че защитават бизнеса и искат да ощетят работниците. Тя попита дали хората, които в момента са безработни и оцеляват с обезщетения, могат да предявяват претенции пред един работодател. "Колко социално безчувствени трябва да сме всички, които седим в пленарната зала, за да дебатираме изобщо трябва ли човек, който живее с 30 лева, да бъде наказван от държавата, за това че е приел някаква работа за още някакви пари?", попита Манолова. За мен и моята партия е неприемливо да наказваме хората, които са на ръба на своето оцеляване с глоби за това, че са приели някаква работа, с която да нахранят децата си, които гладуват, добави тя.
Социалният министър Тотю Младенов я обвини, че отправя много опасни сигнали към обществото. "Вие им казвате: "Работете без трудови договори, вие ще бъдете извън цялата социално - защитна мрежа и няма да имате права, ако стане трудова злополука или развиете професионално заболяване, няма да имате права за получаване на обезщетения за безработица, майчинство, пенсия". Ние не искаме да наказваме работниците, а искаме да им помогнем да осъзнаят, че трябва да бъдат в цялостната социално-защитна мрежа и техните права да бъдат защитени", обърна се той към Манолова.
Зам. председателят на Народното събрание Анастас Анастасов се пошегува, че ако се отменят трудовите договори, няма да има проблем изобщо. Депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев коментира, че един работник, когато е необходим, диктува условията на работодателя си. Неговата колежка от най-голямата парламентарна група Вяра Петрова отбеляза, че именно хората, които получават обезщетение за безработица, ако си намерят работа предпочитат да работят без договор, за да може да продължат да получават и обезщетението. Тя изтъкна, че и към момента според Кодекса на труда работниците и служителите носят административно-наказателна отговорност при нарушаване на нормативните изисквания за безопасни условия на труд.