Прекратяване на тр. договор

28.07.2016, 08:27 6861 16

28.07.2016, 08:27
Публикации: 205 / 1
Здравейте. Връчено е заявление от работник към работодател за прекратяване на тр. правотношение с предизвестие  на 27.06.2016г.  На 27.07.2016г изтича 30 дневното предизвестие.  Как е правилно?
Заповедта на основание чл.326 от КТ. с дата  27.07.2016г  като пище че тр. договор се прекратява считано от 28.07.2016г или да бъде с дата 28.07.2016г. Благодаря ви.

#1 | 28.07.2016, 09:14
Публикации: 1187 / 228
Коректния вариант, според мен, воден от многопластови и дълбоки размишления  :smile1: , е да връчите заповедта от деня, предшестващ събитието - на 27.07, считано от 28.07.
#2 | 28.07.2016, 11:47
Публикации: 632 / 23
Здравейте. Връчено е заявление от работник към работодател за прекратяване на тр. правотношение с предизвестие  на 27.06.2016г.  На 27.07.2016г изтича 30 дневното предизвестие.  Как е правилно?
Заповедта на основание чл.326 от КТ. с дата  27.07.2016г  като пище че тр. договор се прекратява считано от 28.07.2016г или да бъде с дата 28.07.2016г. Благодаря ви.

Всяка дата от 27.06 до 27.07 вкл. е подходяща за изготвяне и връчване на заповедта.
Заповедта не поражда никакви правни последици, но не е редно да се връчва на 28.07. Още повече работникът няма задължение да се явява на 28.07 на бившето си място на работа.
#3 | 28.07.2016, 12:30
Публикации: 205 / 1
А ако следващият ден е почивен  има ли пречка в заповедта да се впише считано от дата/ почивен ден/ или от следващият работен ден
#4 | 28.07.2016, 12:33
Публикации: 126 / 21
А ако следващият ден е почивен  има ли пречка в заповедта да се впише считано от дата/ почивен ден/ или от следващият работен ден
Няма пречка прекратяването да е, считано от почивен ден.
#5 | 28.07.2016, 12:35
Публикации: 205 / 1
Благодаря ви.
#6 | 28.07.2016, 13:06
Публикации: 1187 / 228
Ako следващия ден е почивен, има две становища, за да комплицираме дискусията.  :smile1:
Според едното, няма пречка договорът да бъде прекратен в почивния ден, след като той се явява първия последващ след изтичане срока на изпитване.
Според другото, тъй като този въпрос не е уреден изрично в КТ, се прилагат общите разпоредби на гражданското право и по-специално тези на ЗЗД, като договорът се прекратява в първия следващ работен/присъствен ден - член седемдесет и някой си беше.
Както и да го направите, няма да имате проблем.

А ето и едно становище от моя любим автор от МТСП:
Галина:-Здравейте, Имаме служител, на който съгласно предизвестието трябва да прекратим договора считано от неделя. Редно ли е това и как се процедира в подобни случаи. Благодаря предварително. Дата на задаване на въпроса:21.8.2008 г. 12:07:05

Уважаема г-жо Ганчева, Съгласно чл. 335, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор се прекратява: 1. при прекратяване с предизвестие – с изтичането на срока на предизвестието; 2. при неспазване на срока на предизвестието - с изтичането на съответната част от срока на предизвестието; 3. при прекратяване без предизвестие – от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора. Цитираната разпоредба определя момента на прекратяване на трудовия договор. В хипотезата на т. 1, моментът на прекратяване е “с изтичането на срока на предизвестието”. Тъй като в трудовото законодателство не е уредено изрично как се процедира, когато предизвестието изтича в неприсъствен (неработен) ден, то се прилага общото правило на чл. 72, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите, т.е. срокът изтича в края на първия следващ присъствен (работен) ден. ЛТ/

И още едно от друг автор, пак от тази институция:
Анонимен:-От кога следва да се прекрати трудовия договор ако срока на предизвестието за прекратяване изтича в почивен ден. Дата на задаване на въпроса:11.12.2008 г. 16:05:29

Съгласно чл. 335, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор се прекратява: 1. при прекратяване с предизвестие – с изтичането на срока на предизвестието; 2. при неспазване на срока на предизвестието - с изтичането на съответната част от срока на предизвестието; 3. при прекратяване без предизвестие – от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора. Цитираната разпоредба определя момента на прекратяване на трудовия договор. В хипотезата на т. 1, моментът на прекратяване е “с изтичането на срока на предизвестието”. Тъй като в трудовото законодателство не е уредено изрично как се процедира, когато предизвестието изтича в неприсъствен (неработен) ден, то се прилага общото правило на чл. 72, ал. 2 ЗЗД, т.е. срокът изтича в края на първия следващ присъствен (работен) ден. ЛТ/
Аз лично действам по този начин, някак повече ме кефи.

Могат да се представят и още, но няма смисъл, както могат и да се посочат такива в защита на обратната хипотеза.
#7 | 28.07.2016, 13:56
Публикации: 3928 / 596
Интересно, защо ЗЗД не се прилага при други неуредени в КТ случаи...
#8 | 28.07.2016, 14:00
Публикации: 1187 / 228
Прилага се, как да не се прилага.  :smile1:
#9 | 01.12.2022, 17:09
Публикации: 33 / 0
Все още ли е актуално? 2022 г. ??
#10 | 02.12.2022, 13:44
Публикации: 1370 / 95
Интересно, защо ЗЗД не се прилага при други неуредени в КТ случаи...

Прилагаше се, но за щастие, все по-малко.

При неуредени в КТ случаи, първо трябва да се прилага КТ.
#11 | 02.12.2022, 13:44
Публикации: 1370 / 95
Все още ли е актуално? 2022 г. ??

кое дали е актуално?

никога не е било актуално да изтича предизвестие в неработен ден, че да чакаме работен ден.
поредната недомислица на мтсп
#12 | 12.12.2022, 22:21
Публикации: 26 / 1
Здравейте, умувам и не мога да измисля. Връчено предизвестие за прекратявне на трудов договор на 01.12, вписан срок на предизвестието - 30 календарни дни. Аз ги броя до 31.12 включително. Датата на заповедта за прекратяване може ли да е 01.01.2023 г. или следва да е 03.01 - първия работен ден. Лицето ще ходи на борса и не искам да го разигравам.
#13 | 12.12.2022, 22:46
Публикации: 3928 / 596
Датата на заповедта може да е всяка дата след датата на предизвестието и преди първия ден, в който лицето вече не е на работа. Просто в заповедта ще пишете "считано от 01.01.2023".
#14 | 13.12.2022, 08:02
Публикации: 1370 / 95
Датата на заповедта може да е всяка дата след датата на предизвестието и преди първия ден, в който лицето вече не е на работа. Просто в заповедта ще пишете "считано от 01.01.2023".

Точно така. Щом не говорим за заповед за прекратяване по взаимно съгласие, връчването по всяко време е ок.
#15 | 13.12.2022, 13:41
Публикации: 3928 / 596
Ама и по взаимно съгласие да е, не виждам проблем днес да се съгласим и да се издаде заповед считано след година, примерно :)
#16 | 13.12.2022, 13:59
Публикации: 1370 / 95
Ама и по взаимно съгласие да е, не виждам проблем днес да се съгласим и да се издаде заповед считано след година, примерно :)
Да, няма проблем, стига да връчиш днес или в срок от 7 дни, а не след година.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група