Обезщетение на борсата 2018 г.

27.09.2018, 18:47 180380 593
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#300 | 27.09.2018, 18:47
Публикации: 3 / 0
Благодаря за справката!
#301 | 02.10.2018, 17:33
Публикации: 11 / 0
Здравейте имам "Заповед за прекратяване" по чл 328.ал.1.т3 от КТ но на него няма имена на работодателя и печат на фирмата, има само подпис срещу работодател.........., за момента фирмата не може да сложи печат това проблем ли е, и каде ще е проблем в НОИ или в Бюрото по труда?
Имам и предизвестие 30 дни преди заповедта на което също няма печат но поне има име на работодател. Какво мога да направя по въпроса, работодателя казва нямам печат ще си правя нов...
#302 | 02.10.2018, 18:02
Публикации: 1288 / 172
А трудова книжка?
Навсякъде ще е проблем, кой ще приеме на сериозно документ без печат.
Сигнализирайте в ГИТ, нека се намесят.
#303 | 02.10.2018, 18:24
Публикации: 11 / 0
А трудова книжка?
Навсякъде ще е проблем, кой ще приеме на сериозно документ без печат.
Сигнализирайте в ГИТ, нека се намесят.
На трудовата книжка имам печати при стажа но понеже този работодател издава трудновата книжка и точно там под издава се от има място за подпис и печат а нямам печат и подпис
#304 | 02.10.2018, 18:40
Публикации: 1288 / 172
А трябва да има.
И тези печати да са еднакви с онези в заповедта.
Дори и да си прави нови, старите са у него.
Изискайте си документите да бъдат подготвени изрядно, ако не искате наистина да имате проблеми.
Като крайна мярка - сигнал в ГИТ.
#305 | 02.10.2018, 18:41
Публикации: 11 / 0
Добре ако сигнализирам в ГИТ какво става, те докато се намесят мене ми минават 5те работни дни да отида на борсата утре е 3тия , 2 дни ме замота управителя с връчването на заповедта...Лошото е че като ми връчи книжката му подписах документ че ми е предадена надлежно и прилежно... той не ми връчи книжката донесе ми я трети човек... та аз подписах и сега виждам каква е работата.
#306 | 02.10.2018, 18:47
Публикации: 6587 / 971
Ако при стажа има всички нужни  печати и ако ясно и четливо е посочено основанието за прекратяване на ТД, може и да нямате проблеми.
Занесете документите в Агенцията по заетостта в 7 дневния срок. Ако ги приемат -добре. Ако не ги приемат, ще Ви дадат срок за отстраняване на пропуските. Поискайте да направят това писмено. Занесете писмото на бившия си шеф и го пратете да си направи печат с бърза поръчка.
Нищо не пречи още сега да си търсите печатите, като го позаплашите с ИТ.

ПП  Нямам спомен къде е записано, че всяка фирма трябва да има печат. Освен изискването за печати в трудовата книжка.
#307 | 02.10.2018, 19:00
Публикации: 11 / 0
Благодаря за отговора, утре ще отида дано не възникнат проблеми. А ако ми приемат документите в АЗ това означава ли че после в НОИ няма да ме върнат?
#308 | 12.10.2018, 10:29
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

поизчетох цялата тема, но така и не успях да намеря някой със същият казус като моя, затова ще си задам и въпросите тук, надявайки се някой да ми отговори.
Поради системно неизплащане на трудовото ми възнаграждение в срока договорен в ТД, и напиращото от доста време нежелание да продължавам съвместната ми работа с тази фирма, бих искал да прекъсна трудовия си договор по чл. 327, ал.1, т.2 от КТ. За повече от 15 години трудов стаж, досега никога не ми е минавала мисълта да се ползвам от обезщетение от борсата, но в момента това е добра алтернатива предвид факта, че към момента не съм готов с ново работно място, на което да се преместя, в момента в който се разделим по взаимно съгласие.
Въпросите са ми следните:

1. За да се ползвам с възможността по този член / напускане без предизвестие от моя страна / - има ли някакъв регламентиран срок за закъснение на изплащане на трудовото възнаграждение или и само 1 ден е достатъчен? В случай, че е заплатил частично възнаграждението в срок, а след неговото изтичане е доизплатил възнаграждението, това счита ли се за закъснение? Предполагам, че да, тъй като в ТД ясно е записано, че цялото възнграждение е платимо до еди коя си дата.

2. Напускай по чл. 327, ал.1, т.2 от КТ, с какво обезщетение бих могъл да се ползвам от държавата? Минималното за безработица от 9лв. / ден или бих могъл да ползвам и грозния термин "хубава" борса от 60% от брутното възнаграждение? В случай, че мога - за какъв период от време?
Също така прочетох и че работодателя ще ми дължи обезщетение от 1 брутна заплата за срока на предизвестие / в моя случай 30 дни / , но не мисля да се възползвам от тази възможност, защото сме в прилични отношения.

Предварително благодаря за отговора!

Поздрави,
#309 | 12.10.2018, 12:16
Публикации: 1288 / 172
По т. 1 точният текст в КТ е:
...работодателят  забави  изплащането  на  трудовото
възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване...
Не са посочени дни, което означава, че и 1 ден е достатъчен, още повече вие казвате, че в ТД е посочена конкретна дата, която не е спазена.

По т. 2, ако през последните 3 г. не сте получавал обезщетение за безработица освобождавайки се на осн. чл. 327 (1) т. 2 от КТ ползвате т.нар. "висока" борса.
Дали ще се възползвате от обезщетението за неспазено предизвестие си решавате вие, но имате право на още едно обезщетение за времето, през което сте без работа, но не повече от 1 месец.
Препоръчвам ви да си подадете документи за това обезщетение поне да ви го начислят, независимо дали бихте си взели парите от работодателя или не.
Успех и късмет!
#310 | 12.10.2018, 12:39
Публикации: 3 / 0
Привет P.G.H.R.,

Благодаря ти за отговора!
Последен върпос: имате ли информация какъв ще е периода за ползване от "хубава" борса? Предполагам периода ще бъде по-кратък в сравнение със случаите на обичайно съкращаване на щат? Лично мен и 2-3 месеца ме оправят докато си намеря прилично място, защото и без това не ме свърта на едно място и без работа.

ПП: Да допълня, за тези 15 години никога по никакъв повод дори не съм се регистрирал на борсата.

Поздрави,

#311 | 12.10.2018, 13:30
Публикации: 1288 / 172
В зависимост от осигурителния стаж е.
Ако след 01.01.2002 г. имате 15 г. осигурителен стаж имате право на 12 м. обезщетение, от 11 години и 1 ден до 15 години 10 м. и т.н. намалява.
#312 | 12.10.2018, 14:07
Публикации: 3 / 0
Благодаря, ясно! :))
#313 | 16.10.2018, 12:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Знаете ли дали все още след доброволно напускане на работа, лицето може да поработи само няколко дни на трудов договор със срок на изпитване, да бъде освободено на основание чл. 71, ал. 1 и след това да отиде на борсата и да получава пълната сума на обезщетение. Може ли да има прекъсване между старата и новата (неколкодневна) работа, ако през последните 18 месеца  има 12 осигурени за фонд "Безработица".
#314 | 16.10.2018, 13:01
Публикации: 6587 / 971
Може. Все още.
Може

ПП все по-често правят проверки при такива прекратявания.
#315 | 16.10.2018, 20:26
Публикации: 2 / 0
Привет!

Започнах работа със срочен ТД за 7 дни във фирма, в която работех преди известно време./Имаха нужда от хора, които са работили, защото напусна на човек от персонала./
Съкратиха ме на основание по чл.325, ал. 1 т.4. Имам ли право да ползвам обезщетение, тъй като съм работила за малък период от време? Имам общ трудов стаж около 5 години и през последните 16 месеца съм работила без прекъсване.
#316 | 16.10.2018, 21:02
Публикации: 6587 / 971
Имате право.
А фирмата да се готви за проверка. Дано може да докаже всичко това, дето казвате в скобите.
#317 | 16.10.2018, 21:10
Публикации: 2 / 0
Имате право.
А фирмата да се готви за проверка. Дано може да докаже всичко това, дето казвате в скобите.

Ще бъде предизвикана проверка от  НОИ така ли да разбирам ?
#318 | 16.10.2018, 21:22
Публикации: 6587 / 971
Ще бъде предизвикана проверка от  НОИ така ли да разбирам ?
Не е съвсем сигурно, но напоследък зачестиха проверките. Не правите нищо незаконно. Важното е всичко да е добре подплатено с документи. Проверката е по документи.
#319 | 17.10.2018, 10:43
Публикации: 3 / 0
Може ли някои да ми обясни следното: Последните 12 месеца си с непрекъснат трудов стаж, от който 10 месеца осигуряван на 510,00 лева и последните два отиваш работиш в Англия примерно и получаваш максимум борса?Как се изчислява?
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове