Осигуряване на работещ управител/собственик в ЕООД

13.02.2018, 00:04 20297 27

13.02.2018, 00:04
Публикации: 149 / 36
Здравейте,

искам да попитам нещо, което малко ме обърка.
В едно ЕООД - собственика и управителя са едно и също лице. Това ЕООД ще предлага услуги, които услуги се извършват от управителя и собственик на това ЕООД .
Тъй като не ми се иска да бъде СОЛ с личен труд, то според вас възможно ли е да е на ДУК и в длъжностата характеристика да е описано че лицето извършва тези услуги?
За трудов договр - доколкото разбирам не е възможно да се назначи, тъй като е и собственик и управител едновременно.
Ще съм благодарен ако ми дадете малко светлина в тъмнината.
#1 | 13.02.2018, 07:27
Публикации: 9299 / 1558
При ДУ няма длъжностна характеристика!!!! Ако държите на управление чрез ДУ, то за другата дейност трябва да се осигурява като СОЛ.
Не виждам защо не искате и управлението да е чрез СОЛ? Заплащането на личен труд не е задължително. Може да живее само от дивиденти или от други доходи, ако има.
#2 | 13.02.2018, 08:53
Публикации: 149 / 36
Лицето иска да има някакъв договор, който да се ползва за евентуални кредити. Реално щом работи и иска да получава заплата, а не може на трудов, най-логично ми е дук
#3 | 13.02.2018, 09:26
Публикации: 11932 / 2174
Лицето иска да има някакъв договор, който да се ползва за евентуални кредити. Реално щом работи и иска да получава заплата, а не може на трудов, най-логично ми е дук

Когато има ДУК най-логично е да има и договор за ДУК. Ако полага обаче личен труд и е СОЛ най-логично е да е договор по ЗЗД / граждански договор с упоменаване на извършваната работа и заплащането за нея.Този договор е приравнен на трудов по отношение на данъците, но не е трудов и възнаграждението по него не е заплата  в смисъл на заплата по ТПО.
#4 | 13.02.2018, 09:47
Публикации: 149 / 36
Не знам дали няма да е голям проблем, че работата необходима за реализиране на приходите се заплаща през ДУк
#5 | 13.02.2018, 09:54
Публикации: 11932 / 2174
Не знам дали няма да е голям проблем, че работата необходима за реализиране на приходите се заплаща през ДУк

Всъщност с ДУК би могло да се договори възнаграждението само за управленска дейност. Нещо в тази връзка трябва да промените. Ако държите на ДУК ще трябва май и ДУК и СОЛ.
#6 | 13.02.2018, 09:58
Публикации: 9299 / 1558
Не знам дали няма да е голям проблем, че работата необходима за реализиране на приходите се заплаща през ДУк
Ако "работата необходима за реализиране на приходите" означава работата на собственика във фирмата, различна от управлението, то при проверка ще имате проблем задето не се е осигурявал И за тази си дейност. Казах Ви: Няма законов начин да върши каквато и да било дейност, различна от управление, без да се самоосигурява.
Щом държите хем да има ДУ, хем да извършва услуги на клиенти със собствен труд, трябва да изберете един от двата варианта:
- ДУ с осигуряване върху възнаграждението, но минимум на МОД за управител +СОЛ с осигуряване минимум върху 510
-ДУ със възнаграждение 2600 в и СОЛ без вноски

Щом гоните кредити, попитайте в съответната банка какво е отношението им към СОЛ с договор /решение/ за заплащане на личния труд и тогава вземете решение.
#7 | 13.02.2018, 10:25
Публикации: 149 / 36
Благодаря много за подробния договор.
Единствения правилен вариант явно е сол+личен труд. Като, тъй като е чфл от трета страна, не съм сигурен за ЗО като сол и после в годишното изравняване в данъчната декларация как са нещата. ЗО е задължително само за постоянно и дългосрочно пребиваващите, би трябвало това да касае и СОЛ.
#8 | 13.02.2018, 10:29
Публикации: 11932 / 2174
Защо Ви е изобщо ДУК ? Лицето би могло да бъде СОЛ и в рамките на самоосигуряването да упражнява и управленска и друга дейност, свързана с дейността на фирмата. И като СОЛ също би могло да се осигурява на максимума и да получава възнаграждение в същия размер.
Не, че не става и така , но какво печелите с осигуряване по два договора и администрирането на двата вида доходи и осигуровки ?

#9 | 15.02.2018, 21:08
Публикации: 149 / 36
Финално реших да го направя по друг начин, въпреки че е в разрес с общото тълкувание, но не намирам някъде значителен проблем.
Управителя и собственика си сключва трудов договор за длъжността която е  свързана с обучение на клиенти.
Отделно общото събрание ще гласува ДУК, който ще е без възнаграждение, тъй като дружеството реално е с минимална работа и има по 3 фактури на месец общо.
Основната работа е обучението, не е управлението - затова и избирам да е трудов.
Навсякъде пише че не може да се сключи трудово договор с управителя за управление, но ние не сключваме за управление, а за извършване на друга дейност.
#10 | 15.02.2018, 21:21
Публикации: 9299 / 1558
Навсякъде пише че не може да се сключи трудово договор с управителя за управление, но ние не сключваме за управление, а за извършване на друга дейност.
Не те разбрали правилно това, което го "пише навсякъде".  Когато фирмата е ЕООД и собственика е и управител, то този собственик в позицията на работник не може да сключи ТД сам със себе в позицията на управител, представляващ работодателя. Това важи за какъвто и да е ТД, не само ТД за длъжност управител.
В интерес на истината, има и малък брой колеги, пък и юристи, които твърдят, че подобен ТД е допустим. Аз лично не приемам доводите им.

В края на краищата всеки решава сам и сам носи отговорността за решенията си.

ПП За мен ДУ без възнаграждение /безвъзмезден ДУ/ е пълна безмислица.
#11 | 15.02.2018, 21:44
Публикации: 9299 / 1558
Щом толкова държите на ТД, защо не приемете съдружник и фирмата да стане ООД? Ако новият съдружник стане управител по дружествен договор /не е нужен ДУ!/ , тогава може да се регистрира като СОЛ за управлението и за всичко останало, което върши /ако върши/. Той вече може без проблем да сключи ТД с първия съдружник.
Ако този управляващ съдружник е пенсионер, тогава ще му внасяте само здравни осигуровки.
Не е нужно новият съдружник да има много дялове. И 1% му е достатъчен.
#12 | 15.02.2018, 21:54
Публикации: 149 / 36
Вижда ми се утежняващо да търсим човек, който да се осигурява като управител и да има допълнителна финансова тежест само и само заради това тълкуване, което съм съгласен че е правилно, просто неговото не спазване не виждам до какви апокалипстични проблеми би довело. Като цяло за този вид МИКРО бизнеси цялото това нещо ми се вижда като излишно спъване.
Единственото нещо за което виждам по-сериозен проблем е липсвата на осигуряване на управител, но при положение че в същото време има служител на трудов договор (да, макар и той да е управителя на документи), то дружеството не се движи от нищо - има човек който се осигурява.

#13 | 15.02.2018, 22:02
Публикации: 149 / 36
Бих добавил и още нещо - моето наблюдение е че практиката на НАП е по-всякакъв начин да се опита да докаже че дадена сделка не е действителна, защото няма кадрова обезпеченост във фирмата предоставяща конкретна услуга.
С оглед на това - виждам като по-важно човека който върши тази работа, да бъде назначен на трудов договор именно с длъжност, която касае работата и приходите на дружеството.
#14 | 15.02.2018, 22:12
Публикации: 11932 / 2174
Вие напълно разбирате , че основен проблем е липсата на управител с осигуряване.Държите на трудов договор / не коментираме колко юридически е издържано това / , но в една действаща фирма управителят не може да не се осигурява . Правилно отбелязвате, че трудовият договор е за конкретна дейност.

"С оглед на това - виждам като по-важно човека който върши тази работа, да бъде назначен на трудов договор именно с длъжност, която касае работата и приходите на дружеството."

При положение, че личният труд е приравнен на трудово правоотношение и може да обхваща всичко - от дейността на лицето , свързана с фирмената дейност до управлението това Ваше решение ми се струва неиздържано.
#15 | 15.02.2018, 22:18
Публикации: 11932 / 2174
Единственото нещо за което виждам по-сериозен проблем е липсвата на осигуряване на управител, но при положение че в същото време има служител на трудов договор (да, макар и той да е управителя на документи), то дружеството не се движи от нищо - има човек който се осигурява.

Представяте ли си, ако всички управители по тази Ваша логика спрат да се осигуряват, защото имат наето или наети лица в дружествата си ?

То, ако можеха щяха мнозина да се възползват, но уви...
#16 | 15.02.2018, 22:32
Публикации: 149 / 36
Личния труд се отхвърля, защото не върши работа за доказването на доход.
С което просто положението е до избор на по-малкото зло - дали да се осигурява като управител и да остане въпроса, а кой върши работата във фирмата? Или да има трудов договр, а ДУК-а да е без възнаграждение. Прецених да възприема като водещо - това което реално ще извършва човека, а то със сигурност не е управление на фирма, та каква фирма, какво управление :)
Ако в една малка фирма единствения управител/служител трябва да почне да се осигурява, за работата която върши фирмата, за управлението, за чистенето на офиса, за поръчката на консумативи, за шофьорските услуги между обектите, то мисля че накрая ще стане така че най-малкия бизнес е притиснат най-много.

Може би разсъждението ми не е най-правилното, аз самия го виждам, но в крайна сметка трябва да има по-разнообразни и адекватни решения за най-малките фирми, за да са адаптивни и конкурентни.

пп: Мисля европейски - за намаляване на административната тежест на най-малките :))))
#17 | 15.02.2018, 22:35
Публикации: 11932 / 2174
Личния труд се отхвърля, защото не върши работа за доказването на доход.

Точно с това никак не съм съгласна. Защо да не се доказва доход ? Личен труд с възнаграждение ? ?? Не доказва доход ?

https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5347.60.html

Вижте отговор 61 - има постнато едно указание за администрирането на личния труд с всички подробности.
#18 | 15.02.2018, 22:38
Публикации: 149 / 36
Не се приема като база за отпускане на средства, тъй като не се оформя с договор и няма сигурността на един безсрочен ТД. Това имах предвид, не че реално тези пари няма да са доход :)
#19 | 15.02.2018, 22:43
Публикации: 11932 / 2174
Не се приема като база за отпускане на средства, тъй като не се оформя с договор и няма сигурността на един безсрочен ТД. Това имах предвид, не че реално тези пари няма да са доход :)

Оформя се с договор - договор за личен труд. А сигурността му не е по-малка от тази на ТД.  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група