Решение на ЕС за правото на отпуск по време на гледане на дете до 2 г.

04.10.2018, 19:49 4905 19

04.10.2018, 19:49
Публикации: 104 / 14
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/10/04/3321823_reshenie_na_suda_na_es_otpuskut_za_gledane_na_dete_ne/?ref=home_main_news

Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст не се признава за трудов стаж, който дава право на платен годишен отпуск.
#1 | 04.10.2018, 20:13
Публикации: 4400 / 737
Винаги ми е било странно и нелогично да се полага отпуск за времето на отпуск, какъвто и да е той. Противоречи на самото същество на отпуска.
#2 | 05.10.2018, 13:11
Публикации: 1302 / 183
А на мене пък ми е странно и нелогично, че двама мъже разсъждават за правото на майката да ползва отпуск след като е свършило майчинството. :wink1:
Това беше леко заяждане.
В по-сериозен тон бих казала друго, че ще се получи разминаване между трудов и осигурителен стаж, което пък е предпоставка за куп проблеми.
#3 | 05.10.2018, 14:13
Публикации: 104 / 14
А на мене пък ми е странно и нелогично, че двама мъже разсъждават за правото на майката да ползва отпуск след като е свършило майчинството. :wink1:
Това беше леко заяждане.
В по-сериозен тон бих казала друго, че ще се получи разминаване между трудов и осигурителен стаж, което пък е предпоставка за куп проблеми.
Няма нищо нелогично :)
За по-сериозния тон - по-скоро няма да се получи разминаване, но тепърва ще се видим как ще се тълкува в България.
#4 | 05.10.2018, 14:14
Публикации: 2976 / 397
Аз мога да се включа като жена и да кажа, че и на мен ми е нелогично :)
#5 | 05.10.2018, 14:33
Публикации: 104 / 14
Аз мога да се включа като жена и да кажа, че и на мен ми е нелогично :)
Чувал съм, че женската логика е трудно да бъде вкарана в някакви граници, така че след като и вие не намирате логика се предавам :)
#6 | 05.10.2018, 14:41
Публикации: 2976 / 397
Идеална ни е логиката...
Преди време съдът постоянови, че времето, когато лицето е било незаконно уволнено, макар да се признава за трудов стаж, не се полага платен отпуск, тъй като естественото на въпросния е да си починеш от работата. Сега, само който не е виждал дете, може да си мисли, че майката няма нужда от почивка /далече от всички, на спа, басейн, плаж с мускулести младежи, които да ти носят коктейли/, но това е съвсем различно от почивката от работа....  :wink1:
#7 | 05.10.2018, 14:47
Публикации: 668 / 83
И на мен ми е било нелогично и единствено си мислех, че вероятно е да се подкрепя самото майчинството. Само не ми е ясно, защо се натоварват работодателите, а не НОИ.
#8 | 05.10.2018, 14:50
Публикации: 1302 / 183
...играта започна да загрубява...

На нашата територия (не казвам държава) може да се случат всякакви парадокси.
Колегите с по-дълъг стаж ще си спомнят онзи казус, от преди 7-8 години мисля, че беше, когато от варненското НОИ накараха едни майки да върнат парите, които са им изплатени за 2-рата година гледане на дете, защото бяха дали децата на детски ясли, а в декларацията, която попълват текста беше:

...детето не е дадено за отглеждане на пълна държавна издръжка...
Детските ясли не са пълна държавна издръжка, защото родителите там си плащат такса.
Варненските майки върнаха парите, но софийските отказаха, заведоха дело и го спечелиха.
След което варненското НОИ пък си върна удържаните суми на тамошните майки, но пък промениха текста на декларацията и сега в нея пише, че детето не е дадено на детска ясла.
Щото като го дадеш кой ти гарантира, че утре няма да е болно, да ти го върнат и да се наложи пак да излизаш в отпуска, ама нейсе...

Та по повод разминаването на трудов и осигурителен стаж.

konstantin80,
ако времето в майчинство не ми се признава за трудов стаж ще ми го признаеш ли за професионален опит?
Ами то по твоята логика, като не съм работила по професията си цеееееели 2 г. би трябвало сумата ми за "клас" да не се увеличи с 1,2%, нали така?
Ако съм родила 3 деца осигурителният ми стаж ще се получи с 6 г. повече от трудовия.
И ако съм започнала работа за първи път, на 6-тия месец от започването съм излязла в майчинство и ми се застъпват 2 бременности, връщам се на работа след 4 години, значи ще ме чакаш да работя още 2 месеца, за да придобия право на отпуска, така ли?

Не е лошо подобни "положителни промени" да се обмислят детайлно и в перспектива...  :smile1:
#9 | 05.10.2018, 15:23
Публикации: 104 / 14
Майко мила....
Като казах, че е логично имах в предвид, че няма нищо нелогично в това двама мъже да обсъждат решението на съда на ЕС.
Иначе доколко в решението на съда на ЕС има логика оставам всеки сам да си прецени. Поста беше само за инфо, доколкото разбрах от статията, стажа не се признава само за определяне на отпуската, не по принцип, но както казах тепърва ще се види кой как го тълкува.
#10 | 05.10.2018, 15:46
Публикации: 1302 / 183
...е няма що, разбрахме се...  ::)
Те` точно това е нелогичното де, за едно да се признава, за друго да не се признава...  :smile1:

То, колега, инфо, инфо, ама като нищо ще ни ги натресат тия поредни изтърсаци да ги изпълняваме.   :wink1:
#11 | 05.10.2018, 16:12
Публикации: 4400 / 737
Дали да призная времето в майчинство за професионален опит?
Съвсем хипотетично си представете, че работата на майката е много динамична, например счетоводство :) И майката е "излязла" от работата за 4-5-6 години, не е поглеждала Държавен вестник и форума КИК, а само Журнал за жената - е, натрупала ли е допълнителен опит за тези 4-5-6 години? Хипотетично, не ме бийте много, говоря за други майки, не тукашните :)

А за стажа от горното решение - и аз го разбрах, че се признава за трудов и осигурителен стаж, но не се признава за време, за което ти се полага отпуск.
#12 | 05.10.2018, 16:24
Публикации: 1705 / 207
Хайде сега и аз да попитам: Какво да кажат онези майки, които уж са в болничен за бременност, но реално работят?  :wink1:
Както и онези, чиито деца са с увреждания, но под 90% нищо , че са с чужда помощ?
 
#13 | 05.10.2018, 16:27
Публикации: 668 / 83
А лесно. Ако не изпълняват предписанията на личния лекар, нямат право на обезщетението.
#14 | 05.10.2018, 16:31
Публикации: 1302 / 183
Ааааа, Алексче, за мен казваха, че съм леееекинко лудичка...  :wink1:

tihomir.petrov, в този болничен пише режим - свободен...  :lol: с други думи, мож` да си трошиш главата както си искаш...
#15 | 05.10.2018, 16:41
Публикации: 2976 / 397
Можем да си казваме много неща. Реално въпросът е какво ти е отношение към работата и работната култура, каква подкрепа получаваш вкъщи, дали имаш баби, които могат да помагат и т.н. Виждала съм повече майки, които си взимат болничен в момента, в който могат, независимо дали има причина за това, от тези, които са в болничен и работят. Това не означава, че едните са повече от другите, а че това е моят опит. Истината е, че нито едно от двете неща не бива да се случва. Като цяло смятам, че майчинството у нас е направено в ущърб и на двете страни.
#16 | 05.10.2018, 16:43
Публикации: 1705 / 207
То хубаво няма да признаят отпуска по чл.164 от КТ за трудов стаж, ама в ЕС може да си дадеш детето след 3-тия месец на ясла, а тук няма такава възможност. Същото е положението с ДЦДУ, както и тези за ЦРСИ. Капацитетът им е много под броя на нуждаещите се.
Pupeshche, много точно си го написала!  :good:
#17 | 05.10.2018, 16:43
Публикации: 1302 / 183
Като цяло смятам, че майчинството у нас е направено в ущърб и на двете страни.
...и най-вече в ущърб на децата ни...  :smile1:
#18 | 06.10.2018, 14:00
Публикации: 1705 / 207
А лесно. Ако не изпълняват предписанията на личния лекар, нямат право на обезщетението.
tihomir.petrov, зависи кой не изпълнява предписанията. Служителката или работодателят. Защото ако първата работи под заплаха от уволнение едва ли би могла да бъде третирана като нарушител, че и да ѝ се отнема и обезщетението за неработоспособност.  :wink1:
Чл. 18. (1) НМЕ Осигуреният не може по своя преценка без разрешение от лекуващия лекар или ЛКК, издали болничния лист, да се върне на работа преди изтичане на разрешения отпуск. Осигурителите не допускат на работа осигурени, които се намират в отпуск поради временна неработоспособност.

А иначе по темата според мен ще се признае отпускът за бременност и раждане с право на платен отпуск само за времето, през което се издават болнични.
#19 | 07.10.2018, 13:31
Публикации: 6403 / 1130
Като човек, обучаван по времето на социализма, ще споделя, че тогава ни предупреждаваха, че трябва да се внимава преди да се гласуват определени социални придобивки.
Веднъж приети, ако тръгнат да се отменят, това води до икономически, социални и политически проблеми в точно този ред.
Учиха ни също, че количествените натрупвания водят до качествени промени...
Дано съм лош пророк, но точно такива "инициативи" за временно преборване на бюджетни затруднения, може да гътне европейската къщичка.
Да опитваш да излезеш от затруднение чрез намаляване на разходите е самоубийствена стратегия в дългосрочен план. Дърпаш напред единствено през увеличаване на приходите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група