Осигуряването на пенсионерите, рботещи на граждански договор се различава:
Ако са самоосигуряващи се лица (СОЛ), декларират пред възложителя това обстоятелство и си внасят сами дължимите данъци и осигуровки по извънтрудовото правоотношение.
Ако извършват дейност като физически лица, неосигурени на друго основание има следните възможни варианти:
В зависимост от това дали желаят да се осигуряват по КСО или не.
1. Ако желаят да се осигуряват, осигуровките се внасят на база възнаграждението, предварително намалено с НПР за съответната дейност, ако след това приспадане сумата е равна или над една МРЗ.
2. Ако не желаят да се осигуряват има две възможности:
2.1. Да са получили възнараждение равно или над една МРЗ след придпадане на НПР - тогава дължат вноски за здравно осигуряване. Вноските се разпределят между възложителя и пенсионера в съотношение 60:40;
2.2. След приспадане на НПР да са получили възнаграждение под една МРЗ и тогава не дължат осигурителни вноски и за ЗО.
И в трите възможни случая, след приспадане на НПР и вноските (ако има такива) се удържа авансово данък върху дохода в размер на 10%.
Но и този данък не се удържа, ако пенсионерът е с над 50% нетрудоспособност и към момента на изплащане на възнаграждението по договора годишният му доход не е достигнал 7920 лв.
По отношение на декларирането на данъка върху дохода и осигуровките:
Фирмата платец издава във всички случаи (освен когато лицето е декларирало, че е СОЛ) сметка за изплатени суми в два екземпляра и съответно служебна бележка - в три екземпляра.
Има задължение да подаде Д1 и Д6, ако са удържани данък и осигуровки.
Без значение дали пенсионерът е СОЛ или не, до края на месеца, следващ тримесечието, през което е изплатено възнаграждението, фирмата платец следва да подаде декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за изплатеното възнаграждение и до 30 април на следващата година трябва да подаде справка по чл. 73 от същия закон.
Във всички случаи (в това число и когато е СОЛ) лицето е задължено да подаде ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и да декларира получения доход. Задължително прилага към декларацията служебните бележки. Ако е СОЛ, прави и изравняване на дохода.
Осигуровките и данъка, ако се дължат такива, се внасят от фирмата платец, когато тя е имала задължението да ги удържи и от пенсионера, ако е СОЛ.