Ако майка на дете, навършващо 1г. не подаде молба за ползване на отпуск до 2 г.?

11.09.2013, 14:26 31181 43

#20 | 11.09.2013, 14:26
Публикации: 3326 / 256
Елена, не виждам необходимост от изказвания от сорта какви майки сте... Абсолютно непредизвикано е.

Даваш някакво мнение, за задължения на работодателя, които аз не знам той да има... затова е нормално да попитам какви са ти основанията да го твърдиш. Моралната страна на въпроса не се обсъжда, тя е право и решение на всеки отделно.

Изказването си ми е точно на място именно защото искат да прецакат майката, ама аз съм възпитана така, че първо трябва да се представя на мястото на другия. В случая ако сме аз, ти или някой друг едва ли щеше да е приятно в един момент, защото не си броиш дните да разбереш, че те освобождават и да те лишат от обезщетение.
#21 | 11.09.2013, 14:29
Публикации: 2980 / 397
:)
Не се опитвам да се заяждам. Просто показвам гледни точки, които не са непременно еднакви и отбелязвам, че всеки си има право на решение как да си върши работа и защо да прави някакви неща.

Усмихнат ден от мен :)
#22 | 11.09.2013, 14:34
Публикации: 6682 / 662
Никой не е длъжен да напомня на майките за приключването на каквото и да е (болнични и отпуски) и за необходимите документи. Всеки сам си решава как ще постъпи. Аз за себе си съм решила - винаги им звъня и напомням.  Преди всичко съм човек, а след това служител на някого си.
#23 | 11.09.2013, 14:52
Публикации: 47 / 0
Не е нужно да влизате в такива спорове, моля ви, не това беше целта ми. Тук не става на въпрос за човешка гледна точка и възпитание, а за това дали работодателят е длъжен да информира служителката за такива неща, които интересуват най-вече нея. Знам, че ако тя ми звънне и ме попита съм длъжна да й дам адекватен отговор. Но тъй като управителят изрично ме предупреди да не комуникирам с нея по моя инициатива, защото имало причина (която аз не знам) и за това се чудя дали е редно. Колкото до това каква майка съм само искам да кажа, че никой не ме е подсещал за нищо, защото съм се постарала да знам това, което ме интересува. Надявам се и тя да се е поинтересувала, за да не се стига до конфликтни ситуации. А този въпрос наистина късае най-вече нея.
Благодаря ви за включванията.
Радвам се, че този форум съществува  :smile1:
#24 | 12.09.2013, 04:59
niniv
Ако си човек е редно да и се обадиш.Когато детето ми беше на 1 годинка,последното за което мислих е кога ми изтичат 410 дни.
Ако не си човек а само роб на работодателя си можеш и да си мълчиш  :agree:
#25 | 12.09.2013, 10:11
Публикации: 5497 / 371
Тук /в този форум/ коментираме законовата страна, а не моралната
#26 | 12.09.2013, 10:23
Публикации: 2980 / 397
Ако си човек е редно да и се обадиш.Когато детето ми беше на 1 годинка,последното за което мислих е кога ми изтичат 410 дни.
Ако не си човек а само роб на работодателя си можеш и да си мълчиш  :agree:
Много много моля без такива квалификации.
Никой не знае реалната ситуация, за да си вади каквито и да било заключения кой какъв е в нея.
#27 | 12.09.2013, 10:36
Публикации: 379 / 33
При мен майките даже месец предварително започват да питат какви документи им трябват, за да си продължат майчинството.

Не става на въпрос дали си роб на някого. Все пак работим за работодател и е редно да сме лоялни към него. Освен това Tsareva нито знае, нито познава тази жена, за да се чувства морално задължена да я информира за правата й. Откъде знаете що за човек е. Създавали са ми проблеми от нищо някои майки и съм съжалявала за компромисите, които съм им правила.

Законовата страна е ясна.
#28 | 12.09.2013, 11:22
Публикации: 47 / 0
Здравейте!
Много благодаря на всички включили се!
Въпросната служителка е нанесла големи имуществени вреди на фирмата и в момента е подсъдима от ръководството. Не знам защо не са я махнали, явно е била вече бременна, когато всичко това се е случило.
niniv, не се възприемам като някаква гадна кучка, нечовек, която изпитва извратено удоволствие от нещастието на другите. Просто нямам намерение заради някой, който дори не познавам, да изпадам в конфликтни ситуации. А за това доколко сме осведомени - всеки от нас сам решава какви са интересите му. Аз като знам, че това е доходът ми в момента, още преди да  забременея съм се поинтересувала как стоят въпросите с майчинството ми и на какви обезщетения имам право.
Все пак ще отида да попитам и в НОИ как стоят нещата при едно неподаване на документи от нейна страна и евентуално неподаване на такива от наша.
И аз наистина попитах за законовата страна на нещата, а не на моралната, все пак ние сме служители в дадено предприятие и не сме длъжни да сме и приятели. Това обаче в никакъв случай не ни превръща в роби на работодателите ни, такова поне е моето мнение!
Усмихнат и успешен ден ви пожелавам!


 
#29 | 12.09.2013, 12:07
Публикации: 2980 / 397
Честно казано първата ми мисъл беше, че служителката вероятно направила точно това, което ти пишеш.
Напоследък съм особено чувствителна към хора, които злоупотребяват с възможностите и задълженията си...
#30 | 12.09.2013, 12:16
Публикации: 47 / 0
Така е, Pupeshche, но въпреки доказаната й вина тя пак може да предяви претенции към работодателя, защото в момента е под закрила на закона. Ще проверя днес как стоят нещата в НОИ и ще пиша какво са ме посъветвали от там  :smile1:

#31 | 12.09.2013, 12:25
Публикации: 47 / 0
Току-що и от НОИ ми потвърдиха на горещия телефон, че майката е длъжна да информира работодателя за намеренията си относно втората година на детето, работодателят има за задължение само да подаде необходимите документи в НОИ. Ако тя не се обади от НОИ просто ще прекратят временно изплащането на обезщетение, докато не получат информация за статута на майката.
#32 | 12.09.2013, 12:33
Публикации: 2980 / 397
Мой съвет е да не подхождате към дисциплинарно уволнение към момента, освен ако нямате някакъв безкрайно печен адвокат :)
#33 | 12.09.2013, 12:39
Публикации: 47 / 0
И аз така мисля. Чакам само да видя какво ще стане и до къде ще стигнем  с цялата тази история.....
#34 | 13.09.2013, 03:26
niniv
То хубаво,че сте лоялни към работодателя си ама накрая да не свършите дисциплинарно уволнени защото сте били да речем болни или имате малко детенце като въпросната госпожа :) Аз от работодател лоялност и благодарност до сега не съм видяла :)
И да,ако ще я освобождавате дисциплинарно със сигурност се гответе за дело :)
#35 | 13.09.2013, 10:53
Публикации: 2980 / 397
Нормално е да съдим за света чрез собствения си опит, но това рядно е действителността и за останалите :)
#36 | 13.09.2013, 11:04
Публикации: 379 / 33
Няма ли шанс ИТ да даде разрешение?
#37 | 13.09.2013, 11:08
Публикации: 3326 / 256
Няма ли шанс ИТ да даде разрешение?

Досега сме искали няколко такива и ИТ не разрешава освобождаване на майка и трудоустроен.
#38 | 13.09.2013, 11:12
Публикации: 2980 / 397
Дори и ИТ да даде разрешение, не значи че уволнението няма да падне в съда.
#39 | 13.09.2013, 11:21
Публикации: 379 / 33
Поне е необходимо условие  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група