Счетоводни статии и протоколи при режима Касова отчетност на ДДС

07.01.2014, 14:13 104884 62

#20 | 07.01.2014, 14:13
Публикации: 6403 / 1129
Отчитане на получени данъчни документи за доставки, за които доставчикът прилага специалния режим, от регистрирано лице, което не прилага този режим


Чл. 104з. (Нов – ДВ, бр. 110 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) (1) Регистрирано по закона лице, което не прилага специалния режим, отразява получените от него фактури и известия към фактури за доставки, за които доставчикът е приложил този режим, в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени, като данъчната основа и размерът на данъка (след приспадане на данъчната основа и размера на данъка за авансови плащания) не участват при определянето на резултата за данъчния период.

(2) Независимо от ал. 1 получените фактури и известия към фактури за авансови плащания се отразяват в дневника за покупки в срока по чл. 72 от закона, като данъчната основа и размерът на данъка участват при определянето на резултата за периода.

(3) Регистрирано лице по ал. 1 отразява получените протоколи за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 3 от закона за доставки, за които доставчикът е приложил специалния режим, в дневника за покупките в срока по чл. 72 от закона. Данъчната основа и размерът на данъка участват при определянето на резултата за периода.

(4) Регистрирано лице по ал.1 отразява получените протоколи за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 7 от закона за доставки, за които доставчикът е приложил специалния режим, в дневника за покупки в срока по чл. 72 от закона. Данъчната основа и размерът на данъка участват при определянето на резултата за периода.
#21 | 18.01.2014, 00:56
Публикации: 13 / 1
Здравейте,
когато има издаден протокол по чл. 151в, ал.3 , но в последствие за фактурата,на база на която е издаден протокола, се издаде кредитно известие, какъв документ трябва да издадем, за да коригираме и протокола?
#22 | 20.01.2014, 18:12
Публикации: 306 / 36
Здравейте,
когато има издаден протокол по чл. 151в, ал.3 , но в последствие за фактурата,на база на която е издаден протокола, се издаде кредитно известие, какъв документ трябва да издадем, за да коригираме и протокола?
Пак се издава протокол - ППЗДДС чл.104е, ал.4 При намаление на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издаден протокол по ал. 3, лицето издава нов протокол, който задължително съдържа:
1. номер, съответстващ на номера на фактурата, към която се издава;
2. дата на издаване;
3. основанието за издаване на новия протокол;
4. номер на кредитното известие;
5. намалението на частта от данъчна основа на доставката;
6. намалението на данъка.
#23 | 20.01.2014, 18:16
Публикации: 306 / 36
Щом като номера на протокола, който се издава е с номер, съответстващ на номера на фактурата, към която се издава,  ми възникнаха 2 въпроса:
1.Ако по една фактура имаме няколко плащания, това означава ли, че ще имаме няколко протокола с един и същ номер, но с различни дати?
2.Често се плащат по две и повече фактури с един превод - значи няма да може вече така, защото кой номер ще бъде този протокол?
#24 | 20.01.2014, 18:57
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
В случая по т. 1 се издават няколко протокола с един и същ номер (на фактурата), но с различни дати (на всяко плащането или в 5 дневен срок от него).

В случая по т. 2 се издават пак няколко протоколи, като трябва да се уточни по коя фактура колко точно се плаща от общото плащане. И тази част за съответната фактура ще кореспондира на протокола с номера на същата фактура.
#25 | 21.01.2014, 00:22
Публикации: 13 / 1
Пак се издава протокол - ППЗДДС чл.104е, ал.4 При намаление на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издаден протокол по ал. 3, лицето издава нов протокол, който задължително съдържа:
1. номер, съответстващ на номера на фактурата, към която се издава;
2. дата на издаване;
3. основанието за издаване на новия протокол;
4. номер на кредитното известие;
5. намалението на частта от данъчна основа на доставката;
6. намалението на данъка.


Благодаря за отговора ви!
А този протокол, който се пуска по кредитното известие, пак ли е протокол по чл. 151в, ал.3, но с различни реквизити или е друг вид протокол?
#26 | 21.01.2014, 00:43
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Благодаря за отговора ви!
А този протокол, който се пуска по кредитното известие, пак ли е протокол по чл. 151в, ал.3, но с различни реквизити или е друг вид протокол?

В този случай се издава протокол по чл.104е, ал.4 ППЗДДС. Колежката Ви е написала какви са неговите задължителни реквизити в тези шест точки по-горе .
#27 | 21.01.2014, 13:58
Публикации: 13 / 1
В този случай се издава протокол по чл.104е, ал.4 ППЗДДС. Колежката Ви е написала какви са неговите задължителни реквизити в тези шест точки по-горе .

А този протокол с какъв код влиза в дневниците по ДДС? Виждам кодове за новите протоколи за изискуемост, но за протокола по чл104е не виждам код:
а) код "91" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 3 от закона; - при плащане
б) код "92" - Протокол за данъчния кредит по чл. 151г, ал. 8 от закона или отчет по чл. 104ж, ал. 14 от правилника;
в) код "93" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 7 от закона с получател по доставката лице, което не прилага специалния режим;
г) код "94" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 7 от закона с получател по доставката лице, което прилага специалния режим. - при прекратяване на режима
#28 | 22.01.2014, 17:29
Публикации: 306 / 36
А този протокол с какъв код влиза в дневниците по ДДС? Виждам кодове за новите протоколи за изискуемост, но за протокола по чл104е не виждам код:
а) код "91" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 3 от закона; - при плащане
б) код "92" - Протокол за данъчния кредит по чл. 151г, ал. 8 от закона или отчет по чл. 104ж, ал. 14 от правилника;
в) код "93" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 7 от закона с получател по доставката лице, което не прилага специалния режим;
г) код "94" - Протокол за изискуемия данък по чл. 151в, ал. 7 от закона с получател по доставката лице, което прилага специалния режим. - при прекратяване на режима



Според мен трябва да е същия код като на първоначалния протокол.
#29 | 22.01.2014, 17:31
Публикации: 13 / 1

Според мен трябва да е същия код като на първоначалния протокол.

И аз така си мисля, но не съм сигурна. Писах и до НАП, но нищо не са ми отговорили..
#30 | 22.01.2014, 18:44
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
snejix, моля пишете, като Ви отговорят от НАП. Това е важно за счетоводните софтуери.

НАП поканиха на среща днес 22 януари 2014 г. от 16,00 ч. в зала 610 на Централно управление на НАП – бул. „Дондуков“ 52 във връзка с постъпили запитвания относно констатирано погрешно отразяване на последните промени в Правилника за прилагане на ЗДДС от някои правно-информационни системи.

Нямам информация още какво са дискутирали на тази среща, ако разбера ще Ви пиша.
#31 | 22.01.2014, 20:24
Публикации: 13 / 1
Още нещо се сетих, протоколите по чл. 151, влизат в дневниците с номера на фактурата по която се издават, а с каква дата влизат с датата на протокола или с датата на фактурата (имам предвид колона 'ДОкумент-дата' в дневника)?
#32 | 22.01.2014, 20:42
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Според мен в колоната за дата се пише дата на протокола. Датата на фактуата не е сред задължителните реквизити за бланката на протокола.
#33 | 23.01.2014, 11:45
Публикации: 267 / 4
Здравейте!  :hmmm:
Извинявам се , но с новости нещо съвсем се обърках и за това моля за малко пояснение.
 Когато ние сме лице, не прилагащо режима за КО и получаваме фактура от доставчика, които също не прилага режима за КО в този случаи си остава по старото положение или не?
#34 | 23.01.2014, 11:56
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да, по-стария ред, когато доставчикът ви НЕ е регистриран по Режима за КО.
Не, и когато доставчикът ви е регистриран по Режима за КО. Прочетете специалните публикации в този форум за касова отчетност. Те са две. Закачени са най-горе в настоящия раздел. Там е обяснено.

Коригирах се, че не Ви бях прочела правилно.
#35 | 23.01.2014, 13:28
Публикации: 267 / 4
 :bow: Благодаря!!!!!
#36 | 23.01.2014, 14:01
Публикации: 52 / 4
здравей, Катя, прочетох предложението Ви за новите счетоводни сметки за КО на ДДС , но в списание АКТИВ счетоводна матрица предлагат също две нови счет.с-ки , които ми се струват по удачни затова ги предлагам за коментар.
453/3 - начислен данък за покупките - неплатен
453/4 - начислен данък за продажбите - неплатен
предлагат аналитично водене на сметките , които ще се приключват до извършване на плащането и сумите се прехвърлят по с-ки 453/1 и 453/2 на база съставен протокол
#37 | 23.01.2014, 18:16
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравей,

Мисля, че кои ще са номерата на сметките няма особено значение, а по-интересно е осчетоводяването. Но тъй като не съм чела това списание, което цитиратиш, но не мога да дам мнение по тяхното предложение.

Относно номерата на сметките, аз предпочитам да са в отделна аналитична сметка, защото ще може да се вижда по-лесно обобщеното салдо между бъдещ данъчен кредит и бъдещ изискуем данък само по Касовата отчетност. А тъй като в 453 има и други подсметки, то трябва да се гледат отделно само подсметките по КО и вадят една от друга. Ако забеляза, във втория пост от тази тема, другото мое предложение за номерата на сметките е също да са като подсметки на 453 – 453/11 и 453/12. Но лично аз предпочитам да работя с нова синтетична сметка за КО и в нея да са аналитичностите само за касовата отчетност.
#38 | 24.01.2014, 17:06
Публикации: 13 / 1
Здравейте,
когато има издаден протокол по чл. 151в, ал.3 , но в последствие за фактурата,на база на която е издаден протокола, се издаде кредитно известие, какъв документ трябва да издадем, за да коригираме и протокола?

Преди малко ми се обадиха от НАП във връзка със запиването, което направих до тях за коригиращите протоколи. Тези протоколи, които се издават на база кредитно известие, трябва да влязат с дневника със същия код на документ, с който код е влязал първоначалния протокол като обаче стойността на новия протокол трябва да е отрицателна.

Напр.
имаме протокол по чл.151в, ал.4 за 100 лв ДО и 20 лв ДДС, този протокол влиза в дневника с код 91.
по фактурата, за която е пуснат протокол, се издавава кредитно известие за 20 лв ДО и 4 лв ДДС.
за кредитното известие се издава според ЗДДС протокол по чл.104е, ал.4 с намаление 20 лв на ДО и 4 лв на ДДС. Този протокол трябва да влезе в дневника с код 91 и със стойности минус 20 лв ДО и минус 4 лв ДДС.
#39 | 24.01.2014, 22:03
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Ясно, мерси. Важна подробност. Дано производителите на счетоводнен софтуер го имат това предвид.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група