Всъщност фирмата Ви е неактивна /без дейност/ до момента, в който не подадете заявление, че започвате дейност и не изберете как ще се осигурявате, ако работите в нея. Ако през календарната година не сте осъществявали дейност, трябва само да подадете декларация за неактивност в АВ, което може да сторите и сам с електронния си подпис.
Бих му издала фактура, но не за гориво, а за наем на автомобил.
Благодаря за подкрепата. Хич не ми се ще да искам от данъчните, но просто парите ни трябват.
Законът е категоричен. Но може да опитате.
Здравете! Нямам голям опит с възстановяване на ДДС. Новорегистрирана в ТР и по ДДС фирма купува първия си ДМА за стойност 120 000 лева с ДДС /примерно/. Дейността започва със закупуването на този ДМА, т.е. без него не е възможно да се генерират приходи и не могат да се извършват облагаеми доставки. Финансирането е от собственика с допълнителна парична вноска и друго търговско дружество със съответни договори за заем, доказани доходи и т.н. Не участва банка, нито лизингово д-во. Мислите ли, че бихме имали проблем с възстановяването на ДДС? Имате ли някакви препоръки?
Така хубаво сте го формулирали. Защо направо не го засилите към НАП?
Само ще Ви обърна внимание, че за времето на отпуск за отглеждане на дете за база за изчисление ще се вземе МРЗ, така че не знам колко по-висока ще е високата борса.
Бих Ви препоръчала да регистрирате ЕООД и да избегнете регистрацията по ДДС като ФЛ. Много по-лесно администриране, признаване на разходите и отделяне на бизнес дейността.
Не винаги. Само, когато са в "кампания" или трябва да се напълни хазната.
Не сте длъжни да го правите. Нали имате документ, че сте му върнали книжката заверена? Всичко е подадено в регистъра с Д1, скоро хартиентие книжки ще отпаднат...
Много интересен казус. Четок ЗДДС, за да ви помогна, но и аз се колебая. Със сигурност е най- безопасно да си съставите протоколи по чл. 117 и да го включите в дневниците. Резултатът би трябвало да е 0.
Ако данъкът е за ваша сметка:
Дт. Разход/Кт Разчет за дънк при източника /не признат разход по ЗКПО/
Ако ще го удържите от доставчика
Дт. 401/Кт Разчет за дънк при източника
Какво му се чудите толкова?
Понеже е само веднъж в годината и аз всеки път се чудя.
Ще подавам като съставител чрез електронния ми подпис.
Прилагам:
1. ГФО
2. Нотариално заверено пълномощно към мен
3. Декларация по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 - подписана от управителя
4. Декларация за истинността на заявените обстоятелства подписана от заявителя - подписвам я аз с ел.подписа.
Мисля, че е това. Пропускам ли нещо?
В удостоверението по чл. 87 от ДОПК не излизат задължения, разпределени към публичен изпълнител. Иначе за възстановяване на ДДС не трябва да имаш задължения към държавния бюджет. Сякаш тези, за които има изпълнително дело, са с по-специален статут, но не мога да се аргументирам с конкретна нормативна база в момента.
Благодаря за насоките. Помогнахте ми доста. Само още един въпрос имам. За да отчета разход за пътни пари по ЗКПО достатъчна ли ми е само заповед за командировка? Тя нали е първичен документ. Ако лицето пътува с автобус, достатъчно ли е да приложи билетите или трябва да има и фактура от превозвача? На името на лицето или на името на фирмата да е фактурата? Аналогично стои и въпроса с горивото за личен автомобил. Как смятате?
Благодаря за линка. Нормативно подкрепя моето убеждение, че нямаме право на ДК за гориво.

По отношение на реалния разход се сбъскахме със следния казус.
Командироващата страна определя размер на пътните като равностойността на автобусните билети в двете посоки по дестинацията. Да уточня, че командиробката е в страната.
Командированото лице, обаче, предпочита да ползва личен автомобил.
Страните се договарят да се вземе фактура за гориво до размера на билетите.
Нямам идея как ще вържем сумата с разходната норма на автомобила.

Никога не съм имала проверка по отношение на командировки и не мога и да предполагам какви проблеми бих имала с данъчните или пък с инспекция на труда. Лицето е доволно, не отчитаме твърде голям разход, който да направи впечатление на данъчните...
Колеги, моля за малко разяснения по отношение на командировките.
Командироваме служител да пътува с личния си лек автомобил. Определили сме полагаемите пътни пари за гориво да са в размер на 100 лева. Служителят ни представя фактура за гориво на името на фирмата за 130 лева с вкл. ДДС.
1. Правилно ли е фактурата за гориво да е на името на фирмата, при положение, че лицето ползва негов личен лек автомобил? Включваме ли фактурата в дневниците ни по ДДС или отчитаме само разхода съгласно заповедта за командировка?
2. При положение, че стойността на фактурата надвишава определения размер на пътните пари, как я осчетоводяваме? С цялата стойност или с определените 100 лева.
3. Имаме ли право на ДК - вярно, че автомобилът е лек, но пък разходът е по командировка.

Много ще съм благодарна за насоки.

Задължения за издръжки се удържат изцяло без да се съобразявате с чл. 444, ал. 1.
ГПК, чл. 446
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 1.03.2008 г.) Ограниченията по ал. 1 не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките по ал. 1 за другите задължения на осъдения и за задължения за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките му доходи.
Не съм го правила, но мисля че няма да е проблем. Нали сте избрали в началото, че ГФО се подава от съставител. Ако получите отказ /което е малко вероятно/, тогава ще подадете корекция. Така или иначе няма такса за тази услуга.