Привет,
Фирма нерегистрирана по ДДС се занимава с маркетинг и сео оптимизация.
Има предложение от Английска фирма съответно да е фактурира. (Фирма регистрирана извън общността)
Питането е има ли нужда от частична или пълна ДДС регистрация или може и без след като услугите са извършени от тук?
Абсолютно, грешката си е във фирмата, че не си е поискала регистрацията преди 100-те.
Даже без акт ако е само с начисляване на ДДС тънко ще се разминете.
Привет,
не видях информация по темата, за това задавам въпрос.

Ако продаваме софтуер на ЮЛ, регистрано в ЕС, трябва ли да имаме ДДС регистрация? Това като услуга извършена в България ли ще се разглежда?
Ако ще извършва дейност в това дружество, извън управление, трябва да бъде СОЛ.

СОЛ и ДУК?
Не виждам смисъл на 2 места да се плащат осигуровките.
Става въпрос за интериорен дизайн и сделки с имоти, като естествено в един момент ще има нужда от назначени лица, но за момента не.
Здравейте,
новорегистрирана фирма управителят не се осигурява на друго място и иска да се осигурява с ДУК, за минат за разход заплата и осигуровки. Тук идват няколко въпроса:
1. Пуска ли се декларация за регистрация на СОЛ само с данни за деня на започване на дейност и ЕИК, без да избира как ще се осигурява, за да стартира реално дейност?
2. Не се пуска нищо относно ДУК в НАП при започването, само декл. 1. и 6 в съответните срокове като изтече месеца?
3. Човекът е собственик и управител в ТР на ЕООД, трябва ли нещо друго да се вписва в ТР относно ДУК?
Здравейте,
ФЛ с ЕИК регистрирано по чл. 97, ал. 2 (ще продава услуги за фирма в ЕС, за това в НАП се е регистрирала сама на основание този чл.)
Ясно е че се подава само дневник продажби с услугите към ЮЛ в ЕС и ДДС ставка 0%, но услугите към физически лица в България трябва да са без начислено ДДС, нали?
Също така ако реши да ползва рекламни услуги от чужбина (Google, Facebook и т.н.) може ли да самоначисли ДДС-то с протокол по чл. 117 отново в дневник продажби? (Въпроса ми е защото в АКТА за регистрация изрично пише на основание чл. 97, ал. 2, а не чл. 97а)

И като цяло ФЛ с ЕИК в края на годината трябва да подава отчети в НСИ, но не и в ТР?
Привет,
как според Вас е най-правилно да се отчитат продажбите към ФЛ чрез онлайн магазин?
Електронни касови бележки и деклариране на отчет за извършени продажби ежемесечно към частни лица?
И/или фактура към всяко ФЛ и касов бон?
Привет,
Как според вас трябва да се регистрира по ДДС фирма продаваща стоки през Етси на фл в ЕС?
Частична ДДС регистрация по чл. 97 + регистрация за OSS и подаване на месечни ДДС декларации за начисляване на ддс върху услугите от ЕТСИ, както и тримесечни за OSS, с начисляване на ддс съобразно продажбите по клиенти и държави?
Също така как ги разделяте клиентите във вашите програмни продукти за начисляване на това ДДС или ползвате отделен ексел?
Здравейте,
тъй като съм изпуснала срещата с НАП относно ОSS и продажбите към ФЛ в ЕС. Може ли някой да даде повече разяснение какво е необходимо и подаване?
Частичната регистрация по ДДС ми е ясна, тъй като тя обхваща услугите от Етси, но ОSS  обхваща продажбите към ФЛ предполагам и се плаща ДДС на всяка държава или?
Според мен НЕ е,
за това питам дали има някой, който дава такива съвети. Закона е ясен, частична ДДС регистрация и плащане на ДДС през фирмата.
Нямам идея дали някой е плащал ддс на зуум, етси и т.н. и след това е имал проблем при частичната ддс регистрация ако реши да я прави след година например?
Здравейте,
фирма нерегистрирана по ДДС, ползва услугите на зуум, амазон и т.н.
Съгласно закона за тези услуги е необходима частична ддс регистрация по чл.97а, за да се плаща ДДС от фирмата тук.
Но някои счетоводители, съветват фирмата да остане нерегистрирана по ДДС и нямало проблем ако амазон, зуум и т.н. начисляват ДДС във фактурата. Правилно ли е според Вас?
Здравейте,
имам близък, на когото остават между 3-5 години до пенсия. Последните години е СОЛ без личен труд и заплати, което ще рече минималната.
Питането ми е има ли смисъл да се вдигнат осигуровките/сключи договор на 1500 лв. бруто например за 3 години и ще се отрази ли това особено в пенсията? Как мога да проверя, след като НОИ имат регистър от 1997 год. насам?
Здравейте,
ООД със самоосигуряващо се лице управителят и съсобственик - например Яна
2ри собственик с по-големи дялове без осигуряване в дружеството - например Лили

Лили е в майчинство по трудов договор от друга фирма, но при евентуално разпределяне на дивиденти в ООД-то не би следвало да има проблем с майчинството. Правилно ли разсъждавам?
Здравейте,
искам да попитам правилно ли разсъждавам.
Знам, че за покупки на услуги от чужбине (не само ЕС) е необходима частична ддс регистрация по чл. 97а, с която фирмата ежемесечно начислява ддс на платените реклами (например facebook, instagram, etsy и т.н.)
До тук добре.
Но ако въпросните платформи начисляват във фактурата 20% ДДС (колкото вие би следвало да си начислите) то декларираме ли го отново в дневник покупки и да обложим 2-ри път с още 20%? Би следвало да не се декларира, но защо платформите начисляват ДДС?

Същото ли важи ако закупя хостинг от Америка например? Пак ли трябва да платя ДДС тук, след като е трета страна?
Най-важното е какво точно, като дейности, включва месечната такса и дали за дейности извън посочените ще се плаща и колко. Защото много "бизнесмени" си мислят, че магат да искат всичко.

Какво бихте изключили вие от договора, което да стои като "не включено" в договора?
Здравейте,
кои според вас са най-важните аспекти при договора за счетоводно обслужване?
Например неустойки при закъснение на плащане над 2 месеца или прекратяването на договора?
Бихте ли споделили примерна бланка?
Здравейте!
ЕООД е със спряна дейност от м.11.2023 г. Към момента управителя иска да продаде наличния бус, защото не се използва, а са дължими данък, ГО и т.н. Приходът от продажбата ще се отчете като наличие на дейност.
Та в тази връзка, редно ли е да се подаде Декларация за възстановяване на дейност на фирмата и съответно управителя да си внася осигуровки, след като е еднократна сделка?
Благодаря на отзовалите се!
Здравейте колеги,
бихте ли споделили от къде черпите най-полезни знания за промените. Какво имам предвид?
Обученията на мастър евентс или пък експерт евентс или различни книги за промените и казуси и т.н. Ясно ми е за закона, но питането ми е къде четете разясненията му?

Също така ако искате "да качите ниво" ставате експерт счетоводител и после одитор ли?
Ясно ми е че се декларират като дистанционни продажби в СД. Питането ми е за Итрастат декларациите, защото за тях не намерих информация.
Здравейте,
не можах да намеря информация дали се попълва интрастат декларация при тристранни операции на стоки. Тоест БГ фирма купува стоки от фирма Х регистрирана в ЕС и стоките тръгват от въпросната държава членка на фирма Х до фирма У отново регистрирана в друга държава членка на ЕС. Стоките не минават България и поради това се декларират като дистанционни продажби. Питането ми е имаме ли задължение да подаваме интрастат декларация?