Здравейте, колеги,

Предстои ни въвеждане на социална придобивка електронни ваучери за храна по 200 лв. месечно на всеки служител.  В организацията има няколко служители, които отказват тази придобивка. Интересува ме при отказ на служител от тази социална придобивка, създава ли се  данъчен риск за нас (защото придобивката не отговаря на критерия „общодостъпност“)?
Като документ само Декларация отказ ли се изисква, начислява ли се сума равна на ваучера за храна...
Моля, ако някой разполага с Писмо на НАП Изх. № М-24-39-132/ 04.10.2023 г. да го сподели, защото не успявам да го открия.

 Благодаря предварително!
Информирам само Агенцията по заетостта чрез сканирана заповед за прекратяване.

От миграция Варна ми изискаха същия документ който да сканират и да изпратят в София към АЗ.
В случая трябва да издавате заповед в 3 екземпляра за да има и в досието на чужденеца, защото Миграция не връща документите, които сте подали.

Изпращам ги на посочения @mail в страницата на АЗ с искане за входящ номер.

Моля, ако има колеги с различна практика да споделят какъв е реда. Благодаря!
Не подлежат на здравно осигуряване с разрешителни за краткосрочна заетост.
 
На задължително здравно осигуряване в НЗОК подлежат чуждите граждани, които имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България.

Ако лицето е гражданин на държава от Европейския съюз и работи в България легално по трудов договор, то подлежи на задължително здравно осигуряване в България.
Ако лицето е гражданин на държава извън ЕС – подлежи на здравно осигуряване в НЗОК, единствено ако има разрешение за дългосрочно и постоянно пребиваване у нас.

Болничния след пекратяването първичен или е продължение?
Здравейте,
Дайте ми @ ще ви пратя моят ПВРЗ, предполагам че икономическата дейност ще е различна, но ще го напаснете спрямо вашата и изискванията по проверката
Здравейте колеги,

Казуса е следния: лице има основен трудов договор с по – нисък осигурителен план и допълнителен договор с по – високо осигуряване при различни работодатели. По основния договор не достига пълна сумата за ползване на данъчно облекчение за дете. Каква е правилната практика – Вариант едно: Годишно уравнение по първи договор и разликата се доплаща от допълнителния договор. Вариант две: Годишното уравнение се изплаща от  втория работодател, тъй като данъчното уравнение по договора е по - високо
Не не е с постоянен характер. Сумата се начислява само в летния сезон, а в зимния период е основна заплата. В договора е описано, като допълнително трудово възнаграждение. За постоянен характер е стаж прослужено време, като в този казус той липсва
Не, ДМС е различно всеки месец според изработените часове
Здравейте, предстои ми начисление на обезщетение по чл. 222 в месец октомври по прекратен договор по чл. 328 т.3.

Как да изчислим обезщетението:
за месец септември за пълен отработен месец
1.   Основна заплата  1614,73     1049,57
2.   ДМС  бруто             2835,12       728,74
3.   Платен отпуск  7 дни              1056,81
4.   Обезщетение по чл.224        1207,78
                                                  Общо 4042,90

Как се изислява т.е. изключват ли се ДМС и платения отпуск, както и обезщетението по чл. 224. Т.е. правилно ли е обезщетението по чл. 222 да е 1614.73 лв. Благодаря предварително!

Притесненията ми идват от факта - да не се допусне пропуск в самата бланка за прекратяване. Предизвестие е дадено от страна на служителя, а в случаите с подадена молба от страна на служител прекратяването е по чл. 326 ал 1 (при основен договор) и от тук ми идва объркването.
Здравейте,

Документите които са нужни за получаване на разрешително за работа са следните:

1.Искане чл.302 303;
2. Медицинско - копие;
3. Заключение от трудова медицина - копие;
4. Списък за осигурени мерки за защита здравето и безопасността при работа на лица ненавършили 18 години;
5. Сертификати за контрол;
6. Длъжностна характеристика, огледайте добре - лицата не могат да извършват тежък физически труд и работа с химически препарати;
7. Контолна карта за позицията.

Ако желаете да ги подадете електронно това е страницата https://public.gli.government.bg/GIT_Public/EAdminService/WorkPermit18

От около 2 години Декларация от родител е отпаднала, като изискване към документите, които се подават, но аз ги изисквам и съхранявам в досиетата на непълнолетни служители.

Имам питане относно основанието за прекратяване на ТД, сключен на основание чл.111 от КТ.

Според КТ:

Прекратяване на трудовия договор за допълнителен труд
Чл. 334. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2014 г.) Освен в предвидените
в този кодекс случаи трудовият договор за допълнителен труд (чл. 110, 111 и 114) и трудовият
договор с условие за стажуване по чл. 233б, ал. 1 може да бъде прекратен от работника или
служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни.

Затруднявам се в изготвяне и оформяна на Заповедта за прекратяване и съпътстващи документи, ако има такива. Моля споделете вашата практика към документалната част за прекратяване свързано с основание чл.334

Благодаря предварително!
За мен е изчислено коректно и правилно, същото се отнася и за декларация 6 , която ще се подава в текущия месец (февруари) за отчетния януари без код 8 към НАП.

ДОД декември   ДОД год.уравнение     разлика              ДОД януари   ДОД февруари
       7100                         8550                    -1450,00                   -5480,00                 -4030,00
Само, защото е пенсионер! Друга причина няма.
От осигуряване по трудов сезонен договор.
Здравейте,

Може ли пенсионер, който е бил на сезонна работа и в момента не е трудово ангажиран, да ползва данъчно облекчение за надвзети данъци към НАП, като пенсионирано лице т.е. надвзетия данък да са върнат и ако - да, каква е практиката за това.

Благодаря предварително!
Здравейте,
Може ли безработно лице с прекратен трудов договор от 15/11/2021 да ползва данъчно облекчение за дете за 2021 година – 450 лв с подаване на годишна данъчна декларация в НАП в срок от 10 януари до 3 май 2022 г.,