Нямаме различия при хипотеза, че лицето е пожелало да се възстанови на работа.


Ето още веднъж отговора от по-горе....

В случаите на възстановяване на работа след незаконно уволнение работодателят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило - от уволнението до възстановяването му на работа. Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица, а за периода до 31.12.2005 г. съгласно Инструкция № 1/11.02.2000 г. за събиране на данни от осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица.

Възстановяване имаме когато лицето е пожелало и се е върнало на работа.
Ако не се е върнало/както е при нас/ имаме само незаконно уволнение признато  от съда...дължим му обезщетение за до 6 месеца на брутното възнаграждение...
........................ ......

Ето и “твоя” текст...

Чл. 9, (3) т. 2. (изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., доп., бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл. 4а, ал. 1 - от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;


....от датата на уволнението до възстановяването им на работа .... и тук се говори за възстановяване на работа....а възстановяване имаме както вече посочих когато лицето е пожелало да се  върне  на работа...иначе имаме субективно право на възстановяване на работа което не е консумирано...затова имаме само изплащане на обезщетение за незаконно уволнение...и кой накъде види така да се каже...нямаме повече ангажименти един към друг – нито оформяне на стаж в книжката, нито задължение за осигуряване от работодателя.
Ако се върне на работа, КСО-то посочва и на каква база да се изчисли обезщетението...
върху  последното брутно възнаграждение.... преди уволнението/ добавено от мен/. Значи уволнението отпада...и нататък третираме лицето все едно не е било уволнявано от гледна точка на осигуряването.

КСО - то нали не смяташ, че не знае какво “говори”.... “дупката” в КСО-то е, че не посочва какво става ако лицето не се върне на работа. А биха могли законотворците да добавят едно изречение и за тая хипотеза... Явно обаче сме в следната хипотеза....

Питат експерт консултираш  депутати по нормативни текстове...защо пишете толко неясни текстове....отговора е ...Ами и ние трябва да живеем бе колежке/ разбирай безброй консултацийки, семинари, уорк шопове и т.н../

........................ ..........

Сега се надявам да съм по убедителен....

........................ ........................ .........

“Не оставяй магарето си в калта” – народна мъдрост.


 :blink: :blink: :blink: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Благодаря за алтернативната гледна точка...но, в моята гледна точка мисля, че има още "хляб". Ето защо.
При нас няма хипотези по това ако се върне, ако не се върне и т.н. То при нас не е пожелало да се върне,и затова разглеждам само тоя случай.
За това, че няма да "бараме" нищо по трудовата книжка мисля, че няма алтернативна гл. точка.
Спора ще бъде за осигуровките и за Д1 и Д6. Ша подамае или нема да подаваме. Туй е въпроса???
Това  надолу е от горепостнатото  запитване до Дирекция "ОУИ" - Велико Търново, но малко в по-аналитичен план.
........................ ........................ ..............

    На основание чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение,...
Този текст ни задължава да внесем осигуровките ние, но при хипотеза, че лицето е въстановено  на работа при нас.

.......................В ървим надолу.

    Съгласно чл. 298, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс решенията на съда са задължителни за страните, следователно дължимите от осигурителя осигурителни вноски за периода на оставане без работа по чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО стават изискуеми от датата на влизане в сила на решението, с което уволнението е признато за незаконно от съда. По отношение на периода, за който се дължат осигурителните вноски, следва да се има предвид, че възстановеното от съда лице има право да заеме предишната длъжност, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, /тук отговарящия допуска хипотеза, ако имаме връщане на работа/освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини (чл. 345, ал. 1 от КТ). Поради което осигурителят дължи осигурителни вноски за целия период, ако лицето не е било осигурявано, или за част от периода, през който същото е осигурявано върху по-малък осигурителен доход - от датата на уволнението до датата на възстановяването му на предишната работа,/тук отговарящия отново е в хипотеза, ако имаме връщане на работа/ но не по-късно от датата, на която изтича срокът за заемането й по чл. 345, ал. 1 от КТ.
   .....................Про дължаваме надолу. И ето нещо което много ми харесва....

      В случаите/ето тук автора сам се издава, че разсъждава по  хипотезата,  ако лицето е пожелало връщане на работа - но при нас го няма тоя случай.При това положение аз спирам да чета нататък/  на възстановяване на работа след незаконно уволнение работодателят следва да представи/ Д1 и Д6 ако имаме въстановяване/  в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило - от уволнението до възстановяването му на работа. Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица, а за периода до 31.12.2005 г. съгласно Инструкция № 1/11.02.2000 г. за събиране на данни от осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица.

Извода се налага сам. Няма искане за възстановяване, няма възстановяване...значи няма и задължение за осигуряване за времето на обезщетинето...съответно няма  Д1 и Д6. До такъв извод стига моя анализ на цитирания отговор от "ОУИ".

Гадното при тия отговори е това, че имаме конкретно запитване/ в случая хипотеза - нама възстановяване/, но отговарящите избягват да отговорят конкретно на питащия, а правят пространни отговори като разглеждат всички възможни хипотези, което пък прави отговорите им много трудно разбираеми от аудиторията.

============================

 :( :( :( :no: :no: :no:
 
Ето какво намерих по казуса в нета ....И двете матрялчета ми харесват щото си правя извода, че нито книжката трябва да оформяме ние, нито да подаваме Д1 и Д6. За осигуровките/без здравните/  може би ние ще трябва да ги внесем, но по тях има доста доуточняващи питания. Ще ми е интересно вашето мнение по тези матрялчета предвид досегашното развитие по питането ми от началото на темата.
........................ ........................ .........
Това е от правния форум лекс.бг

Колеги, поставям тук казус , зададен от счетоводител , с чисто практическа, а може би не дотам насоченост: Съдът е признал за незаконосъобразно уволнението на работник. Същият не е искал възстановяване на работа. Работи на нова работа. Има време , през което не е бил трудовозает. Сега иска да му се начислят осигуровките и да се отбележи трудовия стаж в книжката.Работи по негови думи на по-ниска заплата. По делото няма представени доказателства за колко време лицето е останало без работа, нито за осигурителния му доход по настоящем.
Питането е: не е ли следвало да се докаже в съдебното производство времето и разликата в заплатата , както и какви документи да се изискат от НОИ или новият работодател. И на последно място до кой момент, ще трябва да заплащат разликата в заплатите , респ. осигуровките?
Re: Незаконно уволнение и обезщетение
от Melly » 31 Юли 2009 03:07 pm
Чл. 354. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи:
1. работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа;
- не сте в тази хипотеза, т.к. не е предявен акцесорен иск за възстановяване на предишната работа.
2. уволненият поради задържане от органите на властта е останал без работа в резултат на това уволнение, когато не е бил привлечен като обвиняем, бил е оправдан или наказателното преследване е било прекратено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление; - и тук не сте.
3. лицето е изтърпявало наказание "лишаване от свобода", което впоследствие е признато по съответния ред за неоснователно наложено; - и тук не сте.
4. трудоустроеният или бременната работничка или служителка не работи, тъй като не е предоставена подходяща работа от работодателя съобразно предписанието на здравните органи; - и тук не сте.
5. работникът или служителят е останал без работа поради незаконно задържане на трудовата книжка; - и тук не сте.
6. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) майката, бащата, осиновителката или осиновителят се грижи за отглеждане на дете до навършване на 3-годишна възраст; - и тук не сте.
7. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица, или е бил включен в школи и курсове за преквалификация; - тук органът следва да удостовери в трудовата книжка стажа на лицето.
8. в други случаи, установени от Министерския съвет.

До тук е от юрид. форум.
........................ ........................ .................
А това е писмо със запитване и отговор по същия казус.


Писмо № 96-00-333 ОТ 06.10.2009 Г.   
Написано от Administrator      
Вторник, 06 Октомври 2009 00:00
 ОТНОСНО: Осигуряване на лице, чието уволнение е признато за незаконно от компетентните органи, присъдено му е обезщетение по чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) за оставане без работа вследствие на незаконното уволнение, но не се е върнало на предишната работа
  В отговор на ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – Велико Търново, ви уведомяваме за следното:
    Според изложената фактическа обстановка в писмото ви и от допълнително представеното ни копие на съдебно решение № … г., постановено от ……. районен съд и влязло в сила на 14.01.2009 г., става ясно, че уволнението на вашия служител - от 28.05.2008 г., е признато за незаконно от съда, който го възстановява на предишната работа и му присъжда обезщетение по чл. 225, ал. 1 от КТ за оставане без работа вследствие на това уволнение. В тази връзка се интересувате следва ли да бъдат начислени и внесени осигурителни вноски за периода, за който се изплаща обезщетението (28.05.2008 г. – 28.11.2008 г.), както и дали това време се признава за осигурителен стаж, след като лицето не се е върнало на работа, а само му е изплатено дължимото обезщетение.
    Предвид описаната фактическа обстановка и с оглед действащото законодателство по задължителното обществено осигуряване, изразявам следното становище по поставените въпроси:
    На основание чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
    Съгласно чл. 298, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс решенията на съда са задължителни за страните, следователно дължимите от осигурителя осигурителни вноски за периода на оставане без работа по чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО стават изискуеми от датата на влизане в сила на решението, с което уволнението е признато за незаконно от съда. По отношение на периода, за който се дължат осигурителните вноски, следва да се има предвид, че възстановеното от съда лице има право да заеме предишната длъжност, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини (чл. 345, ал. 1 от КТ). Поради което осигурителят дължи осигурителни вноски за целия период, ако лицето не е било осигурявано, или за част от периода, през който същото е осигурявано върху по-малък осигурителен доход - от датата на уволнението до датата на възстановяването му на предишната работа, но не по-късно от датата, на която изтича срокът за заемането й по чл. 345, ал. 1 от КТ.
    Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии” в зависимост от категорията труд и за допълнително задължително пенсионно осигуряване – в професионален и/или в универсален пенсионен фонд. Доходът (след 01.01.2003 г.), върху който се внасят осигурителни вноски за времето на оставане без работа след незаконно уволнение, не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
    За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски на основание на горепосочената разпоредба. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО (предишна ал. 4 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.).

    В случаите на възстановяване на работа след незаконно уволнение работодателят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило - от уволнението до възстановяването му на работа. Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица, а за периода до 31.12.2005 г. съгласно Инструкция № 1/11.02.2000 г. за събиране на данни от осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица.

    Декларация образец № 1 'Данни за осигуреното лице' се подава за всеки един месец от периода на оставане без работа или от периода на осигуряване върху по-малък осигурителен доход, като в т. 12 “Вид осигурен” от декларацията се попълва код 18. В тези случаи следва да се подаде и декларация образец № 6, в която се включват дължимите осигурителни вноски (отнасящи се за периоди след 01.01.2005 г.).

    Директор на Дирекция „ОУИ” – Пловдив: (п)

    (не се чете)



Питай патило...слушай патило...предавам се!!! Ще се прави всичко!!!
Това е от КТ.

Време, което се признава за трудов стаж, без да е съществувало трудово правоотношение

Чл. 354. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 354 - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 28.08.2010 г.)За трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи:
1. работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа;

"Добре" бе КТ - ще му се признае за трудов стаж----ама ние ли трябва да му правим УП2, УП3 и Д1 - силно се съмнявам.
Ако се беше възстановило да...ама сега не.


Ако беше пожелала да постъпи нямаше да и плащаме брутното възнаграждение. Тогава казуса отпада. Но тя не е пожелала. Тя има право на този избор. Съда затова може би пише да и се плати брутното.
Питане до НАП накрая ако пожелае шефа.
В съдебното решение пише да се плати брутното...а от там и в изпълнителния лист. Ако лицето беше постъпило тогава щеше да е "друга бира"...но като не е пожелало да постъпи кво праим...плащаме това което е разпоредил съда!!!
Значи ние плащаме брутно възнаграждение/включващо  ДДФЛ и ДОО - цялото/ сега отделно ще и плащаме и осигуровките - нещо никак не ми се вижда логично това.
Колежке това мисля, че е доста старо и вече не е валидно.
А защо съда пише да му платим брутното възнаграждение...
Лицето е уволнено март...и край повече го нема никъде във фирмените документи. Представя ни Изп.лист - добре, плащаме брутното обезщетение/ то включва .... знаете какво/  и толкоз.

Възстановено, но трябва да подаде молба за възстановяване - така е по закон...то не е подало...значи не желае възстановяване...това е според мен.
Снежана Христова, юрист

...и възстановяването, т.е. датата, на която лицето се е явило да заеме длъжността. В случаите на попълване на трудова книжка при възстановяване не е необходимо да се отразява трудов стаж о

/А ето и становище от рубриката "Въпроси и отговори" на МТСП

уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа. - но то не е възктановено.

.............

Посочените случай са когато лицето е подало молба за възстановяване, и е било възстановено. При нас случая не е такъв - ЛИЦЕТО НЕ Е ВЪЗСТАНОВЕНО НА РАБОТА ЗАЩОТО НЕ Е ПОЖЕЛАЛО. Платено му е само присъденото от съда обезщетение от 6 брутни заплати.

Поради това считаме, че не трябва да му издаваме УП2, УП3 също така и по подразбиране от предишното не сме подали Д1.
Случая е следният:

март 2010 - уволнение
Дело за незаконно уволнение. Спечелено. Изпълнителен лист предявен - платено брутно обезщетение за 6 месеца до септември 2010.
Лицето не е възстановено на работа, не е пожелало,  а му е платено само брутното обезщетение. То е било 6 месеца на борсата откъдето получава помощ като безработно лице. Тъй като се получава дублиране сега то връща помощта получавана от бюрото по труда. Дотук всичко е ясно.

Сега обаче лицето иска ние да му издадем УП2 и УП3 за 6 месеца за който ние сме му платили брутното обезщетение и да подадем Д1 за 6 месеца. 

Питането ми е - Длъжни ли сме да му издадем УП2 и УП3 и да подадем Д1 за времето през  което не е било на работа при нас.
Ще повторя - лицето не е възстановено на работа при нас - не е пожелало, а е пожелало да му се заплати само обезщетението.
Дано съм го формулирал ясно и точно питането си. Ако не, готов съм  за допълнителни питания.

 :agree: :agree: :agree:
Ако във фактурата имаш ДО - 392 се пише така...заприходяваш я по фактическата доставна ....в случая  е 392

в 304- е 392
4531   е 78,40
401  е   470,40
Последний напан вече е настал.... А защо чекахте за последния момент дами и господа???? ;D ;D ;D :lol: :lol: :lol:
На съставителя когато е и заявител.
ЗТР, чл. 13, ал. 6:
Скрит текст :

Сори колежке, но там където има гриф- Вярно с оригинала, съставителя не може да удостоверява  този факт колкото и подписа да слага. Струва ми се...така ми се струва!!!!
А защо трябва да го задължавате с пазарна цена на стоката??????
Ако може логически аргументи, моля!!!!
 :wave: :wave: :wave:
Капитализъм ....кофти работа....клас има само ако "ТОЙ"  се съгласи....

Все пак, ако остане някоя банкова такса само с името на физическото лице, според мен няма проблем с обосноваността, "когато този документ отразява вярно документираната стопанска операция", съгласно чл. 10 ЗКПО.

Важно е какво пише на документа за банковата такса... като седя и си мисля...

Нека човеко каже какво пише там...
Я седим, и мислим, мислим и седим......и накраьо мислим, че все пак разходо няма как да бъде признат за разход на АД-то...

 :no: :no: :no:
Спокойно можеш да ползваш текста за - верното и честното счетоводство.
В СС1 мисля, че има и подходяшт текст.