Документи - 50% майчинство

23.11.2016, 15:38 198140 314
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#220 | 23.11.2016, 15:38
Публикации: 5890 / 505
Предполагам, че имате предвид да се върне на работа след приключване на отпуската до 410 календарни дни?
Ако се върне веднага след приключване на отпуската- каква промяна?
За 50% трябва да попълни приложение № 8, а Вие да подадете приложение № 10 в НОИ до 10-то число на следващия месец.
#221 | 23.11.2016, 16:18
Публикации: 56 / 0
Благодаря много за отговора.

Да. Имам предвид да се върне веднага след приключването на отпуската от 410 календарни дни.

Значи от фирмата подаваме само Приложение 10 в НОИ в срок до 10.12.2016 г.?
#222 | 23.11.2016, 16:20
Публикации: 5890 / 505
Точно така.
#223 | 06.12.2016, 14:29
Публикации: 2 / 0
Добър ден, искам да попитам в момента съм във втората година за отглеждане на дете до 2 год. и на 08,10 си прекратих трудовите взаимоотношения с работодателя с цел започване на работа при друг (те от своя страна изпратиха необходимото за прекратяването на майчинството). Моят въпрос е, че на новото място започнах на 01,12 и искам да си ползвам 50 % от заплащането за втората година и се оказа, че аз трябва да го направя и каква е процедурата и необходимите документи и приложения със съответните чл.? Много благодаря за отделеното време  :smile1:
#224 | 06.12.2016, 14:48
Публикации: 9299 / 1583
Моят въпрос е, че на новото място започнах на 01,12 и искам да си ползвам 50 % от заплащането за втората година и се оказа, че аз трябва да го направя и каква е процедурата и необходимите документи и приложения със съответните чл.? Много благодаря за отделеното време  :smile1:

Всъщност това , което се изисква от Вас е единствено да подадете до работодателя си Приложение 3 към чл.4 т.2 - останалото не е във Вашите правомощия и следва да се направи от фирмата. Предполагам, че детето е дадено на детска градина .
#225 | 06.12.2016, 16:04
Публикации: 2 / 0
1.Не е дадено на градина.
2. И то се оказа, че в това ще се състои работата ми, така че ми трябва и информация какво следва след подаването на приложението.
Благодаря за бързия отговор.  :give_rose:
#226 | 06.12.2016, 16:21
Публикации: 5890 / 505
Всъщност това , което се изисква от Вас е единствено да подадете до работодателя си Приложение 3 към чл.4 т.2 - останалото не е във Вашите правомощия и следва да се направи от фирмата. Предполагам, че детето е дадено на детска градина .

Приложение 3????
#227 | 06.12.2016, 17:56
Публикации: 9299 / 1583
Приложение 3????

Да, в него има раздел за деклариране на промени в обстоятелствата.
#228 | 06.12.2016, 18:58
Публикации: 9299 / 1583
Да, в него има раздел за деклариране на промени в обстоятелствата.

Ух, в грешка съм - това е за 15 дни за бащата.Пак си има за промени в обстоятелствата, но за друг случай. Приложение 7 е за дете до 2 ги респективно там си има раздел за промени в обстоятелствата.
#229 | 15.12.2016, 16:29
Публикации: 60 / 2
Здравейте, майка пуска детето на ясла преди да й е изтекло майчинството до 2г. Подадени са документи за промяна на обстоятелствата и прекратяване на майчинството. Сега трябва да подадем за получаване на 50% майчинство. Понеже документите за 2те години са подавани по старите образци, така подадохме и тези за промяна на обстоятелствата. Сега обаче за 50те процента приложение 8 (новото) от нея и 10 (новото) от нас ли трябва да се подадат? И коя част на прил. 10 се попълва? Данни за фирмата, майката и детето + промени в обстоятелствата т.1. и 20 ли?
#230 | 15.12.2016, 17:09
Публикации: 5890 / 505
Разбира се, че фирмата работодател трябва да подаде приложение 10. В него няма за какво да попълвате промени в обстоятелствата. Вие вече това сте го декларирали.
#231 | 15.12.2016, 17:13
Публикации: 60 / 2
Разбира се, че фирмата работодател трябва да подаде приложение 10. В него няма за какво да попълвате промени в обстоятелствата. Вие вече това сте го декларирали.
А тогава какви данни попълваме в него? Много ми е объркано какво трябва да попълня в това приложение.  :(
#232 | 15.12.2016, 17:17
Публикации: 5890 / 505
А как ще го подавате - на хартиен носител или ще ползвате програмата на НОИ?
#233 | 15.12.2016, 17:17
Публикации: 60 / 2
А как ще го подавате - на хартиен носител или ще ползвате програмата на НОИ?
На хартия.
#234 | 15.12.2016, 17:31
Публикации: 5890 / 505
Така:
1. отбелязвате - представяне
2. посочвате гр....... на НОИ
3. Данните за фирмата - наименование и ЕИК
4. за данните от заявление-декларация - № 8
5. за изплащане на обезщетение - отглеждане на малко дете по чл.54 ог КСО
6. считано от ...... (дата)
7. на ...... (трите имена на лицето)
8. с ЕГН ..... в качеството му на - майка
9. адрес ............... (на лицето)
10. за дете ............ (имената)
11. родено на ....................  ЕГН .................
12. което е .................. (първо, второ, трето)
13. Майка ....................(имена) ЕГН ...............
14. Баща ..................(имена) ЕГН ................
Следва І. Удостоверявам следните обстоятелства:
4. лицето е осигурено с код по д.1 - 01 (на трудов договор)
5. Брой правоотношения - 1 (ако няма втори трудов договор при същия работодател)
6. пореден № на прил.10 - 1
11. входящ номер на заявление-декларацията - описвате приложение № 8 в дневника за болничните и посочвате входящия номер тук и датата
#235 | 15.12.2016, 17:33
Публикации: 60 / 2
Благодаря!
#236 | 04.01.2017, 11:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте.
Имам няколко въпроса относно втора година майчинство. Втората година майчинство ми започна на 1.01.2017. Сега съм бременна и от ЖК ми предлагат болничен за 30 дни. Мога ли да се въсползвам от него и да прекъсна майчинството с болнични. А след това, преди да ми издадат 45 дневния болничен за бременнос и раждане, да се възстановя пак на втората година? Много ли ще ми се промени майчинството за второто дете, ако не си възстановя майчинството 2 година, а съм в болнични до края преди раждането. По време на болничния имам ли право да получавам 50% от майчинството за втората година?
Какви документи трябва да занеса на работодателя?
Много се надявам, че съм обяснила ясно ситуацията и предваритело благодаря за отговорите.
#237 | 07.03.2017, 21:28
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
има ли някаква опция за майки, които се връщат на работа преди изтичане на първата година майчинство, да прехвърлят правото на обезщетение за отглеждане на дете на баба пенсионер?

А ако веднъж се прекъсне обезщетението преди изтичане на първата година може ли да се прехвърли на бабата обезщетение за втората година?

Благодаря предварително!
#238 | 08.03.2017, 09:43
Публикации: 5890 / 505
Здравейте,
има ли някаква опция за майки, които се връщат на работа преди изтичане на първата година майчинство, да прехвърлят правото на обезщетение за отглеждане на дете на баба пенсионер?

А ако веднъж се прекъсне обезщетението преди изтичане на първата година може ли да се прехвърли на бабата обезщетение за втората година?

Благодаря предварително!

Преди изтичане на първата година може след 6-тия месец на детето да прехвърли отпуската само на бащата.
На баба може да се прехвърли отпуската до 2-годишна възраст, след изтичане на 410 календарни дни (т.е. след първата годинка), но при условие, че тази баба е осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство към датата на прехвърлянето. При баба пенсионерка - може да гледа детето при добро желание от нейна страна без право на отпуска.
#239 | 09.03.2017, 10:08
Публикации: 56 / 0
Здравейте,

Имаме въпрос. Освобождаваме една служителка (в изпитателен срок), която взима 50% майчинство. Какво трябва да подадем сега в НОИ след като я прекратим - ясно е, че приложение 10, но след това дали трябва да са промени в обстоятелствата и какво точно?

Много благодаря, предварително.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове