Изчисляване на полагащ се платен годишен отпуск

31.05.2018, 11:27 203754 173
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#160 | 31.05.2018, 11:27
Публикации: 22 / 0
здравейте
ако работникът е изразходвал вече полагащият се годишен отпуск от 20 дни и неочаквано реши да напусне преди края на годината, подаде си предизвестие за напускане считано например от 01.07.2018 какво следва? Трябва ли работодателят да иска връщане на някакви пари или може да остави нещата така ?
#161 | 31.05.2018, 11:29
Публикации: 6955 / 1020
Трябва ли работодателят да иска връщане на някакви пари   - не трябва. Няма право.
или може да остави нещата така ? - няма друг изход
#162 | 31.05.2018, 11:47
Публикации: 22 / 0
благодаря  :smile1:
#163 | 31.05.2018, 13:23
Публикации: 220 / 22
принципно следващият работодател през годината трябва да иска от работника служебна бележка от предходният работодател за изразходваният отпуск, където вие да отбележите, че са използвани всичките 20 дни и така лицето ще има 0 дни до края на годината при последният работдател.
Голяма рядкост е тази процедура и само 2-3 пъти са искали такава бележка от мен (аз никога не съм искал  :hmmm:).
#164 | 31.05.2018, 13:31
Публикации: 1293 / 173
...
Голяма рядкост е тази процедура и само 2-3 пъти са искали такава бележка от мен (аз никога не съм искал  :hmmm:).

...поредният "куц кон"...
Ето и въпроси за размисъл:
- ами, ако до края на годината смени още 2-ма работодатели;
- ами ако в рамките на 1 г. използва НО, който се зачита за ТС при 2-ма работодатели;
- ами ако при единият работодател има право на допълнителен или удължен отпуск и е ползвал повече от 20 дни...

И на края все ние виновни.  :(
#165 | 31.05.2018, 16:23
Публикации: 9 / 0
   Колеги,

Извинявам се предварително за глупавият въпрос, но имам спор с клиент относно изчисляването на платен годишен отпуск на лице назначено на непълно работно време.

Моля бихте ли казали каква сума бихте начислили на работник назначен на 4ч. за 5 дни платен отпуск, ако за предходният месец (21 работни дни) основно възнаграждение е 300лв., клас – 15лв., еднократен бонус – 150лв. (общо бруто 465лв.).

Запознала съм клиента с чл.177 и  чл.355 от КТ, както и с чл.23 от Наредба за работното време и почивните дни, но това не даде резултат та реших да пробва по този начин, с конкретен пример изчислено от друг счетоводител.

Благодаря предварително на отзовалите се!
#166 | 31.05.2018, 18:44
Публикации: 6955 / 1020
(315:21)*5
#167 | 08.08.2018, 19:27
Публикации: 1 / 0
Здравейте.
 Изчетох темата и някъде по средата попаднах на случай, подобен на моя, но с малка разлика и малко по-различен търсен краен резултат.
  За 2018 година имам 20 дни платен отпуск. До момента( месец Август) имам използвани 16 дни.  Остават 4 дни, които искам да ползвам в рамките на този месец.
 Според сметките 20/12*8=13,3 дни( желаната отпуска е след 15-то число, т.е отработен и 8 месец).  Имам ли право да ползвам останалите 4 дни сега или ще трябва да се задоволя с неплатен отпуск за желания период?
#168 | 08.08.2018, 20:54
Публикации: 3074 / 415
Можете да ползвате целия си отпуск още през януари, ако ръководителят разреши. Може и да не разреши. Без да попитате ръководителя или подадете заявление няма как да разберете отговора на въпроса ви.
#169 | 05.11.2018, 11:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
в края на м. август напуснах един работодател, при който съм използвала полагаемите ми за 8месеца 13дни платен отпуск.
От м. октомври съм при нов работодател и в края на м.ноември ми се налага да използвам 5дни отпуск. Полага ли ми се платен такъв или да пусна неплатен? Или всичко зависи от договорката с новият работодател (преди назначаването съм предупредила за тези 5дни, които ще се налага да използвам още в първият месец от работата ми при него). Благодаря!
#170 | 05.11.2018, 14:41
Публикации: 6955 / 1020
За времето при настоящия (новия) работодател имате право на платен  отпуск пропорционално на отработените и подлежащи на отработване месеци до края на годината. Ако сте започнали работа на 01.10. или няколко дни след това, очаква се да не напускате до 31.12., при предходни работодатели вече имате 8 месеца трудов стаж и при предходния работодател не сте ползвали повече отпуск от полагащия Ви си за отработеното време, то до края на годината имате право на 5 работни дни платен отпуск (при 20 годишно по ТД).
Имате право да ползвате отпуска още след първия работен ден. За ползването са нужни: молба/заявление от Ваша страна и съгласие (заповед) на работодателя. Работодателят има право да откаже ползването точно в избрания момент. Той има право да откаже ползването и на неплатен отпуск.  Явно трябва "договорка" :)
#171 | 29.05.2020, 11:09
Публикации: 94 / 1
Здравейте,
Моля за мнението ви - колко дни с право на ползване към настоящия момент има едно лице с 22 дни договорен отпуск, но от 01. март 2020 дните му се променят с анекс на 25 дни.
Дали е правило така: (22:12 = 1.83)*2 = 3.67 за първите два месеца на 2020 г. и (25:12=2.08)*10=20.83 за останалите десет месеца от 2020 г. 3.67+20.83 = 24.50 или 25 дни да са полагаеми за 2020?
Или само (25:12)*10=20.83 и за 2020 да му се полагат само 21 дни?

Благодаря!
#172 | 29.05.2020, 11:39
Публикации: 94 / 1
Здравейте,
Моля за мнението ви - колко дни с право на ползване към настоящия момент има едно лице с 22 дни договорен отпуск, но от 01. март 2020 дните му се променят с анекс на 25 дни.
Дали е правило така: (22:12 = 1.83)*2 = 3.67 за първите два месеца на 2020 г. и (25:12=2.08)*10=20.83 за останалите десет месеца от 2020 г. 3.67+20.83 = 24.50 или 25 дни да са полагаеми за 2020?
Или само (25:12)*10=20.83 и за 2020 да му се полагат само 21 дни?

Благодаря!
Изтече ми времето за корекция. Премахвам изречение "Или само (25:12)*10=20.83 и за 2020 да му се полагат само 21 дни?" :wink1:
#173 | 29.05.2020, 11:46
Публикации: 84 / 10
И по моя сметка излезе 24.5 или 25 дни.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове