Това е един вид "изпиране на пари".... ти си помисли, дали искаш да се занимаваш.
Това, което пишеш още повече затвърждава тезата ми, че става въпрос за измама, тъй като отчаяните хора правят отчаяни неща :(
Би трябвало да ти се въртят в главата няколко въпроса
-Защо не ги преведе в негова сметка
-Защо не ги преведе на жена си
-Откъде ще дойдат тези пари
.......................

Не се занимавай да правиш такъв тип услуги.

Ще копирам чл.26/7/

Данъчна основа при доставка на територията на страната
Чл. 26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
...........
(7) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение, данъчната основа на всяка от доставките към датата на възникване на данъчното събитие е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за извършване на предоставената услуга. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
Здравейте,
Малко е странно физическото лице да си запази 65% от правото на строеж, а строителната фирма да е длъжна да построи цялата сграда.
Ако лицата са свързани - пазарна цена, ако не чл.26(7)
Имайте впредвид, че строителя трябва да определи пазарната цена или себестойността на това, което той ще предаде.
Също и чл.130 е добре да погледнете
Аз също възнамерявам да се оттегля от спора, тъй като той е приключил за мен още при първият ми отговор.
От ЗДДС
Данъчни документи
Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;

Издаване на фактура
Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.

Данъчно задължени лица
Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.

Отчетни регистри
Чл. 124. (1) Регистрираните лица по този закон водят задължително следните регистри:
1. дневник за покупките;
2. дневник за продажбите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Независимо от ал. 2, издадените данъчни документи във връзка с вътреобщностна доставка, включително за получено плащане, се отразяват в дневника за продажбите за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем съгласно чл. 51.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
(5) Независимо от ал. 4, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него кредитни известия в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени.

С риск да се повторя: Има разлика между данъчно задължени лица и лица, които са регистрирани по ЗДДС

В горните постове съм копирала и част от отговор на НАП
Цитирайте, моля. Не предполагайте каква логика кой следва.
Irenabrili, въобще не сте права....по вашата логика, нерегистрираните по ЗДДС лица нямат задължение да издават фактури, т.е. данъчни документи, в срок до 5 дни от дата на възникване на данъчното събитие ......
irenabrili, изказах мнение, по въпрос, и считам, че съм права.

Много ясно е записано в ЗДДС, че се отнася не само за регистрираните по него лица, а и за тези, които не са регистрирани.
Закона се отнася за Данъчно Задължени Лица, което е доста по различно от лица, регистрирани по ЗДДС :)

Относно Микроинвест - нямам нищо против да ги консултирам безплатно по въпроси, по които съм компетентна и мога да докажа правотата си с извадки от нормативни актове  :good:
Аз не съм съгласна с мнението на irenabrili.
Копирам част от отговор на НАП
Накратко, чл.113 трябва да се спазва от всички, независимо дали са регистрирани по ЗДДС или не. Т.е. издадените от нерегистрираните по ДДС лица фактури СА данъчни документи.

Съгласно чл. 113, ал. 9: "Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.
Има се впредвид, че нямат право да посочват данък в издадените данъчни документи, а не, че издадените фактури не са данъчни докмументи.

2.   Данъчно третиране по ЗДДС
В чл. 3, ал. 1 от ЗДДС е дадена дефиницията за данъчно задължено лице -  всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
Разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от закона предвижда всяко данъчно задължено лице - доставчик или упълномощено /писмено/ от него лице, да издава фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на плащане преди доставката - предварително авансово плащане.
Следва да се има предвид, че съгласно ЗДДС изискванията към документите са приложими за всички лица, които извършват независима икономическа дейност. В този смисъл изискванията са както за регистрирани по този закон лица, така и за нерегистрирани лица.
По смисъла на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч./, първичният документ е носител на информация за регистрирана за първи път стопанска операция. Фактурата е счетоводен документ, който е носител на информация за осъществена продажба на стока или реализирана услуга. В чл. 7, ал. 1 на ЗСч. са посочени минималните реквизити, на които първичния счетоводен документ - фактурата, следва да е носител.
Съгласно разпоредбата на чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС не e задължително издаването на фактура за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. В случаите, когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на някоя от страните по доставката, като всяка от тях е длъжна да съдейства за издаването на основание чл.113, ал. 6 от ЗДДС.
На основание чл. 114, ал. 1, т. 12, ако не се начислява данък, посочва се основанието за неначисляване на данък. При издаване на фактура от нерегистрирано по ЗДДС лице, или от лице, регистрирано по ЗДДС на основание вътреобщностни придобивания /чл. 99 и чл. 100, ал.2/, основанието за неначисляване на данък е "чл. 113, ал. 9" от закона. Това изискване е регламентирано и в чл. 79, ал. 2 , т.  2 от ППЗДДС.
Едно от задължителните изисквания към фактурите е посочено в чл. 114, ал. 1, т. 5 от ЗДДС - „идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - когато доставчикът е нерегистрирано по този закон лице". По силата на чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС бланките на фактурите и известията към тях, съдържащи трайно вписани при отпечатването им реквизити, трябва да бъдат издавани от регистрирани по ЗДДС лица на основание, различно от регистрация по чл. 99, чл. 100, ал. 2 и чл.152 от закона.
От изложеното следва, че сдружението като нерегистрирано към настоящия момент по ЗДДС лице, при документирането на доставки следва да издава фактури, отговарящи на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС и същите не следва да съдържат, както трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС, така и данък върху добавената стойност в тях.
Моля Ви, не си губете времето, и времето на инспекторите по приходите
Просто нищо не подавайте, OK ?!?!  :wink1:
Годишният данък на какво да изравнявате?

Лицето има ли някакъв доход, който трябва да се декларира?
Защото ако е само СОЛ без полагане на личен труд и на тр.договор до м.6 2014г. не трябва да подава декларация по чл.50
Здравейте,

Според мен - не, не трябва да се попълват колоните.
Дохода, посочен в т.2 от служебната бележка
И аз като колежката - обърках се. Защо се опитвате да подавате заличаване?!?!
Предлагам, да се успокоите и спокойно да разгледате какво е подадено за това лице, какво е прието, какво е отхвърлено и пишете тук цялата хронология, за да се опитаме да Ви помогнем
То е ясно, че е започнал.
Въпросът ми беше, не е ли възможно да поговорите с него, да донесе всички документи и да ги напишете отново с днешна дата, примерно и официално да е на работа от утре.
Заплата може да му я дадете в брой....

За съжаление вече е започнал и днес дори трябва да си вземе възнаграждение.
Какво сте записали в т.2 Тип на документа?
От Указанията:
2. Тип на документа -                                           
    0 - договор, действащ към 01.01.2003 г.  В този случай се                                          
    попълват всички точки от уведомлението с актуални данни                                           
    към момента на подаване;                                          
    1 - договор, сключен след 01.01.2003 г. В този случай се                                          
    попълват всички точки от уведомлението без т. 17;                                          
    2 - допълнително споразумение, сключено след 01.01.2003 г.:                                            
    - когато има промяна в срока на договора се попълват                                       
   т.3, 4, 8, 10 и 12;                                       
    - когато има промяна в длъжността на лицето се попълват                                       
   т. 3, 4, 8, 10, 13, 14, 15 и 16;                                       
3   - прeкратяване след 01.01.2003 г. на регистриран договор.                                        
  В този случай се попълват т. 3, 4, 8, 10 и 17 .                                          
                                           
Ако е възможно, съставете нов договор.
Имайте впредвид, че трябва да се върне уведомлението от НАП преди работника да започне работа