Здравейте,

Не знам дали заглавието точно описва казуса :) Моля за помощ, защото съм се убедил, че тук има много знаещи и отзивчиви колеги, на които предварително благодаря.

Та, СОЛ се е осигурявало в своето ЕООД на ниският процент. Паралелно с това си е била на трудов договор в друго предприятие. Настъпва "риска" бременност и тя започва да ползва болнични за временна неработоспособност, които ако всичко (дай Боже) върви добре ще станат такива за бременност и раждане и съответно за отглеждане на дете до 1 година. През това време работодателя по ТД ще подава докумените за отпускане на обезщетението по предвиденият ред. Въпроса е как ще се отрази тази ситуация на ЕООД-то, на което е собственик. Ето моите притеснения и разсъждения по въпроса. Моля ви за мнение по тях
1) няма да се подава декларация ОКД5 за спиране на дейност в ЕООД-то, защото то ще продължи да функционира.
2) през ЕООД-то ще си внася само здравните осигуровки
3) след като изтекат 410-те дни ще трябва да си избере дали да назначи прокурист на ЕООД-то и да си получава обезщетението за отглеждане на малко дете от 1 до 2 г. или да се върне на основната си работа за половината от обезщетението и да продължи да се самоосигурява в ЕООД-то си с пълна сила :)

Благодаря предварително на всички, които ще ми помогнат!
А някой знае ли на кого трябва да преведа последната заплата. Предполагам на всички посочени в удостоверението за наследници, но в някаква пропорци или по равно?
Здравейте,

Момента за компанията и за мен като човек е доста труден и се обръщам към Вас колегите ми за съдействие, понеже не съм имал подобен случай. Моля да ми потвърдите разсъжденията и да ме насочите ако са грешни.

На първо място трябва предполагам да прекратя трудовият договор. Починал е на 31.03 (тогава беше в отпуск и предполагам няма трудова злополука и т.н.) Дата на прекратяване ще е 01.04.
2. Последната заплата на кого трябва да я преведа? Момчето няма деца или съпруга. Има брат майка и баща. Заплатата се превежда на всички посочени в свидетелството за наследници по равно или...?
3. Въобще не ми е ясно какво следва за ООД-то и неговият дял в него. Доколкото разбирам от това, което прочетох в ТЗ, ще трябва да изготвя баланс към края на Март и понеже със съдружника си участват с по 50%, то на наследниците му трябва да преведа 50 % от чистите активи на дружеството? За самото вписване на обстоятелствата в ТРегистър ще се обърнем към адвокат.
4. Има ли някаква възможност брат му да наследи дела му в компанията (няма завещание) и да не се налага изготвяне на баланс. Това разбира се би станало само ако и родителите му са съгласни. Аз просто искам да се допитам за вас дали ви е позната подобна практика и процедура.

Благодаря на всички, които ще ми помогнат!
Здравейте,

И аз имам въпрос подобен на колежката. В нашият случай, обаче не става дума за идване на работа, а за свършване на отделни, конкретноопределени задачи , за същият работодател, при който майката е на трудов договор. Според вас ще се спре ли обезщетението за бременност и раждане?

Благодаря за отговорите!
Благодаря много за отговора!

Може би ще му предложа да не ги декларира тези, а направо да пускаме осигуряване и да правим регистрация по чл. 97а занапред. Не знам вече дали ще му допадне идеята или ще реши да не ги декларира и занапред. Негова работа.

Много ми е чудно google как ги отчитат тези средства, които плащат на физически лица в ЕС ???

Предполагам сте регистрирал момчета като свободна професия и след това сте пуснал регистрация на физическо лице по чл. 97а по ЗДДС? Така май и аз ще посъветвам моя познат.

Благодаря Ви още веднъж!
Не мога да измисля начин за деклариране на тези доходи без да се стига до сериозни санкции за човека.  Имали ли сте подобни случаи и как сте процедирали? Моля, споделете опит.

Благодаря!
Ами не е СОЛ. Другите му доходи са само по трудов договор.
Ами не е малка сумата - около 7500 евро. Преводите са получавани през Western Union всеки месец от Април до Декември
Здравейте Колеги,

При мен дойде едно запитване от познат, на което не съм в състояние да отговоря сам и се обръщам към Вас за съдействие.
Въпросното ФЛ е получило доходи от Google Ireland, за реклами публикувани на неговата интернет страница. Доходите са получавани неколкократно през 2015 и сега се бил сетил, че може би трябва да ги декларира някак :)
Понеже не съм много запознат с облагането на подобни доходи тръгнах да мисля в различни посоки:
 1- доходи от друга стоп. дейност (чл. 35 ал. 6 от ЗДДФЛ),
 2- доходи от извънтрудови отношения (понеже има договор с Google Ireland),
 3 - свободна професия (пропуснати сроковете за регистрация, съответно за авансово облагане, за осигоровки и т.н)
Общо взето страшна работа. След това взех, че намерих приложеното писмо от НАП (92-00-3) и ми се завъртя главата от облагането на доходите като ЕТ и пропуснатата регистрация по 97а от ЗДДС :).

Моля дайте ми съвет, който да предложа на моя познат, за да го избавя от кашата по възможно най-безболезнен начин.

Благодаря предварително на всички!
Здравейте Колеги,

Възможно ли е във трудовият договор се посочи като изрична клауза плащането на работната заплата и свързаните с нея плащания да се извършват само по банков път? Ако това е уговорено между страните в трудовият договор, необходимо ли е да се попълва декларация от лицето във връзка с чл. 270 от КТ? В ТД служителят ще посочва банковата сметка, по която желае да му се превежда заплатата.

Сърдечно благодаря на отзовалите се!
Здравейте,

Моля да ми дадете отговор на следният въпрос. Лице, което се регистрира като свободна професия за дейността си като инструктор по народни танци, какъв процент НПР следва да приспадне от дохода си преди облагане?
Не мога да преценя дали са 25% или 40%, а това е важно от гледна точка на избора дали да се регистрира като свободна професия или ЕООД.

Много благодаря предварително на всички за помощта!