Грешите!
"Сверете си часовника" с чл.78 ал.2 от ППЗДДС.

Сверен е :wink1: Вижте и ал.4!!!

П.С. Недейте толкова ги "яжте" тези букви на закона. Тук всички имаме проблем с недомислията в нашето законодателство, та чак и цитати на текстове от последното за дребни детайли...  :smile1:
За момента е достатъчно. А може да започнете и с нов разред на тези фактури от софтуера... Ако сте до номер 0000075689, може да започнете с 0100000001 примерно... Всичко зависи от Вашата вътрешна организация, дали номерацията е свързана с някаква логика в дейността и т.н. ...

Лека и спорна работа!!!
Благодаря на  Didoman и Bobo!!! Явно още сме във "въздуха"... Ще изчакаме до 01.08.2020г. :smile1:
Здравейте колеги,
                                 Някъде нещо за промяната предложена от МФ за удължаване или от 01.08.2020г. е в сила??? Аз лично нищо не намирам за въпросното н-то удължаване...
Чл. 42. (1) Микро- и малките предприятия, които не подлежат на задължителен независим финансов одит, могат да не изготвят доклад за дейността, при условие че информацията относно придобиването на собствените им акции, изисквана от чл. 187д от Търговския закон, е оповестена в приложението към годишния финансов отчет или в бележка под линия към съставения счетоводен баланс.
(2) Алинея 1 не се прилага за инвестиционните дружества и финансовите холдингови дружества, категоризирани като микро- или малки предприятия.


Добре си го тълкувате!!! Сега да видим, в АВ как ще си го тълкуват... Аз лично на тези категории не се занимавам с доклади... Умориха ни от недомлъвки и тълкувания :noexpression:

Лека и спорна работа!!!
Е, чак печалба не е :smile1: Остава си Ви данъчен кредит, който се "движи" спрямо оборота и цикъла Ви съгласно ЗДДС. И не, нищо извънредно не се прави във връзка с намалената ставка-нито корекция, нито каквото и да било.
delphinе, да, сега като спомена, нищо чудно от НОИ да имат някакви претенции в последствие. Иначе аз нямам такива, тъй като става въпрос за 2 месеца и реално човекът, който е регистриран като СОЛ няма да ползва болнични или др.
Ако държите на високия процент: прекъсване на 08.07.2020г. и възобновяване на 09.07.2020г. Но като виждам, че става дума за два месеца не си заслужават упражненията... Оставете го така.
А това дали възнамерява да ползва или не болнични е малко Божа работа :smile1: То май не зависи от нашите намерения.

Хубав ден Ви желая!!!
Здравейте Лале,
                              Ако описаното от Вас на 100% покрива фактологията в така поднесения казус, тези господа или госпожи, които са съставили документа със санкцията трябва моментално да бъдат уволнени!!! Никой, абсолютно никой, в мирно време /защото при война е доста по-различно/ не може да Ви каже как да се разпореждате с активи на Вашето дружество, стига те да са налични, а от Вас разбирам, че те са такива.
                              Но щом при налична каса и то от порядъка на само 40хил.лв. стигаме до подобни ходове от страна на НАП, май се намираме в условията на война... Друго обяснение няма!!!
                              За мен при Вас нещата са изрядни, така както са описани, и нямате основание за притеснение, но за съжаление ще трябва да минете по процедура да доказвате, че... и аз не знам какво...

                          Желая Ви успешна и бърза развръзка!!!

П.С. Дръжте ни в течение, ако не е проблем за Вас. Това ще дойде интересен случай!!!
Последно и сядам да си пращам ДДС-тата, но за да ви е по-усмихнато :smile1: ...

Това е по изменението на някаква ветеринарна наредба и ми е сред любимите:

"Яйца от охлюви“ са всички яйца, излюпени от сертифицирани родители до 2 дни от снасянето им (Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти).

Не знаех, че охлювите са чипосани или маркирани на ушичките :smile1: :smile1: :smile1: и, как са все още яйца, като вече са излюпени /това не беше ли момент на появата на нови живи сертифицирани наследници?!?/ от породистите си родители, и ако са на 47-я час и 57-та минута това прави ли ги незаконни и евентуално щраусови, и инкриминира ли действията на човека с хронометъра... И още много АКО...

Хайде стига толкова от мен :smile1: :smile1: :smile1:

Успешна седмица
Angel Halembakov  ,
вече извън темата - кога ли ще имаме това щастие да прочетем категорично становище ? А още по-добре, ако имаме недвусмислен и ясен законов текст , но явно яснотата не е за предпочитане. Когато е неясно става като ловенето на риба в мътна вода. За голямо съжаление може да се каже , че законодателството ни има един резерв за прибиране на пари именно от разнопосочното тълкуване на законови текстове. Нещо като златна мина са.

Здравей Delphine,
                                 Ти искаш да оставиш много хора без работа :smile1:... Това обаче не е недъг само на нашите нормотворци. Маститите юристи винаги са обяснявали колко е трудно пъстрите човешки живот и бит да бъдат събрани в няколко текста. Което разбира се не е вярно, защото има много черно-бели неща и могат конкретно да бъда записани. Уви, така ще се кара, дано по-рядко да изтегляме късата клечка!!!

И за десерт ето малко от легендарната Наредба-Н 18 /болднатото и курсива са от мен/:

6. обозначава върху трайно прикрепена от външната страна на корпуса на всяко ФУ табелка с данни за номера и датата на свидетелството за одобряване на типа ФУ, типа, индивидуалния номер и датата на производство на ФУ, както и други данни по негова преценка; табелката не трябва да е набръчкана, нагъната или набраздена и трябва да бъде видима, четлива и незаличима след:

- изтриване в продължение на 15 секунди с парче плат, потопено във вода;

- повторно изтриване в продължение на 15 секунди с парче плат, потопено в петролев етер;[/i]

Найс, а :smile1: :smile1: :smile1: Може и да сме безсмислено подробни!!!
Аз мисля, че и с тях правим същото - вземаме Решения за всяка конкретна сума и плащаме по това Решение.
Така сме досега, надявам се така и да си остане :good:
Колеги, не е само до сигурно и несигурно... То е ясно, че ако минем по банка няма защо да си "чешем" клавиатурите. Въпросът е какво да очакваме зад ъгъла?
И ако при дивидентите, да речем, можем да минем изцяло по банков път, ако излезе категорично становище по въпроса, то какво правим с вноските по чл.134 от ТЗ, които понякога ни обръщат касата постфактум, ей така докато си качваме документи :blush:?
Здравейте колега,
                                 Да четох и неговото становище, и както съм писал в началото и аз заставам на тази позиция, но се разглежда много упорито и другата теза. Една от големите адвокатски кантори в България, занимаваща се с търговско право основно, заемат втората позиция /може би е по-скоро като "връзване на гащите"  :question:/.

     Но ето и края на статията на адвокат Александра Атанасова /болднатото е от мен/:

...Не бих могла да направя свое тълкуване на промяната, тъй като текстът за мен е неясен, но ми се иска да обърна внимание, че с тази промяна би могло да се ограничи значително плащането в брой на дивидентите с отделни протоколи.
Практика е търговските дружества да изплащат дивиденти (в общ размер над ограничителния праг) въз основа на няколко протокола на Общото събрание. Тези действия не бяха в нарушение на ЗОПБ, тъй като и в писмо изх. № УК-3 на МФ, т.IV.6 се посочва, че „всяко едно от плащанията се основава на отделно решение на Общото събрание и не следва да се разглеждат като обща парична престация“. С други думи всяко едно от плащанията по отделен протокол ако е под ограничителния праг няма нарушение на ЗОПБ.
Има опасност, според мен, ЗОПБ с изменението на чл. 3, ал.1, т. 2 да се окаже, че тази практика (след промяната - 03.12.2019 г.) нарушава закона.
Правото на вземане на дивидент възниква в резултат на сложен фактически състав, завършващ елемент на който, е протоколът на Общото събрание.
Но правото на дивидент като имуществено право произтича от членственото правоотношение, т.е. основанието на правото на дивидент е членственото правоотношение между съдружника и търговското дружество. В ЗОПБ вече ще се търси общото основание за плащането, а не договорът и това ме води към горната теза. ..."

Това ми е притеснението, и за това отворих темата, ако някой има повече и по-конкретно инфо.

Благодаря и хубав ден!!!
Ха де :smile1:
Но юристите твърдят, че нямат правна стойност, т.е. ако те "опукат" не можеш да го размахваш в съда като аргумент. Конституция-закон-подзаконов нормативен акт, като всяко по-ниско ниво ако противоречи на предходното е незаконно. А и подобни казуси, ако се стигне до обжалване, са за едрия бизнес-с ресурс и време. Аз и моите клиенти, за добро или лошо, не сме в тази категория :smile1:
Ако доставките са на КМА /стоки, материали/ няма как да се открие релация между тях и при липса на какъвто и да е договор, както посочвате, всяка сделка е независима, с отделна фактура /прехвърляне на собственост или плащане, по-ранната дата съгласно ЗДДС/. Това не може да се разглежда като общо плащане /имате заявка-доставка, следва нова заявка-нова доставка/.
Според мен няма проблем плащанията да бъдат в брой.
Здравейте колеги!!!
                                    С промените със ЗИД ЗИМП, които в §55 касаят и ЗОПБ нещо се получава като правен вакуум по отношение на разпределянето на дивиденти и евентуални разчети със собствениците /примерно вноски по чл.134 от ТЗ/. В отговор на НАП 3_184/29.01.2020г. на въпрос свързан с наеми и дивиденти, в последната си част НАП отговаря, че няма промяна в режима при множество протоколи за разпределяне, тъй като са отделни решения и т.н., като препраща и към УК-3 от 04.04.2011г. на МФ от времето на С.Дянков /онова с примерите/. Дотук добре, НО... Половината адвокатско войнство е притеснено и тълкува, че множеството протоколи вече не са решение на проблема, защото правото на дивидент произтича от членственото правоотношение, и ЗОПБ търсейки общото основание за плащането, ще обезсили силата на всяко едно решение поотделно!!!
              В множество коментари по темата е написано, че ще се чака съдебната практика, заради неяснотите, но при 50% санкция не знам дали можем да си позволим да чакаме съдебна практика, която между другото, на ниво окръжни съдилища, може и да бъде и разнопосочна и да се чака и Върховен съд и изобщо да стане меко казано страшно при по-големи суми...
              Та на въпроса, някой сблъсквал ли се е вече с проблема, и ако да и има желание нека да сподели. И винаги съм се чудел тези становища /отговори на въпроси качени на сайта им, но неподписани, стоящи като системни съобщения/ на НАП имат ли правна стойност или не? Аз съм коментирал темата с някои юристи, които са на двете диаметрално противоположни мнения :noexpression: /1:Всеки протокол е сам за себе си и 2:Разпределянето на дивидент вече се приема за общо основание/.
               Аз лично приемам Вариант 1, не че ми е по-удобен, но и друго указание освен горепосоченото от времето на С.Дянков не съм срещал, но от друга страна не съм вещ в юридическите материи!!!

Надявам се да споделите Вашите виждания или знания!!!

 Лека и спорна работа!!!
Ето, че много добре сте е разбрал логиката  :smile1:.
А това, което не сте разбрал е възможност по чл.6, ал.4 от ЗДДС за наличните, закупени с 20% ДДС.
:smile1:Аз лично не откривам хипотезата на цитираният от Вас член от ЗДДС, във връзка с питането, с което е започната темата, но това си е мой проблем. Колегата имаше питане, поне така го разбрах: ако са ни останали 1000 единици закупени при стария режим с 20% ДДС, и на 05.07.2020г. пристигнат нови 1000 единици с 9% ДДС как да се третират нещата счетоводно при продажбата? Е, нищо не се променя, просто оставаш с по-висок ДДС кредит, който си реализирал /респективно платил/ при предходните доставки на тези 1000 единици преди сакралната дата 01.07.2020г., т.е. нищо по различно от случая с туризма. Едно разместване на парични потоци във времето, които касаят по-скоро фиска отколкото дадения субект, който би трябвало да е само администратор на този данък /при идеалния случай разбира се/.
Здравейте, съжалявам, но не разбирам логиката на разсъжденията Ви и евентуалните действия, които описвате за предприемане. Ценообразуването няма нищо общо с размера на ДДС, който носи характеристиката на косвен данък. И как така ще имате две цени на закупените с 20%ДДС и на тези с 9%ДДС :question: :question: :question: Имате заприходена стока за 100.00лв., продавате я за 110.00лв. с 10% надценка и включен 20% става 132.00лв. Имате заприходена стока за 100.00лв., продавате я за 110.00лв. с 10% надценка и включен 9% става 119.90лв. Ако пък решите да Ви остават повече пари, а не 10% надценка ще продавате над 119.90лв. и малко под 132.00лв. и ще биете тъпана за намалени цени, но всъщност ще имате по-висок разполагаем доход. Единственото действие, което Ви предстои е тези стоки да минат в група за 9%ДДС на фискалните устройства и дали и колко ще се коригира цената с включен ДДС.
ОК, но кога им светва, когато са сгрешени контрагентите или при корекция с +\- в по-късен период в дневника?
Здравейте, кога им светва може да каже само служител, който следи за "светването" или човек, който е изготвил протокола за анализ. Факт е, че вече най-сетне /за наше безпокойство :smile1:/ имат и отдел за анализ на риска. Софтуер, който предполагам не е чак толкова сложен, за да се забави толкова във времето, претърсва и анализира всичко подадено от нас Декларации, Годишния отчет за дейността, Регистрирани трудови договори, Имотни сделки и т.н. Служителите им могат да дойдат при нас напълно подготвени какво ще намерят. Аналитичните оборотни ведомости и Хронологиите се търсят само за прецизиране на нещата, т.е. задълженията по баланса да придобият конкретика примерно, или да се проследи да не е съставен грешно отчета с цел подвеждане, за да се замаскира някоя простотия или нарушение, или дали и как е спазено някое условие в ЗДДС примерно /че там все сме на тълкуване :smile1:/ .  Така че, не си губете съня по такива въпроси кога и как... Когато е нещо по-маловажно давайте нататък, за да другото уведомете клиентите си, че това което беше-беше, вече много по-лесно и по-често ще се засичат доста нередности и ще "светваме"...

Хубав ден!!!
Ако е за нещо дребно, сама/сам сте си отговорили... Що се отнася до правото на данъчен кредит и дали ще се признае: да, това право е неотменимо, стига документите Ви да отговарят на изискванията в ЗДДС и ППЗДДС. Колкото за срока за санкции-5 години, макар че напоследък колегите от НАП започнаха едни проверки с едни периоди от по 7-8 години назад, та не знам докъде ще я докараме. Май вече ще бъде доживот :smile1: В крайна сметка на въпроса Ви отговорът ми е ако е нещо дребно /разтегливо понятие, но примерно до към 1000.00лв.-1500.00лв ДДС/ аз не бих предприел действия. То ако светне, ще е пак същото, но под диктовка на НАП, но по-голяма е вероятността да не... В края на краищата, не сте излъгали и/или ощетили фиска, допуснали сте една нормална грешка...