Според мен няма нужда от Касов апарат
Съгласно разпоредбите на чл. 4, т. 8 от Наредба №Н-18/2006 г., лицата упражняващи свободна професия не са длъжни да регистрират извършените продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.Съгласно определението на §1, т. 29 от Допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за „лица, упражняващи свободна професия“ е необходимо едновременното изпълнение на следните условия:

Осъществяване за своя сметка на професионална дейност,
Да няма регистрация като едноличен търговец,
Самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Поставен е следният въпрос:Задължително ли е лицето да има касов апарат /ФУ/ или е достатъчно да се издават първични счетоводни документи, като ръчни касови бележки и/или фактури за отчитане на приходите от дейността?

           Предвид изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:            Съгласно чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин /Наредба № Н-18/2006 г./, не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва дейност на лица, упражняващи свободна професия.

           Съгласно §1, т. 7 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г., "лица, упражняващи свободна професия" са тези по смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.   

         Както е посочено и в писменото запитване, в §1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ е посочено, кои са лица, упражняващи свободна професия, а именно: "лица, упражняващи свободна професия" са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;б) не са регистрирани като еднолични търговци;в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.   

        За целите на Наредба № Н-18/2006г. следва да се има предвид, че само ако лицето отговаря кумулативно на горепосочените нормативни критерии / осъществява за своя сметка професионална дейност; не е регистрирано като едноличен търговец и е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване /, може да се счита, че е лице, упражняващо свободна професия по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ във връзка с § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ. Само в този случай, същото ще бъде освободено от задължението да регистрира и отчита продажбите чрез фискално устройство
Здравейте!
Може ли лице / козметик / да се регистрира като упражняващо свободна професия и да бъде на патент? Съответно нужен ли е касов апарат?
Козметичните услуги попадат в кръга на патентните дейности, но пък не са включени в списък със занаятите.
Замислих се за обратния случай...нямам такъв,но..
Ако ЮЛНЦ е направило със собствени средства през декември разходи по проект, за който обаче парите ще дойдат например януари следващата година.
За разходите имаме гр.60/гр.50 - 1000лв
611/гр.60 -1000 лв.Трябва ли да се начисли бъдещото вземане и съответно признае на приход в декември?
498/гр.75 -1000лв
Гр.75/гр.70 - 1000 лв
Гр.70/611- 1000 лв
Благодаря!
Здравейте!
Получено е финансиране по проект, който обхваща 2020-2021година. Получена е сумата 100%. Направена е следната операция 503/гр.75 -13000 лв
Направени разходи в 2020 г - 8000лв
Правилна ли е операцията гр.75/гр.70 - 8000 лв и гр.70/611 - 8000 лв
Остатъка по гр.75 от 5000 лв показва, че по този проект има още 5000 лв за разходване.
Тоест правилно ли е да не се признае на приход цялата получена сума? Става въпрос за ЮЛНЦ
Не го бях видяла. Благодаря
Здравейте!
Някой подавал ли е обр 1 за 1,2021г? При мен няма възможност за 2021г
Да и аз така го направих.
За получаващите пенсии, които полагат труд без трудово правоотношение, се внасят здравноосигурителни вноски, ако полученото от тях възнаграждение (от един или повече възложители) за месеца е равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната след намаляването му с разходи за дейността в размер 25 на сто. Дължимата от наетото лице част се удържа при изплащане на възнаграждението, независимо, че лицето е осигурено по реда на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО от републиканския бюджет. В тези случаи сборът от получаваната пенсия и възнаграждението не трябва да бъде по-голям от максималния месечен осигурителен доход, определен за периода.

Ако лицата-пенсионери ще получават възнаграждение за месеца, по-малко от размера на минималната работна заплата след намаляването му с нормативно признатите разходи, не се дължат и вноски по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, тъй като лицата са осигурени за сметка на републиканския бюджет.

От написанато по-горе следва да се обобщи – ако лице-пенсионер получава месечно възнаграждение равно или по-голямо от минималната работна заплата, след приспадане на НПР – то трябва да внася здравни осигуровки и по желание, може да се осигурява и за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. В случай, че получава месечно възнаграждение по-малко от минималната работна заплата, след приспадане на НПР – няма задължение за внасяне на осигуровки. Авансов данък се дължи във всички случаи.
Здравейте! Сключен ГД договор с пенсионер.Сумата е 800 лв - тоест има само данък. Но през месеца има сключен и втори ГД пак за 800лв. По втория има ЗО и данък, нали?
Подава сега през Декември и носи бележка с изплатен през 12 доход, тоест заплатата за ноември..........така ми казаха от социалното
Здравейте!
Ако работник ползва неплатен отпуск за периода 14,12-21,12,2020г  да гледа двете си деца кога трябва да подаде декларация за помощ в Социално? През Януари нали! И съответно доход на семейството ще се иска за декември или....
Благодаря. И аз така ги смятам, но ТРЗпрограмата ги изкарва 21.
здравейте!
СОл подава декларация за спиране на осигуряване ОКД-5 считано от 30,11.
20 или 21 дни има в осигуряване за ноември? Тоест как се брои 30 включително или 29 включително?
Здравейте!
ДЗЗД фризьорски салон / работи само СОЛ-а/ спира осигуряването и дейността си защотото детето остава онлайн у дома. Може ли да се кандидатства за тази помощ? По приницип за салоните за красота няма ограничение, но няма кой да гледа детето и тя ще спре работа
Подадено е заявление Г2 в ТР. Като вляза на дело - резултат пише обработва се и под него подай уведомление за грешка при сканиране. какво означава това?
ЮЛНЦ миналата година е подало план. Попада в чл.4, т.28. Следва ли сега за подава Уведомление за определянето или смяната на служителя по чл. 106, ал. 2 от ЗМИП за лицата по чл. 4, т. 2, 4, 6, 7, 12 – 27 и 29 – 32 от ЗМИП – Обр. ЗМИП 2018 СС – ЮЛ
О, то имало дълга тема по този въпрос
Здравейте!
При обявяване на ГФО за 2019 година в ТР необходим ли е документ за приемане на отчета / Протокол или решение/ или ще става с декларация по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1?  Тоест при обявяване отчета за 2019 или 2020година ще е с декларация?
С Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (Наредба №1) обнародвана в ДВ, бр. 23 от 2020 г., в сила от 14.03.2020г. е предвидена промяна в разпоредбите на чл. 62а, ал. 2 , т. 2 и т. 3 от същата.

С новата редакция отпада изискването  за предприятията по чл. 19, ал. 1, т.1-3 и чл. 20 от Закона за счетоводството (микро, малки и средни предприятия) да представят документи, доказващи приемането на годишния финансов отчет и годишния доклад за дейността (покани за свикване на общи събрания, протоколи от проведени общи събрания, доказателства за получаване на поканите и др.).

Обстоятелството, че годишният финансов отчет и годишният доклад за дейността са приети от съответния компетентен орган, се доказва с представяне на декларация по образец от законния представител на търговеца или ЮЛНЦ.

Образецът на декларация по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 е публикуван на страницата на търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ (www.brra.bg) в раздел "Документи", "Бланки" (http://brra.bg/ContentManagement.ra?contentType=2).

За предприятията по чл. 19, ал. 1, т.4 и §1, т. 22 от ЗСч. (големи и предприятия от обществен интерес) се прилага досегашният ред на доказване на приемането от компетентния орган на заявените за обявяване годишни финансови отчети и доклади за дейността.