Обезщетение на борсата 2018 г.

14.06.2018, 11:50 175905 586
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#160 | 14.06.2018, 11:50
Публикации: 6410 / 944
Да е готова имате в предвид, да си носа копие от прекратяването на договора ли ?
При регистрацията в агенцията по заетостта се носят:
- заповед за прекратяване на последния трудов договор
- оформена трудова книжка /книжки/
- последния трудов договор - при нужда
- документ за самоличност
- документи за образование и квалификация
- банкова сметка /това май се изисква от НОИ/

Ако нещо не е представено, дават срок да се представи.
#161 | 14.06.2018, 11:58
Публикации: 1283 / 172
Засякохме се с Хиксовете, махам моя отговор, защото по същество е същият.  :smile1:
#162 | 14.06.2018, 12:05
Публикации: 12 / 0
Значи, ако в ТК ми ги няма тези 5 дена ще е проблем... Добре, благодаря ви. Поздравления за това, че отговаряте много бързо и на едни и същи въпроси всеки ден и все още го правите : )
#163 | 14.06.2018, 12:15
Публикации: 1283 / 172
Сега ще се опитам да разтълкувам въпроса ви, защото очевидно не се разбрахме.
Ако сте бил назначен някъде и ви освободят, и след 5 дни ви назначат другате, и после пак ви освободят, и след това в рамките на 7 р.д. се регистрирате в АЗ, дали този "луфт" от 5 дни между 2-те назначавания ще е проблем???
Това ли питате???
Не, няма да е проблем.

Защото така, както бяхте задал въпроса изглеждаше като: ще има ли проблем, ако в рамките на 5 дни след освобождаването ми се регистрирам на борсата, но ТК още не е готова?

Е, дано на края да сме се разбрали...  :smile1:
#164 | 14.06.2018, 12:36
Публикации: 12 / 0
Въпроса ми беше дали процедурата с фиктивното ми назначаване и освобождаване задължително трябва да присъства в ТК, но мисля че получих отговора : )
#165 | 14.06.2018, 12:47
Публикации: 217 / 22
Трябва да присъства, нали тя е основанието за изплащане на обезщетението... А от бюрото по труда искат трудова книжка и заповед за освобождаване. Та да нека се впише
#166 | 14.06.2018, 16:57
Публикации: 2 / 0
Здравейте , някой може ли да ми каже кога точно ще започна да получавам обезщетение и от кога ще ми се начислява. Случая е следния на 12.06.18 ме съкращават аз на 14.06.18 се регистрирах в бюрото по труда , последните осигуровки ще ми бъдат внесени на 25.07.18. За този период 12.06 - 25.07 ще получа ли обезщетение? Благодаря предварително!
#167 | 14.06.2018, 17:20
Публикации: 1283 / 172
Ако ще ви начислят обезщетение по чл. 222 (1) от КТ за периода 12.06-12.07 значи след обезщетението, след 12.07.18 г.
С едно допълнение, Д1 за юли ще бъде подадена през август.
#168 | 14.06.2018, 17:22
Публикации: 2 / 0
Ако ще ви начислят обезщетение по чл. 222 (1) от КТ за периода 12.06-12.07 значи след обезщетението, след 12.07.18 г.

Имам обезщетение по чл 220 (1) тоест едно обезщетение заради неспазване на предизвестие
#169 | 15.06.2018, 10:35
Публикации: 1283 / 172
Имате право и на още едно за времето останал без работа, но не повече от един месец.
За да го получите трябва да отидете при работодателя си в края на въпросния месец с трудовата книжка, с която доказвате, че не сте започнали работа и да подадете молба/заявление или каквато там им е практиката да подават.
Те ви го начисляват, то е свързано с осигуровки и след като НОИ получи данните ще започне да ви изплаща обезщетенията.
То в това е и логиката, че в АЗ се вписвате в рамките на 7 р.д., а за НОИ срокът е по-дълъг.
Успех и късмет!
#170 | 18.06.2018, 15:08
Публикации: 6 / 0
При мен ситуацията е същата като при kupolsfc,с тази разлика, че аз днес се регистрирах в АЗ. Въпросът ми е кога трябва да отида до НОИ,след като имам да получавам обезщетения по чл. 222 и чл.224., трябва ли да си подам там документите сега, а те да започнат плащане чак след 12 .07. или да отида след като вече получа въпросните обезщетения. И другият ми въпрос е какъв е срока за получаването на обезщетението за неползван годишен отпуск,тъй като работодателя ми е написал да си пратя книжка чак през месец Август за да нанесе данните за обезщетението.
#171 | 18.06.2018, 15:20
Публикации: 5695 / 479
Обезщетението за не ползван платен годишен отпуск се начислява и плаща с последната ви заплата на датата, която е посочена в договора или на тази, на която обикновено ви плащаха заплатите.
#172 | 18.06.2018, 15:31
Публикации: 6 / 0
 Благодаря marpan_64. Последните 11 месеца бях в неплатен отпуск за гледане на дете,а преди това в майчинство и не ми дължат заплати. В договора пише до 10 то число на следващия месец (за заплатите) . Явно ще е когато те си решат. А повече ме интересува трябва ли да чакам сега за да се регистрирам в нои и да ми изчислят и почнат плащане на обезщетението.
#173 | 18.06.2018, 15:34
Публикации: 5695 / 479
Няма смисъл да чакате. Подавайте се документите в НОИ. След майчинство и 11 месеца неплатен е ясно, че Вашата база за изчисляване на обезщетението ще е МРЗ за страната за съответния период.
#174 | 18.06.2018, 19:56
Публикации: 4 / 0
  Здравейте искам да попитам имам 4 години стаж до 01.01.2018, но сега имам 5 месеца прекъсване и сега ме назначиха за 1 месец на работа ще мога ли да взема борса? Спешно е
#175 | 18.06.2018, 20:23
Публикации: 8855 / 1493
Трябва да имате 12 месеца с осигуровки за фонд Безработица от последните 18. Преценете как са нещата при вас. :smile1:
#176 | 18.06.2018, 20:47
Публикации: 11 / 0
Здравейте. Работил съм откакто завърших всичко на всичко близо 4 години. На постоянна работа пълен работен ден съм, понеже работодателя ми няма да ми направи услугата да ме съкрати а от много време искам да напусна тази работа и да запиша да ставам програмист някак си ми допада зарибих се тука по СофтУни... Та целта ми е да използвам максимума от това което мога да извлека от борсата преди да започна да горя спесяванията си. [До колкото прочетох начина е следния:
Подавам заявление, че напускам, с предизвестие 1 месец както си е по договор . След 1месец ме назначава друга фирма за срок от 1 седмица и ме съкращава "хубаво" имам право на борса. 6 месеца на 60% от брутното си възнаграждение.] Въпросите ми са следните:
1. Работодателя има ли как да контрира този сценарии ако иска да ми прави мръсно, например може ли да ми забави трудовата книжка за да изтърва срок за започване след предизвестието... може ли да срещна спънка понеже това не е по взаимно съгласие напускане а по мое желание и той примерно иска да ме мъчи малко садист си пада...
2. В какъв срок и до какъв срок трябва след предизвестието да започна работа на друго място (имаше едни 2 месеца има ли ги няма ли ги как стои въпроса)?
3. Трябва ли длъжността да е сходна?
4.1. Под какъв член трябва да ме назначи и в смисъл на постоянна работа ли трябва да ме назначи или може и на граждански договор за 1 седмица няква работа?
4.2. Под какъв член трябва да ме освободи другият работодател за да ида на борсата по-добрия начин.
5. По принцип това голяма услуга ли е, трудно ли ще намеря такъв човек да ми свърши работа и въобще голяма драма ли е за човек с фирма да ми свърши такава услуга, ясно е, че такси по осигуровки и др. ще си ги поема... Просто се страхувам че фирмата която уж ми обещава тази работа или няма да е няаясно какво точно трябва да правят, или ще се окаже прекалено голям "жест" от тяхна страна и понеже не сме рода ще ме отрежат, а аз ще съм напуснал вече и ще увисна с безплатна супа и 7 лв на ден за 3 месеца. Та като цяло трудно ли ще намеря фирма да ми направи тази услуга ако не стане работата с тази дето за сега уж е "насреща"...
6. Последен въпрос понеже и на борса не съм бил до сега, да кажем, че съм на борсата и ми звъннат да ме зарадват, че са ми намерили някаква работа, да де ама аз уча за Програмист, ако откажа "офертата" губя ли си борсовите пари щот не ща да работя каквото ми дадат?
#177 | 18.06.2018, 21:16
Публикации: 4 / 0
Имам 12 месеца работни с осигуровки но съм изпуснал срока какво да направя?
#178 | 18.06.2018, 21:19
Публикации: 4 / 0
Освободен съм по член 325 ал.1 т 4 но преди 5 месеца сега какво да направя за да си взема борсата
#179 | 18.06.2018, 21:24
Публикации: 8855 / 1493
Освободен съм по член 325 ал.1 т 4 но преди 5 месеца сега какво да направя за да си взема борсата

Нали сте назначен сега отново ? Като Ви прекратят ТД на последното място ще отговаряте ли на условията / 12 месеца с осигуровки за Безработица от последните 18/?
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове