Право на борса

22.10.2019, 14:08 230986 393
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#380 | 22.10.2019, 14:08
Публикации: 5 / 0
Здравейте!
Имам следния казус: мой близък желае да се регистрира като безработен. За последните 18 месеца обаче има прекъсване на стажа за около 7 месеца, понеже е сменил работата си. Към момента е назначен на постоянен трудов договор от април месец тази година. Ще е възможно ли да се възползва от борса или трябва да му се съберат 12 месеца с осигурителни вноски без прекъсване?
Благодаря ви в аванс!
#381 | 22.10.2019, 14:23
Публикации: 86 / 5
Ако едно лице е осигурено поне 12 месеца през последните 18, то има право на обезщетение за безработица, дори и в минимален размер за срок от 4 месеца. За да получава обезщетение в размер на 60% от среднодневното му възнаграждение и за срок по-дълъг от 4 месеца, освен лицето да е било осигурено във фонд „Безработица”, то не трябва договорът му да бъде прекратен по негово желание или с негово съгласие, или поради виновното му поведение, като срока на обезщетението зависи от осигурителния стаж на лицето от началото 2002г
#382 | 24.03.2020, 09:14
Публикации: 3 / 0
Здравейте на всички !
Вчера отидох до офиса на фирмата,в която работя и ми дадоха заповед по чл.71,казаха ми да отида до НОИ за еднократно парично обезщетение,но доколкото прочетох първо трябва да ходя до бюрото по труда за някакво номерче+документ,от там отивам в НОИ те ми дават еднократно някакви пари,а после искам да се пусна и на борсата.
От 10.08.2018г съм осигурена без прекъсвания. Година и малко бях на 8ч. (1500лв) и 4ч (260лв) после още 4 месеца пак на 1500 и последно на 700 (за 1 месец)
Не съм ползвала борса никога. Проблемът е,че вчера видях,че са ме съкратили с предходна дата (18.03),а аз разбирам на 23.03 и имам 7дни,за да си пусна документите за обезщетение,а днес е крайният срок. Също искам да попитам за предпоследната фирма вписана в трудовата ми книжка е попълнено само кога съм постъпила,няма дата на напускане и правоъгълен печат,не мога да се свържа с работодател,дали ще бъде проблем или те като ми видят по ЕГН ще разберат ? Съжалявам,че звуча толкова объркано,просто не ми се е налагало да ходя по такива институции и не знам как са нещата по ред. Благодаря много на всички,които си отделиха от времето заради мен. Бъдете здрави ! :smile1:
#383 | 24.03.2020, 09:33
Публикации: 121 / 12
Необходимо е да се регистрирате в Агенцията по заетостта в най -рано възможния ви ден, тъй като наистина срока ви е изтекъл.Не е пояснено дали в тия извънредни условия ще има компромисни решения по отношение на тоя срок - в АЗ ще ви кажат.Освен това на същото място ще ви регистрират и за обещетение от НОИ, тъй като е направено нововъведение от днес :
"...Считано от 24 март т.г. подаването на документи, свързани с отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица на хартиен носител, ще се извършва в дирекциите „Бюро по труда“ (ДБТ). В НОИ ще се приемат само документи, подадени по електронен път с квалифициран електронен подпис или с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националния осигурителен институт. Подадените на хартиен носител в ДБТ документи, заедно с приложенията към тях, ще бъдат изпращани в териториалните поделения на НОИ от съответното ДБТ чрез Системата за електронен обмен на съобщения (СЕОС) или чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) в края на всеки работен ден, но не по-късно от 3 дни от приемането им...."
 Относно правоъгълния печат по принцип е необходимо, но също на място ще преценят.
Желая здраве!
#384 | 24.03.2020, 10:42
Публикации: 608 / 25
Не обърквайте хората. 7 дневен срок , но в работни дни. Значи от 18, последен срок е 26.03.2020
#385 | 24.03.2020, 10:45
Публикации: 121 / 12
Така е, прочела съм 13.03. Срока е до 26.03.
#386 | 24.03.2020, 11:36
Публикации: 3 / 0
Да поясня: по лична карта се водя София област,към общ. Костинброд,но живея в квартал на София,както и работите ми са били с адрес в София. Трябва да отида до Агенция по заетостта на Дондуков или да отида в бюрото по труда е Костинброд (там,където се водя по л.к.) ? Трябват ли ми някакви други документи освен л.к.,трудова книжка, заповедта от последното ми раб място ?
Много Ви благодаря 🤗
#387 | 24.03.2020, 11:40
Публикации: 121 / 12
По постоянен адрес - в ДБТ Костинброд. Това са документите и още диплома за образование, изисква се при регистрацията.
#388 | 24.03.2020, 14:44
Публикации: 3 / 0
Здравейте отново ! Бях в ДБТ,дадоха ми картончето,но НОИ бяха затворени,имаше тел и им звъннах. Жената ми обясни,че в НОИ мога да подам документи за борса (в рамките на 3м),но като ѝ споменах за "еднократно обещетение" каза,че няма представа за какво става въпрос. Управител на фирмата,в която работех ми каза,че има еднократно парично обезщетение,което от НОИ дават,някой ако знае нещо да помага ? Отново безкрайни благодарности :)
#389 | 24.03.2020, 15:10
Публикации: 6910 / 1013
Аз не зная за такова еднократно обезщетение. Не съм го срещала в закона
Ама и не съм била на борсата....
#390 | 24.03.2020, 15:15
Публикации: 1293 / 173
Хиксове, работодателят на питащата най-вероятно се е объркал с текста на § 6. на ПЗР от Закона за мерките... (актуалния), но този текст според мен не визира нейния случай.
#391 | 24.03.2020, 15:53
Публикации: 121 / 12
Здравейте отново ! Бях в ДБТ,дадоха ми картончето,но НОИ бяха затворени,имаше тел и им звъннах. Жената ми обясни,че в НОИ мога да подам документи за борса (в рамките на 3м),но като ѝ споменах за "еднократно обещетение" каза,че няма представа за какво става въпрос. Управител на фирмата,в която работех ми каза,че има еднократно парично обезщетение,което от НОИ дават,някой ако знае нещо да помага ? Отново безкрайни благодарности :)
А от ДБТ не ви ли предложиха те да ви изпратят документите за обещетение към НОИ по електронен път, както е обявено на сайта на НОИ?
На какво обещетение имате правоот НОИ ще преценят и съответно ще издадат Разпореждане.И аз не зная за такова едномесечно обещетение.
#392 | 03.04.2020, 21:45
Публикации: 8 / 0
Здравейте, един въпрос само.
Лице е било на борса последно м.4-м.7 / 2018г. Кратката борса за  4 месеца. Работи до сега без прекъсване.
Ако го съкратят сега ще  има ли право на борса с голямото обезщетение?
#393 | 03.04.2020, 22:17
Публикации: 6910 / 1013
Не, няма за има . Трябва да да минали три години от датата на отпускане на предходното обезщетение.
Ако към този момент има 12 месеца от последния 18 с осигуровки за безработица,  ще има право на минималното обезщетение. Ако няма месеците - въобще няма право на обезщетение.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове