Въпроси за болнични

06.02.2014, 10:40 358347 578
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#40 | 06.02.2014, 10:40
Публикации: 5550 / 369
Извинявам се МОД за длъжноста е 390лв., няма и клас

Значи осигуровките ще ги смятате на 390 лв., защото брутото Ви е 370
#41 | 06.02.2014, 10:43
Публикации: 26 / 0
Привет !
Преди да се занесе болничният в НОИ трябва ли да сме подали Д1 и Д6 ?
#42 | 06.02.2014, 10:48
Публикации: 103 / 0
Значи осигуровките ще ги смятате на 390 лв., защото брутото Ви е 370

Извинявам се но нещо не разбрах, може ли малко по подробно
#43 | 06.02.2014, 10:49
Публикации: 103 / 0
Работника е назначен на 390лв . и МОД е 390лв.
#44 | 06.02.2014, 10:53
Публикации: 5550 / 369
Значи осигуровките ще ги смятате на 390 лв., защото брутото Ви е 370

Извинявам се но нещо не разбрах, може ли малко по подробно

КСО чл.6 ал.3
#45 | 06.02.2014, 19:56
Публикации: 13 / 7
Привет !
Преди да се занесе болничният в НОИ трябва ли да сме подали Д1 и Д6 ?

И за двете има срок - за болничния да 25 число на месеца следваш месеца през който е боледувал. За осигуровките  също 25 число на месеца следващ начислението. Не са обвързани с това кое първо ще занасеш и ли подадеш.
#46 | 06.02.2014, 21:05
Публикации: 950 / 101
pavloff, срокът за представяне на болничните, който сте написал не е верен.
Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) Документите по чл. 3 - 5 и 8 се представят в съответните ТП на НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси - до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението пред осигурителя;
#47 | 07.02.2014, 12:28
Публикации: 13 / 7
Съгласен съм със забелжката.
Грешката е моя за което се извинявам.
Просто не съм догледал какво съм написал.
Извинявам се отново
#48 | 08.02.2014, 18:22
Публикации: 1 / 0
Здравейте!

Бременна съм и от самото начало на бременността съм в болничен. Бременността ми протича трудно и с проблеми, и въпреки това се води "нормална". Скоро ще станат 180 дни откак съм в болнични. Питах докторката ми дали е необходимо да приготвям някакви документи за ТЕЛК, аз ли трябва да ида до там или от болницата ще ми прехвърлят документите. Тя ми отговори, че нямало да ходя на ТЕЛК, защото били 180 дни на година. Т.е. от началото на тази година ми текат нови 180 дни.
Уважавам докторката си, но мисля, че може и да не е права. Страхувам се да не изтърва някакви срокове. Следващият път докторката ще ми удължи болничният с 30 дни, но до 180 ми остават само 5 и съответно от ЛКК вероятно няма да го одобрят.

Моля, кажете ми вярно ли е това за 180 дни на година и, ако не - как да процедирам - какви документи да си подготвя, по тел. ли се запазва час за ТЕЛК или някъде трябва да ида да ги търся. А това, че бременността ми се води "нормална" няма ли да е предпоставка от ТЕЛК да ми откажат продължение на болничният? (имам и документи от престоите ми в болница по време на бременността).
#49 | 19.02.2014, 10:46
Публикации: 1 / 0
Работник назначен по чл. 111 от кт има ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност
#50 | 19.02.2014, 10:51
Публикации: 7211 / 1079
КСО Чл. 4 (1) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
6. лицата, които работят по втори или по допълнителен трудов договор;...

Следователно има право.
#51 | 19.02.2014, 11:45
Публикации: 427 / 4
Здравейте колеги, имам служител, който има 2 последователни болнични листа и обхващат 2 месеца. Как се подават в случая, т.е какви са сроковете?
#52 | 19.02.2014, 11:51
Публикации: 6104 / 544
В Наредбата е записано, че срока е до 15-то число на месеца, следващ този през който болничните са представени при работодателя.
#53 | 19.02.2014, 11:57
Публикации: 427 / 4
Благодаря
#54 | 24.02.2014, 18:40
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Надявам се да не бъркам мястото, където да си задам въпроса. Бременна съм, с термин 1.09.14 г. Искам да изляза в болничен от 1ви март, със съгласието на работодателя си. Но според правила, които спазва лекарят, който ми води консултациите, мога да изляза в болничен от датата на следващата ми консултация, която е на 18ти март. Въпросът ми е кой е по-добрия вариант за излизане в болничен - началото или средата на месеца, и съответно ако изляза на 18ти март, колко осигуровки трябва да се внесат - за целия месец на колкото се осигурявам или пропорционално на изработените дни. И съответно после как това ще се вземе впредвид при изчисляването на обезщетението за болничен и майчински? Тоест ако примерно осигурителната ми база е на 2000 лв, колко трябва да внеса за работа от 1ви до 18ти март (като се има впредвид, че това са 11 работни дни, заради събота, неделя и 3ти март) - всички осигуровки или пропорционално на изработените дни и когато после получавам обезщетения каква база ще вземат - 2000 лева или по-малка, заради това, че не е пълен месец?
#55 | 24.02.2014, 18:48
Публикации: 7211 / 1079
Въпросът ми е кой е по-добрия вариант за излизане в болничен - това зависи от здравословното Ви състояние и решението на лекаря.

ако изляза на 18ти март, колко осигуровки трябва да се внесат - за целия месец на колкото се осигурявам или пропорционално на изработените дни - пропорционално на отработените дни. За дните в болничен има здравни осигуровки от работодателя.

как това ще се вземе впредвид при изчисляването на обезщетението за болничен и майчински? - тези обезщетения се изчисляват според базата, върху която е изчислен болничния и няма да има разлика /поне така мисля/
#56 | 24.02.2014, 19:28
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви!
#57 | 26.02.2014, 14:57
Публикации: 11 / 0
Здравейте! Искам да попитам дните в болничен за лице, работещо на трудов договор, считат ли се за трудов стаж? Винаги съм мислела, че се зачитат за трудов стаж, но моята програма не го отчита така.
#58 | 26.02.2014, 15:04
Публикации: 3354 / 253
Да, зачита се.
#59 | 26.02.2014, 15:06
Публикации: 11 / 0
Благодаря! И аз така знам, но объркването ми дойде от програмата ми. Явно трябва да й погледна настройките!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове