* Мая Митева e дипломиран експерт счетоводител, регистриран одитор
касаеща 2014 г., бе утвърден със заповед № ЗМФ-1607 от 19.14.2014 г. и обнародван в ДВ, бр. 1 от 06.01.2015 г.
С новия образец бе въведена част VI "Деклариране на взаимоотношения със свързани лица", която замени приложимото при декларирането за 2013 г. приложение №4 към годишната данъчна декларация.
Съгласно текста на утвърдената част VI за 2014 г. ще подлежат на деклариране: приходите и разходите по взаимоотношенията със свързани лица, както и вземанията и задълженията към тях. Това е и основната разлика спрямо декларирането за 2013 г., когато се боравеше с термина сделки, който термин бе възможно да не бъде свързан с възникване на приход и/или разход, а само с движение на паричен ресурс (например при наличие на парични транзакции във връзка с усвоявания и погасявания по съществуващи договори за кредит).
Важно е да се обърне внимание
на указанията към част VI, третиращи въпроса за установяване на момента/периода на свързаност.
- Приходите и разходите се посочват в таблицата на част VI от декларацията (ред 1 и ред 2), когато лицата са свързани към момента на признаване (начисляване) на прихода, съответно разхода съгласно действащото счетоводно законодателство. - Вземанията от свързани лица и съответно задълженията към свързани лица следва да намерят отражение в данъчната декларация в случаите, когато лицата имат статут на свързани към 31 декември на съответната година. На редове 3 и 4 в таблицата на част VI от декларацията се посочва салдото (остатъка) на всички вземания и/или задължения (по смисъла на счетоводното законодателство) към свързаните лица.През призмата на казаното по-горе ще посочим примери за начина на отразяване в част VI "Деклариране на взаимоотношения със свързани лица" на различни видове приходи/разходи и съответно вземания/задължения, породени от взаимоотношенията между свързаните лица:
- Декларират се разходите за възнаграждения във връзка с правоотношенията със свързани лица, приравнени на трудови по смисъла на §1, т. 26 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ. Такива са: разходите за възнаграждения по договори за управление и контрол, сключени със собственици и разходите за възнаграждения във връзка с полагане на личен труд от собственици (съдружници, акционери и др.). При наличие на сключен договор за управление и контрол с лица, който управляват дружеството, но не са собственици на същото, разходите по такива договори не следва да бъдат декларирани в част VI от годишната данъчна декларация.
- При наличие на сключен трудов договор по Кодекса на труда със съдружник разходът и разчетът следва да бъдат декларирани. Независимо че взаимоотношенията между работодател и работник са изрично изключени, съгласно забележката в част VI "Деклариране на взаимоотношения със свързани лица" между тези лица е налична и друг вид свързаност, а именно по реда на точка 3 от §1 на допълнителните разпоредби на ДОПК.
- Декларират се задълженията/вземанията във връзка с допълните парични вноски по чл. 134 от Търговския закон. Не следва да се декларират самите парични транзакции във връзка с предоставянето и съответно връщането на тези парични вноски.
- Разходите за амортизации на активи, закупени от свързани лица, се декларират. Внимание, отразяват се начислените амортизации само за периода, през който лицата са били свързани.
Пример: ако при закупуването на даден актив лицата не са свързани, начислените амортизации до момента на възникването на свързаност не следва да се вземат предвид при декларирането. Ако при сключването на договор за покупко-продажба, както и при фактическото й реализиране, лицата са свързани, но впоследствие към момента на стартиране начисляването на амортизацията свързаността отпадне – то следователно разходите за амортизация не следва да намерят отражение в данъчната декларация.
- Декларират се разходи/приходи за лихви по заемни договори със свързани лица. В декларацията следва да намерят отражение съответните приходи и разходи за лихви за периода, през който е налична свързаност между лицата. Без значение е статутът на лицата към момента на сключване на договора или към момента на ефективното усвояване/погасяване на заема.
- Декларират се разходи за отписване на материални запаси (включително част от себестойност на продадена готова продукция и/или директната им продажба). В декларацията следва да намери отражение съответният материален разход за периода, през който е налична свързаност с лицето, доставчик на съответния материален запас. Без значение е статутът на лицата към момента на сключване на договора за доставка или към момента на самата доставка на материалния запас.
- Приходите от дивиденти се декларират. В случай, когато към края на съответната календарна година има неизплатен остатък по гласувано решение за разпределяне на дивидент, то този остатък следва да бъде деклариран като вземане от свързано лице в част VI от годишната данъчна декларация. Не се декларират изплатени дивиденти съгласно решения за разпределянето им. Разпределеният дивидент не представлява счетоводен разход. В случай, когато към края на съответната календарна година има неизплатен остатък по гласувано решение за разпределяне на дивидент, то този остатък следва да бъде деклариран като задължение към свързано лице в част VI от годишната данъчна декларация.
- Отчетените разходи за дейността по взаимоотношения със свързани лица следва да се декларират като такива в част VI от годишната данъчна декларация в момента на отчитането им като разходи съобразно действащото счетоводно законодателство. Следва да се обърне внимание на предплатените разходи, или така наречените разходи за бъдещи периоди, при които изходящият паричен поток не е от значение за данъчното им деклариране. За целите на данъчната декларация не следва да се взема предвид онази част от разхода, която е отложена за следващ период. Декларират се само разходите, който са отчетени и съотнесени като такива през текущия данъчен период.
- Декларират се провизираните разходи. В случаите, когато са налице разходи, които касаят текущия отчетен период (2014 г.), но за същите фактури са издадени в следващата година (2015 г.), то тези разходи следва да се начислят текущо през 2014 г. Така отразени, тези разходи следва да намерят отражение в част VI от годишната данъчна декларация за 2014 г.
- Декларират се вземанията и задълженията към края на 2014 г. в пълния им размер, независимо от датата на тяхното възникване и независимо от статута на лицата по време на възникване на съответния разчет. Необходимо условие за декларирането е лицата да са свързани към 31 декември на 2014 г. В случаите, когато лицата не са били свързани към датата на сделката, но към края на годината има наличие на свързаност, вземанията/задълженията подлежат на деклариране. В случаите, когато лицата са били свързани към датата на сделката, но към края на годината няма наличие на свързаност, вземанията/задълженията не подлежат на деклариране в част VI от годишната данъчна декларация. Декларират се разчетите във връзка с участия в капиталовите дружества, като например вземанията по невнесени парични вноски.
Не се декларират в част VI за 2014 г. паричните потоци, породени от: погасяване и усвояване на кредитите; отпускане и възстановяване на допълнителни парични вноски; увеличения и намаления на капитала на дружеството; изплащането/получаването на дивиденти; плащания/постъпления от различни видове сделки с дълготрайни активи, материални запаси.
На практика се оказва, че при попълване на част VI "Деклариране на взаимоотношения със свързани лица" от годишната данъчна декларация следва да се направи обстоен преглед и анализ на всички разчетни сметки, използвани от дружеството.
------
* Мая Митева e дипломиран експерт счетоводител, регистриран одитор