Становища на НАП

Вижте как работи системата тук.
чл.
ал.
т.
от
до
или Изчисти

Намерени: 7165 становища

НАП: Данъчно третиране по ЗДДС на доставки при косвено представителство и доставка на стоки с монтаж

Вх.№ 53-00-5 / 09.01.2023 ОУИ София 52
ЗДДС: чл.127, чл.128
Определя се режимът по ЗДДС при закупуване на компресор и трасе под високо налягане от българско дружество от свое име и за сметка на испански контрагент. НАП приема, че е налице косвено представителство по чл. 127 ЗДДС и две доставки на стоки с монтаж, облагаеми с 20%. Чл. 128 ЗДДС е неприложим. Дружеството дължи ДДС и има право на данъчен кредит, а контрагентът - на възстановяване по наредба Н-9.

НАП: Място на изпълнение и данъчно третиране по ЗДДС на доставки на природен газ чрез система за природен газ

Вх.№ 5304117 ОУИ София 97
ЗДДС: ал.2, чл.19, чл.66а
Определя се режимът по ЗДДС при доставки на природен газ чрез система за природен газ в ЕС. При доставки към търговци на природен газ, установени извън България (в друга държава членка или трета страна), мястото на изпълнение е извън страната и не се начислява ДДС по чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. Доставчикът следва да разполага с документи/декларация за статута на получателя и мястото на потребление.

НАП: Облагане с данък при източника на авторски и лицензионни възнаграждения към чуждестранно издателство по ЗКПО и СИДДО с Обединеното кралство

Вх.№ 5304137 ОУИ София 140
ДОПК: чл.135 ал.2, чл.142, ЗКПО: чл.12 ал.5, чл.195 ал.1, чл.195 ал.6, чл.195 ал.7, чл.201, СИДДО: чл.12 ал.1, чл.12 ал.2
Определя се режимът за данък при източника при плащане на авторски възнаграждения (royalties) към английско издателство за право на разпространение на книги. НАП приема, че доходът представлява "авторски и лицензионни възнаграждения" по ЗКПО и поради това по общо правило подлежи на 10% данък при източника, освен ако се приложи по-благоприятен режим по СИДДО с Обединеното кралство.

НАП: Облагане с ДДС на услуги по обработване на отпадъци, извършвани от община по ЗДДС

Вх.№ 20-29-12 / 16.03.2023 ОУИ Пловдив 73
ЗДДС: чл.3 ал.5, чл.163а, чл.163в
Определя се режимът по ЗДДС при услуги по обработване на отпадъци от община към други общини и към физически/юридически лица. При обработка на отпадъци за други общини общината не действа като орган на власт и извършва облагаема доставка, като ДДС е изискуем от нея по чл. 82, ал. 5 и чл. 163а, ал. 4. При доставки към нерегистрирани лица общината начислява 20% ДДС.

НАП: Съставяне на отчет за извършените продажби по чл. 119 ЗДДС при специален режим в Съюза и отразяването му по чл. 112, ал. 6 ППЗДДС

Вх.№ 5300191 ОУИ София 94
ППЗДДС: чл.112 ал.6
Определя се режимът за съставяне на отчет за продажби по чл. 119 ЗДДС при специален режим в Съюза. НАП приема, че "съответният данъчен период" по чл. 12, ал. 6 ППЗДДС е едномесечният период за справка-декларацията по чл. 125, ал. 1 ЗДДС, поради което отчетът се съставя до последния ден на всеки месец. Разяснено е и включването му в дневника за продажбите.

НАП: Данъчно облагане на доходи на физически лица от предоставяне на места за настаняване по хуманитарна програма

Вх.№ М-94-Т-319#2 ЦУ на НАП 49
ЗДДФЛ: чл.10 ал.1, чл.12 ал.1, чл.14 ал.4, чл.16 ал.1, чл.26 ал.7, чл.28, чл.43 ал.8, чл.48 ал.2, чл.50, ЗМДТ: чл.61з
Определя се режимът за облагане по ЗДДФЛ на доходи на физическо лице от предоставяне на категоризиран апартамент за гости, в който се настаняват украински граждани, като плащането се извършва от Министерството на туризма по хуманитарна програма. Уточнява се, че това е туристическа/хотелиерска дейност - доходите са или патентни по ЗМДТ, или от стопанска дейност, облагани с 15% по чл. 28 и чл. 48, ал. 2 ЗДДФЛ.

НАП: Данъчно третиране по ЗДДС и ЗКПО на доставка на социална услуга и свързано устройство умна гривна

Вх.№ 53041092 ОУИ София 74
ЗДДС: чл.40 ал.1, чл.96 ал.1, ЗКПО: чл.1 т.1, чл.2 т.1, чл.5
Определя се режимът по ЗДДС и ЗКПО на дейността на "Ж" ЕООД. НАП приема, че социалната услуга "общностна работа", за която дружеството има лиценз по ЗСУ, е освободена доставка по чл. 40, ал. 1 от ЗДДС. Продажбата на устройството "умна гривна" не е социална услуга по чл. 15 ЗСУ и не попада в чл. 40, ал. 1 ЗДДС, поради което е облагаема доставка и участва в оборота за регистрация по чл. 96, ал. 1 ЗДДС.

НАП: Задължително здравно осигуряване на деца на притежател на Синя карта на ЕС по Закона за здравното осигуряване

Вх.№ 94-А-184 ЦУ на НАП 100
ЗЗО: чл.33 ал.1 т.3, чл.33 ал.1 т.4, чл.33 ал.2 т.2, чл.34 ал.1 т.2
Разгледан е въпросът за здравноосигурителния статус в България на непълнолетни деца на руска гражданка със "Синя карта на ЕС". НАП приема, че допълненията в чл. 33 и чл. 34 ЗЗО се отнасят само за притежателя на "Синя карта на ЕС". Децата с продължително, но не дългосрочно или постоянно пребиваване, не са задължително осигурени по ЗЗО, при липса на приложим международен договор.

НАП: Осигуряване и данъчно облагане на съдружник в ООД, полагащ личен труд по граждански договор

Вх.№ М26Б149 ЦУ на НАП 135
ЗДДФЛ: т.26, т.27, чл.42 ал.1, чл.52 ал.2, чл.55 ал.3, чл.65 ал.11, чл.66 ал.1, ЗЗО: чл.40 ал.1 т.2, КСО: чл.4 ал.3 т.2, чл.6 ал.2, чл.6 ал.8, чл.6 ал.9, чл.10, чл.127 ал.1, чл.157 ал.5, чл.157 ал.6, НАРЕДБА Н-13/17.12.2019: чл.1 ал.1 т.1, НООСЛБГРЧ: чл.1 ал.1, чл.2
Определя се режимът за осигуряване и облагане на съдружник в ООД, който извършва ТРЗ услуги по граждански договор. НАП приема, че трудът е личен по чл. 4, ал. 3, т. 2 КСО - лицето е самоосигуряващо се, дължи осигуровки (вкл. УПФ и ЗО) за своя сметка и подава ОКд-5 и декларации по Наредба Н-13. Доходът е "трудово правоотношение" по ЗДДФЛ и се декларира в приложение 1.

НАП: Регистриране и отчитане на продажби чрез електронен магазин при плащания с наложен платеж и неприсъствени картови плащания по Наредба № Н-18/2006 г. и ЗДДС

Вх.№ 20-00-15 / 10.01.2023 ОУИ София 101
ЗДДС: чл.118 ал.1, чл.118 ал.3, НАРЕДБА Н-18: чл.3 ал.17, чл.25 ал.2, чл.52р, чл.52т ал.2
Определя се режимът за регистриране и отчитане на продажби на лекарства чрез електронен магазин при плащания в брой, с карта, по банков път и с наложен платеж. НАП приема, че при плащане в брой/карта се издава фискален бон, при неприсъствени картови плащания може да се ползва документ по чл. 3, ал. 17 от Наредба Н-18, а при наложен платеж е определящ начинът на плащане от клиента, а не преводът от куриера.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Декл. Обр.1 с код 22 - възможно ли е при дейност след 1 януари?

365
Ок, благодаря 

Дход получен от самоосигуряващо се лице в друго Дружество.

191
Благодаря

Приложение № 4 за деклариране на данни от текущата счетоводна отчетност по чл. 123, ал. 10 от ЗДДС

575
Прочетете тази алинея!!!! Не 1, а 10. Декларират се: 1. сумата на налични парични средства в касите; 2. размер на вземанията (в...

Справки задължения НАП

514
Здравейте.Аз също имам проблем със Сол. До началото на януари всичко си беше наред. Вчера проверявам Справка за извършени плащан...
Още от форума