В уведомлението по чл.62 ал.5 от КТ няма код за категории.
 Ремаркето и влекачът са на стойност 26 400 лв. За двете сделки собственика захранва дружеството с временни вноски по ТЗ, има протокол, със определен срок за връщане, без уговорена лихва.Собственика може да докаже произхода на средствата - до сега е работил по трудов договор като международен шофор.
 

   При заплащането , което получават международните шофьори , това да ти е проблемът.
Това е все едно някой , който е на минималната заплата да искат да докаже произход на 3000 лв собствени средства.
Ако се облага 60:40
 ЗП не е предприятие, следователно не е задължено да води счетоводство по Закона за счетоводството.
 Ако чл.29а от ЗДДФЛ
По общия ред - На основание чл. 2 от Закона за счетоводството, предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред
Имам познати физически лица с ФвЕЦ, които за 2021 година са посочили приходите в приложение 6 (казаха, че е по съвет от близък, който работи в НАП).
 
   Точно пък НАП имат най-малко 20 становища /виж въпроси и отговори/ , които са индетични

№ 07-00-81 от 11. 04. 2016 г. относно данъчно облагане на получени доходи от продажба на енергия произведена от собствена малка фотоволтаична система

В конкретно описаният случай Вие извършавате търговски сделки по чл. 1, ал. 1, т. 2 от ТЗ, страна по сделката за продажбата на ел. енергията е дружеството краен снабдител, поради което като физическото лице следва да бъдете определени като лице, извършващо стопанска дейност, като търговец, независимо, че не сте регистриран като едноличен търговец.
Във вашият случай следва да попълните приложение № 2 за доходите получени във връзка с продажбата на енергия.

2_158/21.02.2017г ОТНОСНО: данъчно третиране на приходи от произведена електрическа енергия от независим производител – физическо лице.
Облагаемият доход от стопанска дейност като търговец се определя по реда на чл. 28 от ЗДДФЛ и се  декларира в приложение № 2 „ Доходи от стопанска дейност като едноличен търговец” към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.

  и т.н. и т.н.
При мен

ФЛ
В НСИ  от 2021 г  с новия номер от  БУЛСТАТ.
Отчет НФ1: Годишен отчет за дейността на предприятията, несъставящи баланс, през 2022 г.

в НАП
Образец 2011: Приложение № 1 доходи от трудови правоотношения
Образец 2021: Приложение № 2 доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ
Образец 2004: Справка за окончателния размер на осигурителния доход за текущата година
Справката си дърпа  автоматично сумите

Подавам без проблем ГДД с обвързване на отчета от НСИ по БУЛСТАТ

 и годишна Д6 с код 13
че трябва да им подадем и отчет в НСИ. Отчета там по ЕГН. Въпреки, че излиза предупреждение, че няма такъв субект. Остава маркирано като предупреждение.
   
 И защо по ЕГН?  Като въведа булстата автоматично ми зарежда данните от регистър БУЛСТАТ без никакво предупреждение.
Дори се опитах да промена кода на вида дейност, но не ми дава. Исках 01.13 , но ми казва , че има регистрация като 01.29

 ФЛ и ЕТ е едно и също.
 ЕТ е търговското име на ФЛ, но не и нов правен субект.
 Попълва се Приложение 2


Върховен касационен съд

Решение 209/26.07.2011г. по гр.д. № 1462/2010г., ІІІ г.о., ВКС на РБ- „За нуждите на производството по ЗОПДИППД следва да се има предвид, че според търговското право „едноличен търговец” е само определена от закона правоспособност на физическото лице, придобита с факта на регистрация в търговския регистър без да се създава нов правен субект, различен от физическото лице, което действа като търговец. В този аспект предприятието на едноличния търговец не е отделен субект на правото и не е необходимо да се разграничава качеството, чрез което физическото лице действа в търговския оборот – дали като физическо лице или като търговец, респ. стойността на имуществото, придобито от проверяваното лице /като физическо лице и като едноличен търговец/ следва да се разглежда като обобщена величина.“

Решение №77/06.06.2012г. по т.д.№ 573/2011г., на ВКС - „регистрацията на едно физическо лице като едноличен търговец по чл.56 ТЗ не води нито до възникване на нов правен субект, различен от физическото лице, нито до разделност на имуществото, притежавано от физическото лице в това му качество и в качеството на едноличен търговец. Независимо дали задълженията са поети от лицето като гражданскоправен субект или като субект на търговското право, то отговаря за тях с цялото си имущество, част от което са и дяловете му в търговски дружества.“

Решение № 478-1994., Решение № 389-1997-, Определение № 370-2008 - Придобиването на търговско качество от физическото лице не води до възникване на нов правен субект

 Решение № 1012 от 03.07.1995 г. по гражд. д. № 1853/1994 г - Това е така дори и едноличният търговец да регистрира повече от една търговски фирми

 Решение № 478-1994, Решение № 855-2003-II -  Титуляр както на търговскоправните, така и на гражданскоправните права и задължения, е едно и също физическо лице. Имуществото му е общо, независимо че то се разделя на два елемента - имущество, включено в търговското предприятие, и имущество, което е извън търговското предприятие. Едноличният търговец отговаря с цялото си имущество за всички свои задължения, независимо от тяхната природа - частноправни или публичноправни

Търговец по смисъла на  чл. 1, ал. 1 от ТЗ  е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва посочените в  т. 1 - 15 на цитираната алинея сделки.   Продажбата на стоки  от собствено производство е включена в т. 2 на чл. 1, ал. 1 от ТЗ, поради което e  в обхвата на  търговските сделки.
           Предвид изложеното  дефинирането на едно физическо лице  като търговец  не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на ТЗ. Ако  физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение  дали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен търговец.   Тази теза се съдържа и в данъчния закон предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ.
  т.е. дали имаш фирма или не законът приравнява ФЛ с ЕТ.

   КСО
Чл.4 ал.3
Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;

   Независимо от наличието на осигуряване по трудов или друг договор  при самоосигуряване на друго основание доходът от търговската дейност на ФЛ, извършвана без регистрация като ЕТ, влиза в годишното изравняване на осигурителния доход.
  т.е. при месечна заплата по-малка от 3400 лв става красота   - над 42% данъци


Съгласно чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ по реда на чл. 26 ал. 1-6 се облагат доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец
 
  Да трябва да се осигурявате. Не само това , но трябва и да изравявате осигурител доход
Питате едно, пишете чл.30 .... , транспортна услуга, след това куриер ...пълна мачканица....

При тази объркваща информация и като хвърля боба може да излезе, че е
доставка на услуги с място изпълнение територията на  друга държава членка.
Чл.21 ал.2 във връзка с чл.22 (ал.3 или 4 знае ли човек при така зададена въпрос) от ЗДДС  - ДДС не се начислява.
В дневник продажби кол.22 , в СД  кл.17
Попълва се  и  се подава  VIES декларация.
За транспорт с място на товарене Бърно и място на разтоварване София фактурирана от БГ транспортна фирма на друга БГ фирма не може да е без ДДС.
Няма как от Чехия до България фактурата да е по . чл.30,ал.1 т.2 от ЗДДС без ДДС. Този член е за транспорт от територията на  трета страна до България.
Ако български адвокат рег. по ДДС ви издаде фактура с ДДС имате ли право на данъчен кредит?
Ако  "ДА" значи и при румнънския "ДА"
Ние не сме дилър да уточня, купуваме автомобила за основната ни дейност -отдаване под наем. Но има вариант да го продадем  ако е необходимо как се процедира тогава с ддс-то има ли особености?
  Ако го заведеш като стока, можеш да го продадеш на марж.
  Относно това дали сте дилър или не -  Дилър на стоки втора употреба е данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува,придобива или внася стоки втора употреба с цел да ги продаде
Основанието за неначисляване на ДДС е това, че автомобилът е по марж.
Включва се в дневник покупки без право на ДК.
 
 Данъчни документи по смисъла на ЗДДС съгласно чл. 112, ал. 1 са фактурата, известието към фактура и протоколът.
В този смисъл издадената фактура от доставчика на марж – чуждестранно лице  не представлява данъчен документ по ЗДДС и не следва да се отразява в дневника за покупки.
 Ако по темата има 20 отговора, то ще има 21 мнения. Защо ли? Защото никъде понятието "трудова дейност" не е дефинирано.  Убедена съм , че ще видиш цитати от становища на НАП, но и решение на съда , които са взаимно изключващи се. 
 Попитай си счетоводителя. Той най-добре ще направи преценка за конкретно твоя слуачай. Защо ли? Защото ще ти цитирам пак едно от становищата на НАП.
 "В заключение следва да се отбележи, че упражняването на трудова дейност на лицата по чл. 4 от КСО се установява за всеки конкретен случай в хода на административно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)........ Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ (чл. 37, ал. 1 от ДОПК). "
От прочетеното до тук си мисля, че не трябва да съставям протокол. А нещо специфично има ли при пускането на ДДС или е осчетоводявам като нормална фактура без право на данъчен кредит.
   Протокол - при продажбата чл.143 продажби на марж стоки втора употреба.  Освен , ако не я продате по общия ред. Но ще е неразумно по общия ред - на ДДС ще начислите ново ДДС.
    Сега при покупката - никъде в дневниците по ДДС. Просто е осчетоводяваш 304/401
Ефективността новия сайт копае дъното.

 Ползваемост – Лесен ли е за навигация? -  Не. Ако е друг сайт ще е най- слабо посещавания. Причината: Кой посетител ще бъде в сайт след като след 20-30 секунди не може да се ориентира?
 
 Дизайн и естетика – Гаден. Когато няма конкуренция е така. Когато старият сайт работеше паралелно с новия каква ли е била посещаемостта на новия?

 Функционалност на кода – Работи ли без грешки?  Да, в очите на незрящите.  Страницата зарежда бавно. Изнервя. Сайта натоварват максимално сървърите.

  Обаче проектът е реализиран.
  "Проект BG05SFOP001-1.002-0011 „Надграждане на основните системи на НАП за предоставяне на данни и услуги към вътрешни и външни системи“, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд "
    Какво "надграждане"?   Това е унищожаване.
 
   
   
Имаме застрователна оценка
 
  Това пък за какво ви е след като правите износ?
  Митническа деклрация , в която вие сте износител и се вижда , че износът е осъществен и всичко е ОК.
 но във фактурата няма начслено ДДС като е освободена от ДДС в Германия  по &25a UStG.
Следва ли да се начисли ДДС с протокол по чл.117

   Не е " освободена от ДДС в Германия" - има си ДДС във фактурата.   Купили сте го от търговец, който е дилър. Това е режим за стоки втора употреба (облагане на маржа).  ”Verkauf nach § 25 a UstG”.
  Без протокол, защото не е ВОП. Осчетоводявате си фактурата без да я отразявате в дневниците по ДДС.
 Когато я продавате може да я продадете по общия реди или на марж по чл.143 от ДДС.