Обезщетение на борсата 2018 г.

12.11.2019, 12:37 321360 602

#560 | 12.11.2019, 12:37
Публикации: 13 / 0
При прекратяване на договора по чл.325, ал.1, т. 3, 4 или 5 не се пише "по инициатива на работодателя", а "поради изтичане срока на договора", "поради завършване на определената работа" или "поради завръщане на титуляра" (според случая). Това за инициативата е важно при прекратяване на договора по чл.71 (в изпитателния срок).
Прекратяването на ТД по чл.325, ал.1, т.3, 4 или 5 НЕ ограничава обезщетението до минималното и МОЖЕ да се ползва "пълна борса". Важното е между двата договора да не се регистрирате като безработна.
Напоследък зачестиха проверките от НОИ на работодатели, прекратили ТД  по чл.71 след няколко дневна работа. Не зная дали проверяват и при чл.325/1/3 и 4. Всичките тези основания си личат от пръв поглед, че са нагласени, но СА ЗАКОННИ и ако всички документи (договор, заповед, уведомления към НАП, ведомости за заплати, Д1, отчитане на присъствия и т.н.) са оформени както трябва - няма никакъв проблем.

ПП Не зная дали наистина работодателят е казал, или Вие се плашите като видите чл.325, но ограничението на КСО се отнася САМО за т.1 (взаимно съгласие), а не за останалите точки. В заповедта и в трудовата книжка освен члена, задължително се вписва и точката.



В горното е написано : "Важното е между двата договора да не се регистрирате като безработна."
Между кои два договора и за бюро по труда ли става въпрос или за НОИ? Каккто и нали винаги трябва да се запишем в бюрото по труда за да получим обезщетение после от нои?

В моя случай бях на работа 2 месеца, сега съм за още 1 на други място. Между двете ми назначение бях се записала в бюрото по труда,но не и в НОИ.
Сега как трябва да бъде освободена?
Благодаря.
#561 | 12.11.2019, 13:00
Публикации: 13 / 0
И добавям че и пе и миналия работодател бях освободена по чл.71 . Това има ли значение, ако и при втория съм освободена по същия член.
#562 | 12.11.2019, 13:38
Публикации: 9297 / 1557
Това, че не сте се регистрирала в НОИ би трябвало да означава, че не Ви е отпускано обезщетение. Т.е. тази междинна регистрация в Агенцията по заетостта няма да значение за отпускането на следващо обезщетение.
Чл.71 по инициатива на работодателя предполага "пълна" борса. Разбира се, око през последните три годити не сте получавали обезщетение и сега имате нужните 12 месеца осиг.стаж по трудов договор (общо. Може с паузи)
Това, че два пъти подред Ви гонят по чл.71 няма значение за обезщетението,  но говори лошо за способностите Ви.
И накрая: при прекратяване на трудовия договор не сте непременно длъжна да се запишете на борсата. Това е Ваше право, но не и задължение. Необходимо е, ако святате да вземате обезщетение за безработица,  но не е нужно, ако бързо си намерите работа.
#563 | 12.11.2019, 13:47
Публикации: 13 / 0
Това, че не сте се регистрирала в НОИ би трябвало да означава, че не Ви е отпускано обезщетение. Т.е. тази междинна регистрация в Агенцията по заетостта няма да значение за отпускането на следващо обезщетение.
Чл.71 по инициатива на работодателя предполага "пълна" борса. Разбира се, око през последните три годити не сте получавали обезщетение и сега имате нужните 12 месеца осиг.стаж по трудов договор (общо. Може с паузи)
Това, че два пъти подред Ви гонят по чл.71 няма значение за обезщетението,  но говори лошо за способностите Ви.
И накрая: при прекратяване на трудовия договор не сте непременно длъжна да се запишете на борсата. Това е Ваше право, но не и задължение. Необходимо е, ако святате да вземате обезщетение за безработица,  но не е нужно, ако бързо си намерите работа.

Благодаря за отговора. С този случай, при идеи издаване по чл.71 има ли значение по кой член съм назначена (на какъв догософ)?
Хубав ден желая!
#564 | 12.11.2019, 13:48
Публикации: 13 / 0
Имах предвид при освобождаване по чл.71, по кой да съм назначена?
#565 | 12.11.2019, 13:53
Публикации: 9297 / 1557
Имах предвид при освобождаване по чл.71, по кой да съм назначена?
Е, не сте ли назначена вече? В ТД не пише ли члена?
Иначе: може по всеки, стига да е "във връзка с чл.70"
#566 | 12.11.2019, 13:58
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Моля ви за информация дали ще имам право на обезщетение за безработица. До 31 май 2019 работих няколко години на предишната ми месторабота, но напуснах по собствено желание. Започнах на друго място след месец, но за съжаление ще ме освободят по чл. 328 ал.1 т.3. Изпитателният срок на новото място беше три месеца и изтече.
Благодаря много.
#567 | 12.11.2019, 14:03
Публикации: 9297 / 1557
Този начин на прекратяване на договора се прави при срочен ТД за опрезелено време и няма общо със срока на изпитване. Чл.325/1/3 предполага "пълна" борса, ако отговаряте на останалите условия. 
Всичко е написано по-горе в темата. Четете.
#568 | 12.11.2019, 14:11
Публикации: 13 / 0
Е, не сте ли назначена вече? В ТД не пише ли члена?
Иначе: може по всеки, стига да е "във връзка с чл.70"


Първо ви благодаря за съветите, защото се въртим в омагьосан кръг и 3 месеца ходихме при 3 счетоводители, включително финансов съветник. И в крайна сметка съветите бяха безполезни и в несъответствие с настоящите разпоредби и закони.


А по въпорса от вас цитиран по-горе на какъв соговор съм назначена... всъщност съм назначена на безсрочен договор. Но целта е са се избегне още един месец във фирмата,ако трябва са спазим месец предизвестие. Счетоводителя каза не е подадена информация към НАП, че договора е безсрочен, така че може да го направим срочен. И в този случай същия ден да ме освободи. Правилно ли процедиране според вас и всъщност за освобождаване по чл.71 има ли значение дали съм на срочен или безсрочен договор? И дали ще има предизвестие. 
#569 | 12.11.2019, 15:03
Публикации: 288 / 46
Дали даден договор е срочен или безсрочен се декларира в НАП още от далечната 2003 г. А да се приложи срок на изпитване в който да ви съкратят трябва да ви сменят длъжността, което също се декларира в НАП.
#570 | 12.11.2019, 15:21
Публикации: 9297 / 1557
Значи:
- един ТД може да бъде сключен като срочен със срок на изпитване, като безсрочен със срок на изпитване, като срочен или безсрочен без срок на изпитване и т.н. Какъв е договора трябва да е записано в началото му ("на основание чл...и т.н.)
- В НАП се декларира дали договора е безсрочен, срочен за определен срок, срочен за определена работа, срочен по заместване и т.н.
- Не се декларира дали е със срок на изпитване или не.
- ТД със срок на изпитване може да се сключи само веднъж за една и съща длъжност при един работодател. Срокът на изпитване е до 6 месеца. Колко точно в конкретния случай  - трябва да е запидаво в ТД.
- ако в ТД не е включен срок на изпитване или този срок е изтекъл, не може да се приложи чл.71, ал.1.
- някои неща в ТД могат да се "преправят" тихомълком, но за други трябва да се уведоми НАП. Промяната на ТД от безсрочен в срочен (когато е възможна) подлежи на деклариране в тридневен срок.

Не зная до кого сте се допитвали, но това са принципни и елементарни въпроси и всеки занимаващ се с назначаване на работници, който е прочел поне веднъж Кодекса на труда,  би трябвало да ги знае.
#571 | 13.11.2019, 08:49
Публикации: 2 / 0
Този начин на прекратяване на договора се прави при срочен ТД за опрезелено време и няма общо със срока на изпитване. Чл.325/1/3 предполага "пълна" борса, ако отговаряте на останалите условия. 
Всичко е написано по-горе в темата. Четете.
Благодаря за отговора, но за чл.328 ли става въпрос?
#572 | 13.11.2019, 08:54
Публикации: 9297 / 1557
Благодаря за отговора, но за чл.328 ли става въпрос?
Извинявам се. Объркала съм 328/1/3 с 325/1/3. И в двата случая срока на изпитване не е от значение.
И двете основания са еднакво благоприятни за бъдеща борса.
#573 | 13.11.2019, 12:59
Публикации: 13 / 0
Значи:
- един ТД може да бъде сключен като срочен със срок на изпитване, като безсрочен със срок на изпитване, като срочен или безсрочен без срок на изпитване и т.н. Какъв е договора трябва да е записано в началото му ("на основание чл...и т.н.)
- В НАП се декларира дали договора е безсрочен, срочен за определен срок, срочен за определена работа, срочен по заместване и т.н.
- Не се декларира дали е със срок на изпитване или не.
- ТД със срок на изпитване може да се сключи само веднъж за една и съща длъжност при един работодател. Срокът на изпитване е до 6 месеца. Колко точно в конкретния случай  - трябва да е запидаво в ТД.
- ако в ТД не е включен срок на изпитване или този срок е изтекъл, не може да се приложи чл.71, ал.1.
- някои неща в ТД могат да се "преправят" тихомълком, но за други трябва да се уведоми НАП. Промяната на ТД от безсрочен в срочен (когато е възможна) подлежи на деклариране в тридневен срок.

Не зная до кого сте се допитвали, но това са принципни и елементарни въпроси и всеки занимаващ се с назначаване на работници, който е прочел поне веднъж Кодекса на труда,  би трябвало да ги знае.

Надявам се да знае всичко това счетоводителя :) каза само,че в подал в НАП че съм наета на работа на 18 октомври, но тогава не в подал дали договора д срочен или безсрочен. И сега миже да го сменим. Дано да няма проблем.
Благодаря!
#574 | 13.11.2019, 15:01
Публикации: 9297 / 1557
Надявам се да знае всичко това счетоводителя :) каза само,че в подал в НАП че съм наета на работа на 18 октомври, но тогава не в подал дали договора д срочен или безсрочен. И сега миже да го сменим.
Дано Вашият счетоводител наистина знае какво прави :)
Или Вие да не цитирате точно думите му.
#575 | 14.11.2019, 18:11
Публикации: 7 / 0
Значи:
- един ТД може да бъде сключен като срочен със срок на изпитване, като безсрочен със срок на изпитване, като срочен или безсрочен без срок на изпитване и т.н. Какъв е договора трябва да е записано в началото му ("на основание чл...и т.н.)
- В НАП се декларира дали договора е безсрочен, срочен за определен срок, срочен за определена работа, срочен по заместване и т.н.
- Не се декларира дали е със срок на изпитване или не.
- ТД със срок на изпитване може да се сключи само веднъж за една и съща длъжност при един работодател. Срокът на изпитване е до 6 месеца. Колко точно в конкретния случай  - трябва да е запидаво в ТД.
- ако в ТД не е включен срок на изпитване или този срок е изтекъл, не може да се приложи чл.71, ал.1.
- някои неща в ТД могат да се "преправят" тихомълком, но за други трябва да се уведоми НАП. Промяната на ТД от безсрочен в срочен (когато е възможна) подлежи на деклариране в тридневен срок.

Не зная до кого сте се допитвали, но това са принципни и елементарни въпроси и всеки занимаващ се с назначаване на работници, който е прочел поне веднъж Кодекса на труда,  би трябвало да ги знае.

Здравейте,
поради некомпетентен счетоводител, пак ми се налага да се консултирам из форумите и да се информиран сам. :noexpression:
От цитата по горе следва, че ТД сключен на основание чл.67 ал.1, може да бъде прекратен по чл.71. Работника е във фирмата от почти 3 месеца и следва да бъде освободен, като тъсим варианта  да има право на ''пълна'' борса. Ако съм разбрал правилно, в договора трябва да е посочена връзка с чл.70 ал.1 от КТ, като това не е декларирано в НАП. Правилно ли съм схванал?

Блогодаря предварително!  :smile1:


#576 | 14.11.2019, 18:59
Публикации: 9297 / 1557
ТД сключен на основание чл.67 ал.1, може да бъде прекратен по чл.71.  - да.
договора трябва да е посочена връзка с чл.70 ал.1 от КТ - задължително. Иначе няма да имате право да приложите чл.71. Освен това трябва да е посочен срока на изпитване и в чия полза е уговорен (т.е. по чия инициатива може да се прекрати по чл 71)
като това не е декларирано в НАП - това НЕ СЕ декларира с уведомлението към НАП
Работника е във фирмата от почти 3 месеца и следва да бъде освободен - ако срокът на изпитване още не е изтекъл,може да ползвате чл.71
Имайте предвид, че ТД със срок на изпитване може да се сключи само веднъж с един работник на една длъжност. Ако този човек някога в миналото е работил при Вас на същата длъжност, сега не може да се възползвате от чл 70, а след това и от чл.71.
#577 | 14.11.2019, 19:44
Публикации: 7 / 0
Благодаря за информацията!
#578 | 22.11.2019, 17:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте.Имам ЕТ но от 7 години не развива  дейност. Това ще ми попречи ли да получавам обещетение от нои
#579 | 22.11.2019, 18:25
Публикации: 9297 / 1557
Ако наистина няма дейност и ако сте спрели самоосигуряването, не би трябвало да има проблем.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група