Анкета

Необходимо ли е лицензирането на счетоводителите, чрез входящ изпит и изискване за поддържане на квалификацията чрез периодични изпити?

Да
240 (20.1%)
Не
954 (79.9%)
Общ брой гласове: 1183

Анкета: Лицензиране на счетоводителите чрез изпити отново на дневен ред

20.11.2013, 16:20 275315 252

20.11.2013, 16:20
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
През юни 2013 г. Европейският парламент прие Директива 2013/34/ЕО, наричана още Новата счетоводна директива, която отменя до сега действалите Четвърта и Седма директива за счетоводството и одита в ЕС.

Новата счетоводна директива:
 - Въвежда единни критерии в държавите-членки за микро, малки, средни, големи и предприятия от обществен интерес.
 - Намалява изискванията към финансовите отчети на микро предприятията и дава възможност на държавите членки да определят и други облекчения за микро и малки предприятия.
 - Определя счетоводните принципи, изискванията за оповестяване на различните групи предприятия, изискванията за консолидация, съдържанието на доклада за дейността и други въпроси, от съществено значение за счетоводната отчетност и одита.

След транспорнирането на директивата в националното законодателство, което трябва да стане до 2016 година, в България би намалял драстично броят на предприятията, попадащи под изискването за задължителен финансов одит. Пълният текст на директивата на български език може да намерите тук.

На 30.10.2013 г. Министерство на финансите (МФ) организира първата среща на работната група с представители на одиторски и счетоводни организации. Целта на работната група в МФ е да даде становища и мнения за начина на въвеждане на директивата в българското законодателство.

Въпреки, че това не е предмет на новата счетоводна директива, то на срещата от одиторската гилдия е повдигната така обсъжданата преди време тема за лицензиране на счетоводителите чрез входящ изпит, изискване за поддържане на квалификацията чрез задължителни курсове и периодични изпити, контрол на качеството и други.

Затова питаме:
Считате ли, че е необходимо лицензирането на счетоводителите, като съставители на финансови отчети, чрез входящ изпит и изискване за поддържане на квалификацията чрез последващи периодични изпити?
#1 | 20.11.2013, 17:24
Публикации: 2 / 1
в бг където всичко се купува и продава- триста лв. и едно прасе
#2 | 20.11.2013, 17:27
Публикации: 11932 / 2174
Да, съгласна съм да има изпит за счетоводителите, ако има такъв и за лекарите и юристите. Незнайно защо се смята, че само счетоводителите си " губим "  знанията с годините, като че ли това е някаква трева да дава фира.
#3 | 20.11.2013, 18:49
Публикации: 629 / 129
Очевидно след отпадане на задължението за одитиране на отчетите на огромен брой предприятия, се търси нова ниша за бизнес, която да запълни така създалия се вакуум като парични потоци. Което е доста некоректно.
#4 | 20.11.2013, 18:57
Публикации: 2027 / 254
Да, съгласна съм да има изпит за счетоводителите, ако има такъв и за лекарите и юристите. Незнайно защо се смята, че само счетоводителите си " губим "  знанията с годините, като че ли това е някаква трева да дава фира.

 :ok: :thumbup: :bow: Напълно подкрепям Делфин!
#5 | 20.11.2013, 18:59
Публикации: 629 / 129
Да, и аз не знам професия, при която се минава на годишни изпити, за да има право да се практикува. За едните пари ли е борбата?
#6 | 20.11.2013, 19:01
Публикации: 6403 / 1129
Гласувах с ДА.

Съгласна съм, че ефект от прилагането на подобна мярка би имало, ако и когато в държавата се минимизират нивата на корупция. (в подкрепа на pepi22)

Лекарите полагат изпити за специалност, доколкото ми е известно. Тези, които нямат специалност са общо практикуващи. Може и да греша. (реплика към delphine)

Споделям опасенията на MariyaPavlova. А те са за нелоялна конкуренция от страна на одиторите спрямо счетоводителите.

Иначе, в "чист вид", намерението е добро. Ако правилно съм разбрала, идеята е да има изпити за лицензиране на съставителите на финансови отчети. Те носят по-голяма отговорност от оперативните счетоводители и периодични изпити биха били нещо като тренировка за поддържане на формата :smile1:

#7 | 20.11.2013, 19:04
Публикации: 629 / 129
Хайде няма нужда да ми губят времето, за да ми "поддържат формата". Само за да вземат едни пари.

Счетоводството на фирмата, с която се занимавам преди това беше правено от одитор. Състоянието, в което го заварих беше "майка плаче, грамофон свири". Как по-точно някаква такава хубавица ще ме препитва, та и ще ме допуска да съставям отчети?
#8 | 20.11.2013, 19:06
Публикации: 2027 / 254
Хайде няма нужда да ми губят времето, за да ми "поддържат формата". Само за да вземат едни пари.

И аз клоня към това , че ИДЕС си търси нов начин за събиране на пари ....
#9 | 20.11.2013, 19:11
Публикации: 11932 / 2174
 " Лекарите полагат изпити за специалност, доколкото ми е известно. Тези, които нямат специалност са общо практикуващи. Може и да греша. (реплика към delphine) "

И ние сме полагали изпити за специалност / или греша ? / , а общопрактикуващите лекари нямат ли нужда / в контекста на идеята / да поддържат и опресняват формата си ? Та дори и тези със специалност - значи те веднъж завинаги са научили всичко ли ?
Репликата не е към никого .




#10 | 20.11.2013, 19:20
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Европа апелира за намаляването на регулаторната и административна тежест за бизнеса. А това са нови регулации и тежести.

"В свое съобщение Комисията представя по области на политика допълнителните действия, които ще предприеме за опростяване или оттегляне на правни актове на ЕС, облекчаване на тежестта за предприятията и улесняване прилагането на законодателството. Тази дейност е в центъра на програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT).
 
Макар че регулирането на равнище ЕС е от съществено значение в много области, то често е упреквано за това, че задушава предприятията, особено най-малките, или че се намесва прекомерно в ежедневието на гражданите. 74 % от европейците смятат, че ЕС генерира прекалено много бюрократични формалности.1В отговор на тези опасения Комисията положи през последните няколко години съгласувани усилия за рационализиране на законодателството и намаляване на регулаторната тежест. В речта си за състоянието на Съюза от 11 септември 2013 г. председателят Барозу подчерта значението на интелигентното регулиране и обяви, че намесата на ЕС трябва да бъде „по-голяма за големите неща и по-скромна за по-малките".

http://www.europedirect.szeda.eu/europedirect/vaprosi-za-es/novini/5025-%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D1%81.html



Значи от една страна на сайта на правителството, чета това, като много добри намерения и пожелания:
"Основните улеснения за гражданите и бизнеса са премахване на регулаторни режими, намаляване броя на изискуемите документи, намаляване на размера на таксите, съкращаване на сроковете за предоставяне на услуги, разширяване на възможностите за подаване на документи по електронен път и др."

http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0212&n=2552&g=
и създаваме даже План за намаляване на регулаторната тежест за бизнеса


Но от друга страна гилдията ще създава нови регулаторни режими и пречки за бизнеса.
#11 | 20.11.2013, 19:23
Публикации: 629 / 129
Ами да им покажем ясно, че тази нова пазарна ниша на наш гръб няма да я отворят.
#12 | 20.11.2013, 19:30
Публикации: 11932 / 2174
Ами да им покажем ясно, че тази нова пазарна ниша на наш гръб няма да я отворят.

Много точно и правилно, MariyaPavlova ! Какво би станало , ако на адвокатите предложат подобна алтернатива ? А на лекарите ? Или на занимаващите се с каквито и да било други професии - знаем как ще се вдигнат като едно . Адвокати и лекари са го показали и доказали. А ние да споделяме мнението, че да , трябва да ни изпитат и да ни позволят да работим . А пазарният принцип къде е ?
#13 | 20.11.2013, 19:58
Публикации: 13 / 10
При положение, че според новите критерии за одит предприятията, които задължително ще подлежат на одит ще са само около 300, а действащите одитори са поне 800, то как ще си поделят кокала? Отиде им нагласения бизнес на експерт счетоводителите.

Ами разбира се, че ще искат да си създадат нов изкуствен бизнес със “златния печат”! Те си имат мастити лобита. Само, че този път ще е със златния пропуск за изпит на бедния български счетоводител.

И ще имаме скъпи курсове, скъпи лекции, скъпи учебници, скъпи изпити, годишни такси за изпити, годишни задължителни и платени обучения. А оправданието ще е, че годишните финансови отчети не били достатъчно качествени. Европа тръгнала да улеснява бизнеса, отчетите и счетоводители, а нашите одитори ще ни закопаят с изпити и такси и то в период на криза!
#14 | 20.11.2013, 21:16
Публикации: 72 / 29
предприятията, които задължително ще подлежат на одит ще са само около 300, а действащите одитори са поне 800

Присъединявам се към колегите, които се съмняват в компетентността на ДЕС-и, и предлагам във връзка с горното да се прелицензират ДЕС, а не счетоводителите.
#15 | 21.11.2013, 08:48
Публикации: 1202 / 120
Извинявайте, че навлизам в територията ви /счетоводната/, но имах един професор /който ей така между другото бе съставил формулата за корекция на траекторията на спътниците за реализиране на скачването в откритият космос/, който казваше, че в съвременният свят, за да се направи някакво откритие са необходими две неща : 1. Всички да са убедени в нещо; и 2. Един да не подозира за съществуването му.
Във връзка с това и с принципната ми позиция, че един специалист първо учи, а после се реализира считам, че тези изпити са напълно излишни т.к. оценката на счетоводителя се получава при приемането на отчетите му. Знам, че на този етап предложението ми най-вероятно ще прозвучи смешно, но е базирано на действаща система. Става дума за това, че преди време имаше едни опреснителни курсове за шофьорите и...изобщо системата с тези обучения е проверена и отпаднала /макар в друга сфера/. Сега обаче действа системата с точките. Преминаваш си курса, изкарваш си изпита и си получаваш книжката като едновременно с това си защитил максимумът точки пред контролните органи. Караш, правиш нарушение - губиш точки, не правиш нарушения - не губиш точки. Загубваш си точките - опреснителен курс за възстановяване на точките,  отново изпит и възстановяване на правата.
Ако на хората участващи в тези дискусии на официално ниво тази идея допадне - да я "облекат" в специфичната терминология и...Успех! /Разбира се, няма да си позволя да гласувам/
#16 | 21.11.2013, 09:05
Публикации: 20 / 2
И в момента има изисквания в ЗС за съставителите на ГФО, ако сметнат че не съответстват - да ги променят, това с изпитите е форма на рекет. Така допълнително би се обезценило университетското образование по икономика което и без това достатъчно деградира след като инженер, агроном или даскал за 2 години може да вземе магистърска диплома. Ми дайте да караме курсове и изпити а стопанските академии и университети направо да пускат кепенците.
#17 | 21.11.2013, 09:33
Публикации: 11932 / 2174
" Караш, правиш нарушение - губиш точки, не правиш нарушения - не губиш точки. Загубваш си точките - опреснителен курс за възстановяване на точките,  отново изпит и възстановяване на правата. "

Хубаво това , Премиер, но ще стане пак по български . Сигурно за да ти върнат точките ще те попитат " И какво правим сега ? " като КАТаджиите . И така стигаме пак до първия отговор по темата - 300 лева и прасе.

И защо питам се " ....... гилдията ще създава нови регулаторни режими и пречки за бизнеса. "

#18 | 21.11.2013, 10:07
Публикации: 1202 / 120
Не се меся - само като икономист-социолог по труда свързвам наличните възможности - програмното обезпечение на НАП и останалите държавни администрации дава възможност за автоматично отчитане на върнатите за корекция д-ти без човешка намеса. Това би дало няколко ефекта: Ще се работи повче на бюро и по-малко ще се виси по опашките; и пишман-счетоводителите се отпаднат по пазарен ред /в полза на специалистите и фирмите-ползватели/.
Пак ще дам пример с автомобилите - в момента собствениците на големи автосервизи сами се борят за режими на регистрация, за да разкарат всякакви гаражни измамници. Така, от една страна ще ликвидират нелоялната си конкуренция, а от друга ще помогнат на държавата да се пребори с един голям дял от сивият сектор на икономиката ни. 
Точковата система може и да е един вид рейтингова, и да е база за защита на по-високи цени за услугита от по-добрите специалисти. Ако някой си е загубил точките - какъв счетоводител е тогава... да иде и отново да учи и защитава. /във този форум все пак попаднах точто след спор за правоспособност на счетоводител базирана на формален стаж на длъжност без да е водена пряка счетоводна работа/
#19 | 21.11.2013, 10:21
Публикации: 11932 / 2174
Аз ще се повторя сигурно пак в позицията си, но......Защо само на счетоводителите да е необходима точкова система за доказване на рейтинг и знания ? Защо намираме добрия юрист , добрия лекар без да имат нужда от точки или изпити ? Кое ги индивидуализира като такива ? Най-вероятно резултатите им , а не изпита и точките им.........
А иначе най-често на шофьорите отнемат точки за употреба на алкохол........ :laugh:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група