Служителят  на НАП каза да въвеждаме,ако не го наравим проверка ,така е написано и в писмото целта е да намалим действителния данъчен кредит и да преведем повече ДДС.
Чрез системата за насрещна проверка от НАП са установили ,че фирма доставчик не е дала на фирма поучател кредитни известия  от преди пет години и сега чрез справка с тези кредитни известия задължават получателя да бъдат въведени в дневника на покупките .Как де се осчетоводи този данъчен кредит от фирмата получател.Правилно ли е Д-т 4531 с минус 300 и д-т 699 300.
Чл.326(4) от КТ (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.Как може да се оттегли предизвстие .
В договора на лице е написано ,че срока на предизвестието е 1 месец , лицето е пуснало молба ,която служи за предизвестие на 01.04.25 г. ,но работодателя иска предизвестието да се удължи  как да стане това какво да се напише.
Лице ,което работи  по договор за управление и контрол не са му платени заплатите за м.ноември и декември това е основно трудово възнаграждение на лицето.Трябва ли  с тази сума да се увеличи финансовия резултат в ГДД.   Разходи, представляващи доходи на местни физически лица по ЗДДФЛ и разходи за задължителни осигурителни вноски, свързани с тях (чл.42, ал.1, 5 и 8).
Аптека ще получава сума по  методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа.Трябва ли тази сума да се облага  ДДС.
Фирма има задължение  за данък ,чийто давностен срок запова да тече от 01.01.2017 г.През 2018 г. има изпълнително дело и започва нов давностен срок ,след изтичане на новия петгодишен давностен срок ,може ли от НАП да предприемат действия за започване на нов давностен срок ,защото още не е изтекла абсолютната  10 годишна давност .След изтичане на  5 годишния давностен срок след предприетото дейстия от НАП може ли фирмата да подаде възражение за погасяване по давност.
Фирма има задължения за данък печалба за 2015 г ГДД е подадена през 2016 г. .Ако през 2017 е наложен запор на сметките на фирмата  , тя не извършва дейност кога се смята ,че изтича 5 годишен давностен срок или обезпечителната мярка/запор на сметките/ прекъсва давността за постоянно  и трябва да се чака изтичането на 10 годишната абсолютна давност.
Може ли да се подаде уведомление за ликвидация по чл.77 от ДОПК преди да е подадена ГДД за предната година.
Има ли проблем когато електроразпределителното дружество и ВиК ,които издават фактури за ползваните ел.енергия и вода във фактурата,която издават да си пише името на фирмата без да е добавено в ликвидация .
Възможно ли е Управетел на фирма/не собственик/ да внесе по касата или по сметката на фирмата свои пари за да се преодолее временно затрудение за да може да работи фирмата.
Документите ще се подават от лице назначено като ликвидатор,но докато документите не бъдат подадени в АВ към името няма да бъде добавено
"в ликвидация" дружеството ще бъде със  статут на действащо.Въпреки ,че се управлява от Ликвидатор.Така ли е .
При започване производство по ликвидация ,кое трябва да се направи първо подаване на  Уведомление по чл.77 от ДОПК или Заявление в Агенцията по вписванията.
Лице не е използвало 10 дни от опуската си за 2022 г., в края на тази година изтича давностния срок на тази отпуска.В края на 2022 г. е осчетоводена като разход за компенсируеми отпуски.Примерно  Д-т 604/7 1000
                                                                                      Д-т 605/7   192
                                                                                      К-т 423    1192
Правилно ли е сумата отнасяща се за неизползваната отпуска в края на 2024 г когато изтича нейния давностен срок да се осчетоводи Д-т 423  119
                                                                                                          К-т 709   119
В търговски обект  с петдневна работн седмица се извършва инвентаризация в събота и неделя .В заповедта за извънреден труд е посочено ,че ще се работи от 08 часа до 17 часа.За всичките ли 9 часа за даден ден трябва да се заплати увеличено със 75 % или за 8 часа със 75 % ,а за 1 час 75% плюс 75 % защото този час е над 8 часа което е нормалното работно време.
За това трябва ли някаква предврителна Заповед на Управителя .
Има ли възможност ,работодателя да даде пари на административния персонал,всеки сам да закупи облекло ,обувки,което ще носи  на работното място.
Приходи/сума, с която са намалени счетоводните разходи, отчетени по повод задължения по чл.41, ал.1 продължение от предното изложение
Работник напуска през годината има неизползвана отпуска от минали години .При напускане му се изплаща  сумата за неизползвана отпуска от минали години примерно 200 лв.,но не се превежда сумата ,която е била  начислена за осигуровки с изплатената сума за неизползваната отпуска се ще се намали фин.резултат в ГДД. Със сумата за осигуровка  на компенсируемата отпуска която не е платена  и е осчетоводена 423/709 трябва ли да се намали фин.резултат в ГДД