Новото Приложение 4 към ГДД по чл.92 от ЗКПО - II тема

02.03.2014, 10:01 283551 302

#80 | 02.03.2014, 10:01
Публикации: 6403 / 1129
tarsia0- благодаря за разсъжденията по Приложение 4 !!!! имам въпрос - ако фирмата е предоставила безлихвен заем на св.лице и в същото време пък е получила - и двете суми ли отиват в Увеличение на счет.фин.резултат / ред 29 Приложение 1/ или съответно едната сума в намаление??????
Правилно сте се насочили към Приложение 1 за "Суми, произтичащи от търговски и финансови взаимоотношения, определени съгласно чл. 15 от ЗКПО".

Върху финансовият резултат оказва влияние не самата сума на съответния заем, а по-благоприятните условия на неговото получаване или загубата от неговото отдаване, т.е. пропуснатите приходи и разходи от лихви.
Пазарната лихва се определя според условията на пазара, като се отчитат всички количествени и качествени характеристики на сделката - форма, размер и валута на предоставените средства, срок на предоставянето им, кредитният риск и други рискове, свързани със сделката, профил на кредитополучателя, както и всички други условия и обстоятелства, влияещи върху размера на лихвата.

 
#81 | 02.03.2014, 10:04
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Да попитам за сверка - ако двама съпрузи, всеки има ЕООД на негово име и тези фирми имат през годината сделки помежду си - тези сделки, нали не следва да се декларират в приложение 4, т.к попадат в изключенията § 1. т.3, буква а

Благодаря
Така е :good:
#82 | 02.03.2014, 11:46
Публикации: 64 / 2
Много Ви благодаря  :smile1:
#83 | 02.03.2014, 13:06
Публикации: 11932 / 2174
Мисля, че двамата съпрузи са си такива, но фирмите им не " споделят" тези техни роднински връзки. Сделката не е между свързани лица и не се обявява поради тази причина в Приложение 4.
#84 | 02.03.2014, 15:57
Публикации: 64 / 2
Благодаря Ви много за помощта :smile1:
#85 | 04.03.2014, 17:05
Lora Petrova
За допълнителните вноски по чл.134 от ТЗ нали не се подава приложение 4?
#86 | 06.03.2014, 12:44
Публикации: 1223 / 70
Като прочетох всички мнения на колеги и разсъжденията на г-н Досев и имайки в предвид посочената забележка за изключенията,аз стигнах до извода ,че май не трябва да го попълвам това приложение-Ето защо:1.Става дума за фирма ООД с двама съдружника ,които са майка и син,което ООД има сделки-покупко-продажби на стоки с ЕТ,което е собственост на майката-тук лицата попадат в изключенията и затова не ги попълвам.
2.Управителят в ООД-то е с ДУ,но имайки в предвид разсъжденията на г-н Досев,сумите изплатени на управителя не намират място в това приложение.
3.Съдружник е положил личен труд и е получил сума-по същата логика както т.3-не попада в това приложение.
4.Двама съдружника,са дали суми по чл.134 през 2010г. и сега само им се връщат-пак не попадат в приложението.
5.Само тук малко се чудя-Собственик на сграда ФЛ е учредил право на ползване на тази сграда на собственото си ЕООД за 20г.Част от тази сграда ЕООД отдава под наем на ОДД,където съдружници са сина му и зет му-този случай не знам попада ли или не в приложението.
#87 | 07.03.2014, 14:31
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Колеги, прехвърлих публикацията на статията на Христо Досев в раздел Избрани статии, за да се вижда и на първа страница на сайта: http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,10074.
#88 | 08.03.2014, 09:48
Публикации: 260 / 61
Регистрирано ООД "Х" през 2013 с 5 съдружника и осн. к-л 5 хил. лв. за лицензиране на дейност е необходимо да докаже инвестиция от 600 хил. лв. и 200 хил. лв. парични средства.
А. За целта през 2013 ООД "Х" взема три заема:
а. от съдружник;
б. от Е.Т. син на съдружник;
в. от друго дружество, в което трима от съдружниците  имат дялово участие.

Б.ЕООД собственост ООД, в което част от съдружниците имат дялове:
а.продава машини на ООД "Х";
б.купува машини от ООД"Х";
в.отдава под наем машини на ООД "Х".

Справка 1 на прил. 4 съдържа сл. информация:
р.1/к.2.1 - сумата на сделка Б.а;
р.1/к.2.2 - сумата на сделка Б.б;
р.2/к.2.1 - сумата на сделка Б.в;
р.4/к.2.1 - сбор на сумите на сделки А.б и А.в;
р.6/к.2.1 - сбор на сумите от начислените лихви за 2013 г. по сделки А.б и А.в;

сделка А.а не се включва в справката.

 :question:Правилно ли разсъждавам или бъркам?
#89 | 08.03.2014, 12:53
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте nean,

Според тълкуването на Христо Досев и А.а. е в кръга на декларираните сделки със свързани лица:
Скрит текст :

Аз нямам мнение по въпроса, освен, че е некоректно искането на тази информация в ГДД, след като я оповестяваме в ГОД. Но, разсъждавайки по Вашия казус, мисля, че А.б. (заем от ЕТ на сина на съдружник) не е обект на приложението.

Дано тези мисли са Ви от полза в търсене на истината :smile1:
#90 | 08.03.2014, 13:32
Публикации: 11932 / 2174
Привет!  :smile1:

Без претенции за " правилност " на разсъжденията ми и аз като Ирена смятам, че Аа следва да се декларира, Аб не следва да се декларира и за Ав се колебая, защото няма информация кой е управител в тези случаи, а това ми се струва от значение.

Кой какво е искал да вложи като смисъл в тази справка остава неизвестно.

Хубав ден и празник !  :smile1:
#91 | 08.03.2014, 13:51
Публикации: 260 / 61
Двама от съдружниците са управители и в двете дружества. За Аа сте прави. За Аб имам колебания, тотално се оплетох, спирам до тук /да не напиша някоя глупост/  в понеделник ще продължа да дерзая.
Благодаря за отговорите!
#92 | 10.03.2014, 12:52
Публикации: 2 / 0
Ето указанието
Колеги, Моля, обърнете внимание, че по силата на точка 4.2., буква а) от указанието, допълнителните парични вноски по реда на чл. 134 от Търговския закон ТРЯБВА да се декларират във въпросното приложение - факт, който НЕ СЪВПАДА с моето лично виждане по въпроса.

Обърнете внимание и на точка 4.2., буква г), която изисква възнагражденията по ДУК, различни от посочените в т. 4.3. също следва ДА се декларират.
Интересно, във въпросната т. 4.3. се обяснява, че във въпросното приложение НЕ СЕ декларират "трудовите правоотношения" по смисъла на § 1, т. 26 от ДР от ЗДДФЛ, каквито именно са правоотношенията по силата на ДУК.
Лично аз не мога да разбера КОИ биха били тези ДУК, които са извън хипотезата на § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ, а остават в хипотезата на точка 4.2., буква г) от указанието, за които информацията следва да е включи във въпросното приложение.
#94 | 10.03.2014, 13:58
Публикации: 1223 / 70
Аз тъй и не разбрах сделките между фирми на роднини трябва ли да се декларират?
И ако през 2009г. е взето решение и съдружниците са внесли допълнителни вноски по чл.134 от ТЗ и през 2013 са им върнати частично,това декларира ли се?
#95 | 10.03.2014, 14:25
Публикации: 645 / 23
 Г-н Досев аз също не разбрах от указанията на МФ  ДУК трябва ли да се декларират или не.Четейки т.4.2 б.Г ,не трябва да се декларират.Но в т.4.3  отнасящи се за труд.правоотн. по смисъла на параграф 1,т.26 от ДР на ЗДДФЛ ТРЯБВА.Но аз не мога да направя разлика между двата вида ДУК. Съвсем се обърках. Или както е в моя случай.Съдружник в ООД е с ДУК съгласно решение на съдружниците.Трябва ли да декларирам доходите му или не.
#96 | 10.03.2014, 14:44
Публикации: 44 / 2
Извинявам се,но :

Доколкото схванах и доколкото още по-вече ми се “не разясни”

1.Сделки – извършена престация само през 2013  , независимо дали има плащане или не
2.Не ми е ясно – съдружници – дружество – свързани лица
съпрузи (съдружници ) в дружеството – свързани или не ?
3.”Не са свързани”-съпрузи и роднини (тогава за какво изрично са упоменати като лица, сделки с които не се декларират , в гфо на дружество , освен ако са пропуснали някое определение за “семейно дружество”).Лични(обикновени) сделки между съпрузи/роднини не намират отражение в дружествените работи – не са обхват на фирмена дейност – тогава какво не декларират във фирмената справка

ЕТ с прокурист и пълна преставителна власт – ФЛ е само чист собственик
Съдружник (прокуриста от горното ЕТ) и Съдружник-управител (собственика на ЕТ-то) – съпрузи
Свързани ли са според определението “свързани лица  ” и декларират ли се сделки между дружеството и ЕТ-то - никой никого не управлява ,нито предствлява

4.ЗАЕМИ – деклариране само главници през 2013
връщания и остатък през 2013 – не се декларират по код 4 (“принцип на вярно и точно счет.отразяване ?”) , тогава за какво се декларира главницата ?
Разходи за лихви(начислени 2013 от заем 2012) – код 6
Предоставящ заем и получателят на лихви(предоставящ заема) – графа “предоставящ” ?
ДЗЛице ?

5.По код 6

6.1 – Доп.вноски по чл.134 ТЗ – декрариране (не се уточнява дали става въпрос за 2013 или и дадени през предходни години) и въобще защо се декларират
6.3 (6.в) – Деклариране ДУК ? (с изкл.на т.4.3 – където не се декрарира,ако се предоставя данъчна и осигурителна инф.за ФЛ )

т.4.3 – НЕ СЕ ДЕКЛАРИРА
- Префактуриране на ток,вода и др.
- парични вноски в капитала на ТД (явно за увеличаване на вписания капитал)
- ДУК по § 1 т.26 ДР ЗДДФЛ –  личен труд

Декларира се всичко,независимо дали цената е пазарна или не

Код 7 –
(Лично разсъждение)
За да не попълва нищо – собствениците и счетоводителят изготвят (за лично ползване)
декларация,становище или какъвто се сетят документ.,че попълнените данни за сделки и всичко останало , посочени в т.1 – 6 , са извършени при пазарни условия и с тях не се преобразува ФР

Преценка на маловажен случай ?

Извод : спасявайте се сами , крокодилите дебнат в блатото
#97 | 10.03.2014, 15:17
Публикации: 214 / 40
Лично аз не мога да разбера КОИ биха били тези ДУК, които са извън хипотезата на § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ, а остават в хипотезата на точка 4.2., буква г) от указанието, за които информацията следва да е включи във въпросното приложение.
остават за деклариране договори за управление и контрол с изпълнител друго ЮЛ - има такива случаи, когато представляващият едно дружество също е дружество, а не физическо лице
#98 | 10.03.2014, 15:36
Публикации: 251 / 8
остават за деклариране договори за управление и контрол с изпълнител друго ЮЛ - има такива случаи, когато представляващият едно дружество също е дружество, а не физическо лице

В т. 26 буква "з" от ДР на ЗДДФЛ има промяна в сила от 01.01.2014 год. Там са изключени ДУК по чл. 37 ал. 1 т. 9.

Това означава ли, че ДУК с чуждестранно лице за 2013 не се декларира?
#99 | 10.03.2014, 15:55
Публикации: 1884 / 384
Точка 4.3 от указанието изключва договорите за управление за деклариране, с изключение на тези по чл.37 ал.1 т.9:

26. "Трудови правоотношения" са:

з) (нова - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, извън случаите по чл. 37, ал. 1, т. 9;

На практика за деклариране остават само тези по чл.37 ал.1 т.9:

Чл. 37. (1) (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) С окончателен данък независимо от обстоятелствата по чл. 13 се облагат доходите по чл. 8, ал. 11 и следните доходи от източник в България, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната:
9. доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия.


Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група