Корекция на записа, както сте го включили в дневника със знак "-". После добавяте коректен запис в дневник покупки на фактурата.
Може би имате предвид, че сте ползвали ДК по въпросната фактура без да имате основание и сега въпросът е как да коригирате?
пак повдигам темата ..
Моите опасения са, че в случай, че ползвам пълен ДК по строителството на сградата с ясното намерение половината от нея да се използва за доставки / видно като названия и в строителните книжа/, облагаеми с 0ва ставка, то при въвеждането в експлоатация трябва да върна част от ползвания ДК,че  да не се окаже и лихва за неправомерно ползване.
Моля някой да вземе отношение в грешна посока ли съм ?
Дружество, регистрирано по ЗДДС  ще строи помещения, които ще използва за незав. ик. дейност както за облагаеми, така и за доставки, облагаеми с 0ва ставка по гл.3 от ЗДДС.
За упражняване на ДК при придобиване на недвижимия имот ми е питането: при все, че първоначалните намерения са за двата вида доставки, да направя пропорция спрямо площта - например 70% облагаеми и 30 % необлагаеми и със същата да признавам ДК по фактурите за строителство.
Очаквам, че строителството ще отнеме поне две години за този период трябва ли да правя годишна корекция за частичен данъчен кредит?

След като се въведе в експлоатация обекта:
1в. реално се изпълнява първоначалната пропорция 70/30 в площта, така си продължавам и с осчетоводяването частичен ДК 30 %
2в. променя се предназначението на обекта и той се използва само за облагаеми сделки - тогава се прилага корекция по чл.79а ЗДДС  и се доначислява с протокол правото на ДК.

Правилно ли е ?
Няма ли някой да вземе отношение ?
Имаме международен транспорт от трета страна, преминаващ транзитно през БГ за трета страна.

Спедитор в България ще префактурира разходи по трнспортна обработка на товар - чл.30 ал.2 ЗДДС 0 %;
Същите разходи са фактурирани към спедитора с 0% ДДС като част от международния транспорт. -чл.30 ал.1 ЗДДС.

В случай, че транспортът  приключва в БГ то фактурата за трансп. обработка, терминални такси и т.н. ще се включи в митнич. облагаема ДО по чл.55 и ще се обложи с ДДС.

Какво обаче ще се случи като стоката минава през БГ транзит?
Като приложи 0ва ставка при префактурирането на терминалните, пристанищните такси, то никога няма да се обложи  в БГ услугата, защото мястото на изпълнение е чл.21 ал.2. Остава спедитора да префактурира с 0ва ставка на основание чл.30 и във връзка с  чл.21 ал.2 ЗДДС и при пристигането в третата страна вече не знам как ще ги третират тези услуги.
Правилно ли е основанието и дан. ставка за префактуриране от страна на спедитора?
Нещо не е наред, дали има изобщо валиден VAT номер, огледайте добре фактурата. Случвало ми се е да го изпишат с дребен щрифт в най - долната част на фактурата, в бележки под линия.
Е как ще е щатски VAT номер, като Америка е извън ЕС :)
"Учредителните вноски в капитала не се считат за придобивна цена"

Как тълкувате ?
Аз приемам, че касае периодът, в който учредителните вноски влезли в дружеството и не са трансформирани в основен капитал.
Издирвам становище за формиране на дан. основа за облагане доходи от продажба на дружествени дялове, в което е уточнено, че в цената на придобиване не се  включва основния капитал, когато продавача е учредител на дружеството.
Някой да е попадал на това ?
По отношение на ЗДДС - Могат да се включат в дневниците, но без право на дан. кредит;
По отношение на ЗКПО - не подлежат на регулация. Те са разходи за 2023г, които отчитате с ГДД за 2023г.
А личен труд след като се вкл. в Прил.1 следва ли да се включва в ГОД ?
Правилно, аз не съм разбрала въпроса - приех го, че е за начисляване на клас върху обещетението за първите 2 дни, а не както е зададен: за определяне на базата за изчисление на обезщетението.
Подадох год. Д 6, дори нямаше за довнасяне СО, а виждам че цъфнаха като задължения по декларацията суми на ФЛ.  Защо се получи така, дали не се е обвързало още  ?
Не, не следва:

НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
"(8) Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение ..."
Откровено казано имам дилиема дали не е по - добре да сложа в Д6 размера на внесените авансово СО, защото разликата с изравнениет е малка, но малко ми е недостоверно как е определян  на осиг. доход ..  /необяснимо как е надвнесено повече здравно от ДОО и ДЗПО или как е определен осиг. доход за началния месец в самоосигуряване / в Д1 се виждат 3 дни, а в ОКД 5 пише, че започва от последен ден от месеца/.
Какво е вашето мнение?
Има и една категория "нито риба, нито рак" - ЕТтата и ЮЛ с лицензи за таксиметрова дейност.
Ако има някой друго инфо, моля да ме поправи.
Да, безпорно дейността попада в списъка на патентните дейности, но не и на субектите, имащи право да я упражняват, а именно ЕТ и ФЛ