... всъщност, не е точно по темата, но е и по нея ...
И, с риск да ме заклеймите като тотално некомпетентна -
 :blush:
учител на втори ТД с код 04 или с код 08 трябва да се води в Д1?
 :blush:
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=52039
Всъщност, в поредица от "свои" мнения МТСП "казва", че ТД по член 111 трябва да бъде прекратен с прекратяването на осн. ТД..., а не че основанието му може да се сменя с ДС....
Де да знам....
В смисъл - ДС от датата през януари, което подписваме и корекция на код 04 назад с код 01 в Д1. Последния път корекция на Д1 и Д6 за март не ми прие на 7.05. ... :(
Но - в случая - коригирам само Д1, така че трябва да я приеме.
И - отмятам, че нямам основания за съпровождаща Д6 към единицата....
Точно така - срочният й ТД изтича през някой си октомври 2015г. А отпускът й на осн. 164, ал.1 изтича на 9.1.15г.
Прекратен й е основният ТД през ян. 2014г. - това не сме знаели.Нашият си е действащ.
Само че тя е в отпуск и ние сега случайно разбираме, че основанието за доп.труд е отпаднало....
Сега, ако при нас подаде декларация към днешна дата (примерно!), придружена с копие на приключена при основния работодател тр.книжка - за променени обстоятелства. Ние като основание за прекратяване можем да ползваме само 334 - за 15-дневно предизвестие. Нещо друго?
А, ако каже - какво 15-дневно, като това отдавна не ми се явява ТД за доп.труд!? :blink:
... дали може да търпим някакви санкции, ако нищо не предприемем (ние, имам предвид, като втори работодател).
Винаги можем да кажем "не сме знаели",а?
Или?
Звъннах в ИТ.
Извинете ме, ама попаднах на абсолютен идиот!
(а мразя да давам подобни квалификации за хората)
Описах му казуса. Той чете по тел. чл. 111, чл. 334 ... после ме пита "вие работодателя ли сте?". Казах "негов служител".
"Ами кажете на шефа си за к'в дявол му трябва ТД за допълнителен труд като на пазара има толкова безработни, които нямат и основен договор. Сега да си сърба попарата" :(
Излиза, че marpan_64 и kamych сте ми по-полезни и конструктивни от ИТ!!!!
Мисля и да им пиша.
На ИТ, де. Надявам се тогава да подходят по-сериозно ....
Получава си МРЗ за гледане на дете до 2 г.
Така ми каза.
Момичета и момчета!
Пак се "вкарах" в казус! :lol:
Имаме служителка, назначена на основание чл. 111, във връзка с чл.68, ал.1, т.1 от КТ – за срок от три години.
     В момента служителката е в отпуск по чл. 164, ал.1 от КТ. Отпускът е разрешен до 09.01.2015 г.
     На нейно място има служител, назначен на основание чл. 68, ал.1, т.3 от КТ.
     В случаен разговор на 13.05.2014 г. служителката-титуляр на щатното място, която е в отпуск, споделя, че през януари 2014 г. основният й трудов договор е прекратен и този с нас е станал основен. В КТ обаче липсва изрична разпоредба, която в случай на прекратяване на основния трудов договор, да регламентира автоматичното превръщане на допълнителния трудов договор по чл. 111 от КТ в основен. Кодексът на труда съдържа само разпоредба, която определя, че по смисъла на кодекса „основно” е всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд /т. 12 от Допълнителните разпоредби на КТ/. Предвид горното договорът по чл. 111 от КТ следва да бъде прекратен, след което да се сключи нов основен трудов договор. В нормативната база не открих и разписан механизъм на задължително информиране на работодателя по чл.111 от страна на служителя или работодателя по основен трудов договор за момента на прекратяването му. Как ни съветвате да процедираме –
1.   Да прекратим ли в момента тудовия договор, сключен на основание чл. 111 със служителката? От коя дата и на какво основание?
2.   Кой норматив ни задължава отново да сключим (този път основен) трудов договор с нея?
3.   Ще бъде ли валидна процедурата, независимо че служителката е в отпуск и независимо, че от прекратяването на основното й правоотношение са минали повече от 4 месеца? (дали търпим санкции!? нито 7-дневен, нито 3-дневен срок може да се спази! Ама не сме знаели!!!)
4.   Да изчакаме ли завръщането на служителката на 10.01.2015 г. на работа и тогава да предприемем документални промени на трудово-правните й отношения с нас?
5.   Ако и когато прекратим трудовия договор на титуляра (нает по чл. 111 в горния случай) какво се случва с трудовия догор на служителя, нает на основание чл. 68, ал. 1, т.3 от КТ? Не желаем превръщането му в безсрочен (чл. 69, ал. 2 от КТ). На какво основание да го освободим?
Някакви идеи, размисли, коментари, собствен опит...
ОК
Ще изчакам на 7-8.05.
Говорих с титуляра - сл.болничен (уж!) нямало да има.
Ако се окаже така - ще изчакам на 7.5. да се появи реално на работа.
И, ако се появи на 7.5., според вас, прекратяването, считано от 7.5. или от 5.5. трябва да е?
Малка чуденка, която ми се струва, както и да я организирам, няма да сгреша, ама все пак не ми се е случвало, та да попитам.
На титуляра му свършва болничния на 04.5. Т.е. на 05.5. трябва да е на работа. Почиваме от 01.5. до 06.05. Този, който е назначен до завръщане на титуляра от коя дата да му пусна прекратяването - считано от 5.5., или считано от 7.5.?
 :blush:
Наскоро гледах тази наредба-
имам назначена със статут на "постоянно пребиваващ" и за моя си случай знам, че нямам нужда от разрешителни.
Вие го назначавате с някакъв стаж, нали?
Който взимате най-малкото за клас прослужено време?
Аз, такива, ги "лекувам" като им казвам - подписваш ми декларация, че нямаш трудова книжка и нямаш описан трудов стаж в тр.договор (съответно няма и клас просл.време). Тогава - издавам тр.книжка с номер от нашия дневник.
Тогава (понеже ще бъдат ощетени, с нулев стаж и нулев %) си намират тр.книжка. На отговора - "ама аз имам!" - "ами, като имаш - донеси я!"
 А иначе, за загубена от служителя, си има процедура - да си я извърви и да си "намери" отново документално стажа.
Ние сме учебно заведение, с тази разлика, че ВПСОРЗ казват изрично, че за НОВОНАЗНАЧЕНИ след 01.07.2007г. ДТВ тр.стаж и проф.опит се изчислява върху годините по ТПО на еди-кои си длъжности - и з изредени. Т.е. само новоназначените третираме по този начин. За назначените педаг.специалисти до 2007г.клас прослужено време взимаме стажа им по специалността, най-общо казано.
ok
Така ще направя.
Аз мисля и в НАП да го подам по-рано през сл.седмица, независимо, че ТПО-то ще е считано от 12.04.
Така е! ИТ вече не се занимава с напуснали служители.
"Вече"?
От кога?

А вестникът е "Телеграф" от 01.04.14г. от юрид.консултант на вестника адвокат Мартин Янков. Има го и (адвоката) - на снимка!
Наистина до 3г. може да се заведе дело за неизплатено такова обезещетение, но така тълкува ал.3, че при придобито право на пенсия, това обезщетение ти се дължи САМО ВЕДНЪЖ - няма значение от кой работодател - дали този, след който си подал док-ти за пенсиониране или... някой следващ.
 :noexpression:
Да по питам и аз за чл. 222, само че по отношение на ал.3
Прекратявам ТД на пенсионер, който работи при нас от 2006г.. Пенсионирал се е в др.фирма през 2003г.
И, сега ми носи тъкованието на един юрист в един вестник и ми казва - "аз навремето, през 2003г. не си взех заплатите за пенсиониране, ще ти донеса и заповедта за прекратяване и тр.книжка - няма нищо на стр.26. Този юрист тука казва, че този работодател сега трябва да ми изплати обезщетение по чл.222, ал.3"
 :blink:
Да сте чули за подобен абсурд!?
Не вярвам на подобен отговор от ИТ.
Попаднали сте на някой/я безхаберник/чка.
Входирайте официално сигнал в местната ИТ - трябва да получите отговор до 7 дни, и, да се задействат да проверят работодателя ви.
Това, че не сте вече на работа там не виждам да е причина да не го направят. А и, доколкото знам от познати от ИТ - реагират на такива сигнали от вече уволнени.
...а ко вашият случай не е прецедент за въпросната фирма, бих "вдигнала" шум и по местните медии  :wink1: ама аз по принцип обичам да разлайвам кучетата, така че последното може и да не го вземете предвид.
... във вторник,... сигурно  :blush:
07 не е код за скл. на ТД!!!
Или, може би се има предвид сключените назад във времето с този код, когато беше възможно!
И, по подразбиране са станали безсрочни ...