Документи - 50% майчинство

28.02.2014, 15:43 198233 314
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 28.02.2014, 15:43
Публикации: 2 / 0
da
#61 | 28.02.2014, 16:27
Публикации: 3354 / 252
Здравейте,
прочетох темата и бих искала да задам въпрос, с който да затвърдя информацията, която получих тук...
Въпросът ми е:
Дъщеря ми(второто ми дете) е приета в детска ясла. Очаква се към средата на месеца да започне да я посещава.
С работодателя ми имаме уговорка, че след края на майчинството няма да работим заедно. Дори имаме предварително подадена молба по взаимно съгласие от датата на края на майчинството, която молба е в очакване да се подаде.
Мога ли, след като започне дъщеря ми да посещава ясла, аз да пусна молба за прекъсването на отпуската за отглеждане на дете от 1 до 2 години и в същото време да подам молба за неплатен отпуск (ползването на платения отпуск не е вариант) и с обстоятелството "неплатен отпуск" да получавам обезщетението в размер на 50% от майчинството?

Благодаря на всички за насоките и инфорацията, които споделяте! В голяма помощ сте!

След като детето е записано на ясла, задължително трябва да подадете приложение 12 за промяна в обстоятелствата като датата е записването на ясла, защото няма значение дали я посещава, а дали е записано. След това от същата дата подавате приложение 4 за 50% майчинство. А дали вече ще работите или ще сте в някакъв вид отпуск няма никакво значение :)
#62 | 28.02.2014, 16:31
Публикации: 5890 / 505
Как да няма значение? Ако ползва повече от 30 работни дни неплатен отпуск ще се прекъснат осигурителните и права и няма да има право на 50%.
#63 | 28.02.2014, 16:34
Публикации: 3354 / 252
Неплатения отпуск не е нужно да е по чл.160, а по 167а там се зачита за стаж 6 месеца.
#64 | 28.02.2014, 16:34
Публикации: 5890 / 505
По чл.167 без детето да е навършило 2 годинки?
#65 | 28.02.2014, 16:40
Публикации: 3354 / 252
Права си marpan, първо си мислих за чл.165, но и там не става.
#66 | 10.03.2014, 12:37
Публикации: 33 / 0
Здравейте,

Имам назначен служител 27.01.2014 г.

На 07.03.2014 ми съобщи, че има дете което не е навършило 2 годишна възраст. От предната работа е вземала обезщетение 50% майчинство.

От коя дата да подам, че взема обезщетение?
#67 | 10.03.2014, 12:40
Публикации: 5890 / 505
Предполагам, че питате за приложение № 4?
От първия ден - 27.01.2014 год.
Попитайте служителката дали в предната фирма е подала приложение № 12 за промяна в обстоятелствата?
#68 | 10.03.2014, 12:46
Публикации: 33 / 0
Да и аз си мислех от 27.01.2014, но си мислех че за тази дата не е ли срока за подаване 15.02.2014 г. ?
#69 | 10.03.2014, 12:57
Публикации: 5890 / 505
Когато лицето Ви подаде заявлението ( приложение № 4) ще посочи датата, на която е подадено. Сложете входящ номер и дата на представяне и няма да има проблеми.
#70 | 29.04.2014, 14:47
Публикации: 3 / 0
Малко въпроси:

В случай, че се подаде със закъснение заявлението по-късно ли ще започне изплащането на обещетението?

В случай, че лицето работи по основен трудов договор при един работодател и на доп.тр.дог. при друг този по основния договор ли трябва да попълни заявлението (в часта данни от осигурителя) или и двамата (в две отделни заявления)???

Мерси  :give_rose:
#71 | 14.05.2014, 08:49
Публикации: 53 / 0
Следва ли да се подаде декларация прил.12 за промяна на обстоятелства след изтичане на срока за получаване парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53
#72 | 14.05.2014, 09:38
Публикации: 5550 / 369
Следва ли да се подаде декларация прил.12 за промяна на обстоятелства след изтичане на срока за получаване парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53

Не
#73 | 25.06.2014, 13:42
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Искам да попитам, ако майката бъде съкратена от работодателя и получава 50% майчинство, може ли да се регистрира в бюрото по труда и да получава обезщетение и за безработица?
#74 | 25.06.2014, 13:43
Публикации: 5550 / 369
Считано от датата на прекратяване на трудовия договор, НОИ ще спрат изплащането и на 50%
Ще има право на обезщетение от БТ
#75 | 25.06.2014, 13:44
Публикации: 5890 / 505
А как ще бъде съкратена?
#76 | 25.06.2014, 13:50
Публикации: 7 / 0
Вероятно поради намаляване обема на работа. Има ли значение?
#77 | 25.06.2014, 13:56
Публикации: 5890 / 505
Вероятно поради намаляване обема на работа. Има ли значение?

Има разбира се. Майките са под закрила на КТ.
#78 | 25.06.2014, 14:01
Публикации: 7 / 0
А по какъв начин могат да ме съкратят без да искат разрешение от Инспекцията по труда? И в случай че няма работа за мен там как да процедираме,така че все пак да мога да получавам някакви обезщетения?
#79 | 25.06.2014, 14:02
Публикации: 5550 / 369
А по какъв начин могат да ме съкратят без да искат разрешение от Инспекцията по труда? И в случай че няма работа за мен там как да процедираме,така че все пак да мога да получавам някакви обезщетения?

Вие ли искате да бъдете "съкратена" или работодателя?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове