Здравейте!
Когато лицето е освободено считано от 01.01.2021 и съответно за 2021 г. брутното му трудово възнаграждение, което е и МОД за определената длъжност ще се е повишило, то как изчисляваме обезщетението? База Декември 2020 или Януари 2021?

Благодаря предварително!
Здравейте!
Банковата сметка за плащане на такса за публикуване на ГФО същата ли си остава?

https://www.registryagency.bg/bg/registri/targovski-registar/bankovi-smetki/

Благодаря!
Мани, да не се повтаряме в отговорите с предходните.

Здравейте!
Не съм питала за подаване на ДС в НАП. Аз ще си ги направя за служителите и съответно за досиетата, защото ще се промени и минималния ОД.
Имах предвид дали имам право да го направя към днешна дата или трябва да се направи в началото на следващата година на база на наетите лица към края на 2019 г.?
Здравейте!
Фирма, която се занимава с озеленяване, започва и строителна дейност. До момента заетите в озеленяването бяха повече като брой и затова в Д1 се подаваше тази икономическа дейност.
Сега обаче се назначават строителни работници и тяхния брой ще стане по-голям от озеленителите.
Сега ли трябва да променя основната икономическа дейност на всички и съответно да направя ДС за това или ще се направи към началото на следващата година, ако положението се запази?
Благодаря предварително за отделеното време!
Здравейте! И аз имах същия проблем. Всичко се оправи след като подадох отчета в статистката и потвърдих входящия номер в част IV.
Успех!  :good:
Да, наистина като подадох статистиката и зареди входящия номер, всичко се оправи. Благодаря Ви! Хубава вечер от мен! :smile1:
Здравейте!
Подали сме в срок до 15.04 декларацията само в Част Х – Деклариране на вида и размера на авансовите вноски. Сега се опитвам да попълня и останалите части, за да може вече окончателно в срок да платим и данъка, но ми излизат като заключени.
Влизам в секция Декларация по чл. 92 от ЗКПО - Попълване - като кликна на някоя от останалите части, излиза съобщение "тази част е заключена".
Явно не влизам в правилното място или при подаване на предишната декларация нещо съм направила ...
Моля за помощ, ако има някой с подобен случай!
Здравейте!
Сега подавам декларация на СОЛ, което получава и възнаграждение за личен труд.
През изминалата година е имало 3 месеца с болнични и като пуснах справката за осигурителен доход излизат следните данни:
Осигурителен доход - всеки месец 560 лв. Общо - 6720 лв.
Начислесен облагаем доход - в месеците, които няма болничен 560 лв, а в останалите 3 месеца - съответно 504 лв., 509,09 лв. и 506,67 лв. Общо - 6559,76.

Съответно осигуровки при месеците, когато има болничен са начислени не върху 560 лв, а върху 504 лв. примерно.

Сега първо не знам правилно ли са начислени и платени осигуровките, или е трябвало авансово да се плащат върху 560 лв.?
Второ при попълване на таблиците - в колона 4 за авансовите вноски, които дължи СОЛ навсякъде ли се попълва 560 лв. или за месеците с болничен - примерно 504 лв., върху, които са платени?

Благодаря!


Привет отново,
Моля за помощ  :wink1:
Не мога да открия информация за месеците в болничен, а досега не съм имал подобен казус (поне за мен е казус)
Благодаря!
Здравейте!
Сега подавам декларация на СОЛ, което получава и възнаграждение за личен труд.
През изминалата година е имало 3 месеца с болнични и като пуснах справката за осигурителен доход излизат следните данни:
Осигурителен доход - всеки месец 560 лв. Общо - 6720 лв.
Начислесен облагаем доход - в месеците, които няма болничен 560 лв, а в останалите 3 месеца - съответно 504 лв., 509,09 лв. и 506,67 лв. Общо - 6559,76.

Съответно осигуровки при месеците, когато има болничен са начислени не върху 560 лв, а върху 504 лв. примерно.

Сега първо не знам правилно ли са начислени и платени осигуровките, или е трябвало авансово да се плащат върху 560 лв.?
Второ при попълване на таблиците - в колона 4 за авансовите вноски, които дължи СОЛ навсякъде ли се попълва 560 лв. или за месеците с болничен - примерно 504 лв., върху, които са платени?

Благодаря!
Ако под "МОД" имате предвид "максимален осигурителен доход" - не подава Д6-13, защото няма нищо за деклариране.
Ако под "МОД" имате предвид "минимален осигурителен доход за длъжността" - тогава имате проблем
Грешката е моя - максимален осигурителен доход. Не съобраазих, че двете съкращения се припокриват  :smile1:
Благодаря! Приятна вечер!
Здравейте!
Осигуряван е на МОД по трудовото си правоотношение с друга фирма през цялата година и затова от фирмата, в която е СОЛ не са декларирани и съотвено плащани осигуровки.
Аз смятам, че не трябва да се подава декларация 6, но от отговорите нещо се обърках ...
Здравейте!
СОЛ, което получава възнаграждение за полагане на личен труд, но в същото време през цялата 2019-та година е било осигурявано на МОД, трябва ли да подава годишна декларация 6 - при положение, че всичко е 0?

Благодаря!
Здравейте!
Имам следната ситуация и не зная как да постъпя:
Склад за търговия на едро с плодове и зеленчуци с ВОП си купува стоки от страни членки на ЕС или с внос от трети страни. Специално при вноса към момента транспорта е за сметка на доставчика и нямаме транспортна фактура. Но при ВОП-овете масово се случва следното:
Пристига един товарен автомобил от Гърция примерно с доставки от няколко гръцки фирми. Транспортната  фирма е от България, има си ЧМР. Всичко е удостоверено от звеното на НАП за Фискален контрол със съставени протоколи. Стоката се заприхождава в складовата програма и дори до края на деня може да бъде продадена. Самата транспортна фактура пристига в склада или на мейла понякога след седмица.
Как да бъде отразена в счетоводството на фирмата - като разход или да се разпределя в стойността на стоките?
Ако се разпределя, то стойността на доставките не съвпада с тази в счетоводните регистри.
Моля за съвет!
Благодаря  :wink1:
Пуснете корекция, в срок сте.
Срока тази година нали беше 15.03?
Или за корекция има друг срок?
Здравейте!
Подали сме справка по чл.73 за едно физическо лице с грешен код.
Вместо 401 за наем, сме пуснали справката с 814 - доходи от дивиденти.
Допуснали сме грешка от недоглеждане.
Моля за съвет как да постъпим сега?

Благодаря предварително!
Здравейте,
Може би аз Ви подведох. Последен работен ден е 08.02, следователно и стажа в ТК е 1 месец и 13 дни.
Въпросът ми е при такъв случай какви са записванията в УП-2 и УП-3.
Според мен са:
За УП-2:
30.11.2018-01.01.2019 - 4 дни и 6 часа (19 работни дни по 2 часа = 38, 38/8=4,75) и съответно брутен доход.
01.01.2019 - 09.02.2019 г. - 1 месец и 8 дни  в календарни дни или 1 месец и 6 дни в работни дни.
Тук записванията в календарни или работни дни са?

За УП-3:
30.11.2018-01.01.2019 - 4 дни и 6 часа
01.01.2019 - 09.02.2019 г. - 1 месец и 6 дни
Забележка:
Осигурителният стаж не е равен на положения трудов стаж.
Осигурителният стаж е изчислен в работни дни.

Моля само някой да  каже дали правилно разсъждавам :)
Какво не вписва в ТК? Само това, че ОС=ТС или целия период?
В ТК се записва:
- първи ред - от 30.11.2018 до 01.01.2019, като в грфата за заплатата пишете "2 часа" , основание  за прекратяване вероятно чл. 119
- втори ред - от  01.01.2019 до 08.02.2019, основание за прекратяване
- в "правоъгълния печат - от  30.11.2018 до 08.02.2019 ТС 1 месец и 12 дни
- не слагате надпис ОС=ТС

Здравейте,
Може би аз Ви подведох. Последен работен ден е 08.02, следователно и стажа в ТК е 1 месец и 13 дни.
Въпросът ми е при такъв случай какви са записванията в УП-2 и УП-3.
Според мен са:
За УП-2:
30.11.2018-01.01.2019 - 4 дни и 6 часа (19 работни дни по 2 часа = 38, 38/8=4,75) и съответно брутен доход.
01.01.2019 - 09.02.2019 г. - 1 месец и 8 дни  в календарни дни или 1 месец и 6 дни в работни дни.
Тук записванията в календарни или работни дни са?

За УП-3:
30.11.2018-01.01.2019 - 4 дни и 6 часа
01.01.2019 - 09.02.2019 г. - 1 месец и 6 дни
Забележка:
Осигурителният стаж не е равен на положения трудов стаж.
Осигурителният стаж е изчислен в работни дни.
За посочения период УП-та не се издават, освен ако НОИ не поискат. Спестете си го.

За ТК - в наредбата пише, че "трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години", за часове не се споменава. Погледнете чл. 9 за да се ориентирате, или изчакайте знаещите колеги да кажат конкретно :)
Здравейте!
Все пак ще съм благодарен да се включи някой с конкретни изчисления и препоръки.
Трудовия стаж не се изчислява в часове, но мен ме интересува и осигурителния.
За жалост ми ги изискват тези УП-2 и УП-3  :noexpression:
Здравейте!
Може ли малко помощ за попълване на ТК, УП_2 и УП-3 на лицето при следната ситуация:
Работило е от 30.11.2018 - 31.12.2018 - на 2 часа
И от 01.01.2019 до 08.02.2019 - на 8 ч.
В тази ситуация в УП-тата стажа не се ли изчислява в работни дни и часове и се записва като забележка?
И също като е работило и на пълно работно време през 2019 г. - може ли отново да се изчислят в работни дни?
Предварително благодаря!
Какво друго остава, освен да коригирате?
И защо намалявате застъпващия се ден от първия болничен, като е по-логично да е от втория? Действайте хронологично.

Здравейте! Постъпил съм така, защото го прочетох като отговор в друга тема. Ето и цитат:
"Въпрос: Как следва да се попълнят данните в т. 9 “Работни дни или работни часове през периода по болничния лист с право на парично обезщетение и работни дни/работни часове, за които осигурителят изплаща възнаграждение” от Раздел I. „Удостоверявам следните обстоятелства“ от удостоверение, приложение № 9 при застъпени периоди на временната неработоспособност?

Отговор: Когато болничните листове са със застъпващи се периоди е необходимо да се съобрази, че ако болничните листове са налични при осигурителя преди представянето на удостоверение, приложение № 9, за първия болничен лист в т. 9 се попълва целия период, вписан от лекаря/лекарите в издадения болничен лист “от ден” “до ден вкл.”, а в една от колоните “Работни дни” или “Работни часове” - броя на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват от втория болничен лист. За втория болничен лист се попълва целият период “в отпуск от” и “в отпуск до”, така както е издаден болничния лист и броят на всички работни дни или работни часове от периода.
Ако за първия от два болнични листове със застъпващи се периоди вече е представено в НОИ удостоверение, приложение № 9, в което е вписан броя на всички работни дни или работни часове от периода по болничния лист, съответно целия календарен период на отпуска “от ден” “до ден вкл.”, тогава за втория болничен лист в т. 9 се попълва целият период “от ден” “до ден вкл.”, вписан от лекаря/лекарите, които са издали болничния лист и броят на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват с първия болничен лист.
В случай че и за двата болнични листове със застъпващи се периоди са представени в НОИ удостоверения, приложения № 9 е необходимо за втория болничен лист да се подаде удостоверение № 9 с код “Корекция”, в което в т. 9 да се попълни целият период “от ден” “до ден вкл.”, вписан от лекаря/лекарите, които са издали болничния лист и броят на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват с първия болничен лист."
Иначе благодаря и за отговора по същество - ще подам корекция на приложение 9 за втория болничен.

Хубава вечер!
Здравейте!
Имах такива два болнични листа със застъпен един ден и подаване едновременно към НОИ. В Приложение 9 за първия коригирах работните дни като извадих този 1 ден. Сега обаче виждам, че съм объркал датата на издаване на втория болничен. Какво е необходимо да направя?
Понеже ги подадох заедно, мога ли сега да пусна корекция само на втория болничен?
Благодаря!