Право на борса

15.05.2021, 09:37 336613 428

#400 | 15.05.2021, 09:37
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
Имам следното питане относно правото на пълна борса т.е. 60% от брутно трудово възнаграждение. Последното ми обезщетение за безработица е стартирало на 19.04.2018г. за срок от общо 8 месеца до 18.12.2018г. Обезщетение съм получавал от 19.04.2018 г. до 09.10.2018г. близо 6 месеца.След това започнах работа на трудов договор от 10.10.2018г.  до 26.05.2019г., след което отново се върнах на борсата и продължих да ползвам прекъснатото обезщетение за още 2 месеца от 27.05.2019г. до 04.08.2019г. Последните 18 месеца съм бил осигурен, но от началото на месеца 01.05.2021г. съм без работа, но най-вероятно ще  започна някъде на срочен договор, който след това ще бъде прекратен, за да ползвам борсата.
Въпросът е следният - имам ли право на пълна борса т.е. 60% от брутно трудово възнаграждение заради 3 годишния период от предходната борса? От кой момент се броят тези 3 години – от отпускането т.е. 19.04.2018г. или от последно изплатената сума т.е. 04.08.2019г.?! Защото никъде не успях да намеря в нормативен акт или изобщо тълкуването, кой е точно началният момент, от който се броят тези 3 години.
Благодаря предварително!
#401 | 15.05.2021, 09:59
Публикации: 9332 / 1567
От датата, от която е отпуснато обезщетението  - 19.04.2018

Наредба за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица, чл.10, ал.1
#402 | 15.05.2021, 16:23
Публикации: 10 / 0
Много Ви Благодаря!!!
#403 | 20.05.2021, 09:58
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
Моля, за Вашето компетентно мнение във връзка с горният ми казус от 15.05.2021г.
Както бях споменал напуснах работа по взаимно съгласие във фирмата, в която работех на безсрочен трудов договор на 01.05.2021г., като мислех да започна след това някъде другаде на срочен договор, за да ползвам след това пълна борса. Но вчера разговарях с последният ми работодател дали при него не може пак да ме назначи на договор. От тук се открояват следните варианти:
1. Аз предложих да ме назначи на срочен договор за срок от 10 работни дни. Тук е въпросът да попитам  към момента има ли някакъв нормативно определен минимален срок на договора или стандартно минимум около 5-10 дни, за да не буди съмнение.
2. Работодателят ми обаче каза, че би ме назначил на друга длъжност - различна от тази, на която съм бил преди това, на договор с изпитателен срок, който да бъде прекратен след 10 работни дни.
Моля, за Вашето компетентно мнение, кой вариант би бил по-подходящ, макар,че работодателят държи на неговият вариант и въобще не е склонен на моят.
Не е ли малко будещо съмнение да  напусна от дадена фирма и след месец да се върна на друга длъжност и на изпитателен срок, който да бъде прекратен или това не е проблем?!
Ако няма проблем за варианта на работодателя ми, има ли евентуално някакви други неща, с които трябва да се съобразя при тези договори със срок на изпитване за ползване на борса?
Или да потърся някоя друга фирма, в която да бъда назначен, макар че към момента както се оказва, доста трудно ще мога да намеря такава.
Благодаря предварително!
#404 | 20.05.2021, 11:21
Публикации: 9332 / 1567
И двата варианта са еднакви относно борсата.
Няма значение, че ще новия ТД ще бъде със стария работодател.
Няма изискване за минимален срок на ТД преди борсата, обаче от НОИ са подозрителни към такива ТД които изглеждат нагласени /особено тези със срок на изпитване под месец/. И правят проверки. Обикновено само по документи.
Най-лесно "минават" срочните ТД за определена работа (чл.68, ал.1, т.2). При тях "става" и с по-кратък срок. Достатъчно е работата да е добре формулирана, да е изпълнима в определения срок и да има протокол за приемане на извършеното.
#405 | 20.05.2021, 13:42
Публикации: 10 / 0
Отново изключително много Ви благодаря за съветите!!!
#406 | 28.05.2021, 22:29
Публикации: 9 / 0
Здравейте, съпругът ми беше на борсата за около 6 месеца от 2019 до март 2020 имаше право на още 6 месеца. Върна се на работа със трудов договор за изпълнение на определеното време и се води на срочен договор. Когато го съкратят ще има ли право на борсата от 6-то месеца които му оставаха или ще е на 4 месеца по 12 лв на ден.
#407 | 28.05.2021, 23:02
Публикации: 9332 / 1567
В КСО пише, че когато борсата се прекъсне поради започване на работа по трудов договор, то остатъка от обезщетението може да се получи ако:
- в 7-дневен срок от започване на работа сте уведомили НОИ за да спрат обезщетението
- работата по трудовия договор /прекъсването на борсата/ е продължила по-малко от 12 месеца
- в 7-дневен срок от прекратяване на ТД се регистрирате в бюлото по труда.
При Вас няма да е спазено второто условие. В случая няма значение на какво основание е прекратен ТД.

#408 | 07.06.2021, 09:33
Публикации: 10 / 0
Здравейте отново,
При мен явно доста се променят нещата и имам нужда отново от Вашето мнение във връзка с казусът ми от 20.05.2021г.
Последният ми  работодател, с който се бяхме разбрали да ме наеме се отказа от уговорката. В този случай единственият вариант към момента е да започна работа във фирма, в която съм работил два пъти през няколко години интервал, и след тези два пъти съм се регистрилал в бюрото по труда и съм ползвал два пъти обезщетения за безработица. Питането ми е следното:
1.   Ще бъде ли според Вас  проблем, че вече трети път евентуално ще започвам работа там и след това отново кандидатстване за обезщетение за безработица?! Питам защото не искам да създавам проблеми и проверки или да не го ползвам този вариант?!

Отново Благодаря предварително!
#409 | 07.06.2021, 10:00
Публикации: 9332 / 1567
Бройката няма значение :)
#410 | 07.06.2021, 20:55
Публикации: 20 / 2
Служителка на фирма започва работа на 12.02.2020г., трудовият договор е във връзка с чл.70. На 17.02 излиза в продължителен болничен. Понеже вече няма да й издават болнични я освобождаваме от 01.06.2021г. след последния болничен лист.
Работодателят няма претенции по кой член ще бъде освободена жената. На мен ми се иска да я освободя по чл. 71 и да я изпратя на борсата, за да получи женичката още някой лев. Но тя е и с ТЕЛК и получава пенсия. Това проблем ли е за получаването и на обезщетение за безработица? Благодаря.  :smile1:
#411 | 07.06.2021, 21:04
Публикации: 9332 / 1567
Може по чл. 71. Още повече че е с ТЕЛК.
Пенсията поради заболяване не е ограничение за получаване на обезщетението за безработица
#412 | 07.06.2021, 21:06
Публикации: 20 / 2
Може по чл. 71. Още повече че е с ТЕЛК.
Пенсията поради заболяване не е ограничение за получаване на обезщетението за безработица
И аз така предположих, но все пак да попитам. Благодаря за бързия отговор!
#413 | 07.06.2021, 22:08
Публикации: 10 / 0
Отново хиляди благодарности по моят казус  и всичко най-хубаво!!!
#414 | 28.10.2021, 00:14
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Пиша малко постфактум, иначе още преди известно време попаднах на сайта, намерих доста информация по моя въпрос (апропо - шапка свалям на активните и компетентни потребители за отговорите им!) и все се канех да пиша за да поискам мнение, и най-после го правя! :smile1:
Та, моят случай е следния:
от 2014 г. работех по Чл. 114 на 4-ри часов договор (който се явяваше за мен основен и единствен), но не всекидневно, работата беше за нефиксиран брой мероприятия в месеца.
От 1-ви февруари т.г. договорите ни бяха прекратени и аз, както си му е редът се регистрирах в Бюрото по труда и очаквах да ми бъде отпуснато ПБО.
Но получих отказ за отпускането му - мотив: че нямам осигуряване във фонд Безработица за 12 месеца от последните 18.
Пуснах жалба до НОИ с опровержение на мотива им: че справката в техния сайт показва, че съм бил осигуряван (включително и за безработица) без прекъсване от 2014 г. до момента, като същото потвърдих и със справка за съответноия период от НАП.
Вторият им отказ беше с мотива: че сумарно часовете за 18-ет месечния изискуем период са общо от рода на 80-а, т.е. нямам осигуряване за нужния 12 месечен период за отпускане на ПБО.
Вече бях чел КСО, търсил и чел по сайтове и форуми (включително и тук), и от написаното в самия кодекс и в нета моето лично мнение бе: че подобно решение е в противоречие с КСО, и е налице спекулативно и тълкувателно решение по отношение на мотивите за отказа.
Въпреки, че става дума за календарни месеци, следвайки логиката в решението на НОИ, откъдето произлиза и мотивът им за отказ, би означавало, че никое лице, което работи на 4-часов работен ден не би могло да отговори на това изискване, защото дори и при присъствие през всичките работни дни по време на изискуемия период, при подобно спекулативно сумиране и изчисление на работни и респективно часове с осигуряване, то дори и теоретически няма как да бъде достигната дори и минималната изискуема граница от 12 (дванадесет) месеца или т.е. никое лице работещо на 4-часов работен ден няма как и не би могло да получава обезщетение, или тоест решение, което в моя случай освен спекулативно и тълкувателно, и напълно противоречи на досегашната практика на НОИ по отношения на отпусканите обезщетения за безработица, което от своя страна се явява и дискриминационно отношение.
В КСО няма нито изискване, нито тълкуване, нито се споменава за почасово осигуряване, докато НОИ самоинициативно и неправилно мотивира отказа си точно с липсата на необходими часове осигуряване.
Освен това презумпцията е, че след като са ми били плащани осигуровки във фонд "Безработица" и след като, независимо от продължителността на работното ми време се водя помесечно осигуряван за целия изискуем според КСО срок, то следва, че когато/ако настъпи осигурителния случай, то респективно аз ще имам право и ще мога да получа съответното обезщетение, но в момента, в който това събитие настъпва, НОИ отказват да ми бъде предоставено това ми право.
Та, базирайки се на гореспоменатите мотиви реших да заведа дело и си спретнах една жалба до САС с/у решението на  НОИ.
Поправете ме ако греша, но логиката тук е същата както при здравните осигуровки - може и само за ден от даден месец да имаш осигуровка, но се водиш осигурен за целия месец и не ти спират здравноосигурителните права.
От това което прочетох и разтълкувах смятам, че съм прав, но наистина се нуждая от компетентно мнение, че да не се окаже, че съм чел така както дявола чете Евангелието!

Моля за вашите мнения дали съм в правотата си, и благодаря предварително!
#415 | 28.10.2021, 07:16
Публикации: 262 / 67
работех по Чл. 114 на 4-ри часов договор (който се явяваше за мен основен и единствен), но не всекидневно,
Проблемът Ви не е в 4-часовия работен ден, а в това, че не сте работили всички дни в месеца. За "дни в осигуряване" се броят само дните, през които сте работили. През останалите сте без осигуряване.
#416 | 28.10.2021, 17:28
Публикации: 2 / 0
Привет ,
Много полезна информация с конкретика и данни за което благодаря.
Имам един малко по-различно питане :

Взимах борса от чужбина периода беше : 15.08.2019г. в продължение на 8м.
След това направих 2 ходения с почивки в чужбина отново и работих периодите :
-07.2020г до 12.2020г
почивка и после отново
- 04.2021 до 07.2021г
Плащал съм си бг осигуровки и съм здравноосигурен във момента  ,като въпросните месеци стаж от последните 2 ходения мога да ги докажа .

В началото на този месец започнах работа тук в България (20тина работни дни ) след което прекратихме трудовото правоотношение с въпросната фирма на основание чл.71 ал1 , във връзка с чл.70 .
Въпросът ми е имам ли право да запиша отново на борсата в 7 дневен срок или нямам необходимото време което да е минало за да запиша отново борса , или по някакъв друг начин да се входирам и възползвам ?

Благодаря предварително . :good: :good: :good:
#417 | 29.10.2021, 08:39
Публикации: 261 / 41
Нямате 12 месеца осигурителен стаж през последните 18, така че имате право само на минимална борса (150ина лв) за 4 месеца
#418 | 29.10.2021, 08:46
Публикации: 723 / 96
Нямате 12 месеца осигурителен стаж през последните 18, така че имате право само на минимална борса (150ина лв) за 4 месеца

Дали е така ???
#419 | 29.10.2021, 08:50
Публикации: 262 / 67
 Това с 4-те месеца не е сигурно. Много е възможно въобще да няма право на обезщетение, ако няма и друг стаж.

периодите :
-07.2020г до 12.2020г
почивка и после отново
- 04.2021 до 07.2021г
В началото на този месец започнах работа тук в България (20тина работни дни )


При така представените данни, дори месеците да са пълни, има 6 м. +4 м. + 20 д. = 10 м. 20 д., което е под 12 месеца от последните 18.
Здравните осигуровки като безработен нямат отношение към обезщетението за безработица.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група