2. ИМА нужда от нормативен онлайн публичен Регистър на съставителите на финансовите отчети, отговарящи на сегашните изисквания на чл. 35 Закона за счетоводството, чрез който регистър НАП и Търговски Регистър да проверяват дали отчета на дадено предприятие е подписано от съставител, вписан в Регистъра.
Като, за да няма интерпретации, то чл. 35 трябва да се прецизира, така че да е напълно ясен на всички.
Осъществяването на това което искате е много трудно, да не кажа невъзможно.
България е подписала и приела един куп споразумения, конвенции, стратегии и т.н. в областта на образованието. Тенденциите общо взето са ясни - върви се към намаляването на значението на т.н. "специалности" и към създаване на предпоставки, всеки студент да може да нагажда програмата си към своите индивидуални нужди и потребности. България има да прилага все още много неща, но до голяма степен и сега това е постижимо. Например все още вътрешния обмен на студенти в рамките на страната е невъзможен (възможен е само в чужбина), но рано или късно и това ще стане.
В момента, ако уча право в СУ не мога да изкарам един семестър в УНСС (след някой и друга година и това ще е възможно), но теоретично няма проблем да запиша като избираеми предмети - въведение в счетоводството, финансово счетоводство и управленско счетоводство в стопанския факултет на СУ.
В този случай, ако искате да прецизирате чл.35, то това може да стане само ако единствената специалност която дава правоспособност е "счетоводство" и нищо друго.
С останалите специалности нещата ще стават все по-неясни, все по-замъглени и ще трябва правилата да се променят от година за година.
Или регулацията може да стане така:
Чл. 35.1. (в сила от 01.01.2015 г.) Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което има висше образование със степен по счетоводство - бакалавър или магистър.
2. Лицата правоспособни да съставят отчети до 01,01,2015 запазват своята правоспособност, независимо от образованието което имат. Доказателство за правоспособност са публикувани ГФО в търговския регистър подписани в качеството на съставител за една или повече от следните години: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010.
Няма нужда от отделен регистър. В МОН си има регистър -
http://www2.mon.bg/adminrhe2/, където всеки може да провери дали дадено лице наистина има степен по счетоводство или не. ТР също е публичен и също може да се провери дали дадено лице има подписани и публикувани отчети за дадените години.
По този начин се избягва всякакъв субективизъм.
От тук нататък дали самата специалност да е регулирана (с единни държавни изисквания за учебния план) или не е въпрос на друга дискусия.