Тази година упорито се говори за социалната условност в земеделието. Не, че е нещо по-особено от елементарното спазване на трудовото законодателство и ЗЗБУТ.
Днес гледам вече има Наръчник за прилагане на предварителните условия в социалната сфера.
https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2025/03/14/social_guide_14_03_2025.pdf
Попрегледах отгоре-отгоре - нищо ново. Докато стигнах до края на стр. 19.

6. ПРИЛОЖЕНИЕ: ПРИЛОЖНО ПОЛЕ В НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
I. Област трудова заетост - Прозрачни и предвидими условия на труд
Изисквания  - Трудовият договор се предоставя в рамките на първите седем дни от началото на работа
Национално законодателство - Чл. 61. (1) от КТ. Чл. 62. (1) и (6) от КТ. чл. 63, (1) от КТ.  и т.н.

Е, може да не съм специалист по трудово право, но си мисля, че в цитирания чл. 63, ал. 1 от КТ пише друго.
До тук с четенето на въпросния наръчник :(
Тъй като по време на работата по ГД сте осигурена и по трудов договор, то върху възнаграждението по ГД се дължат осигуровки и данък. Част от осигуровките се удържат от възнаграждението Ви, част са засметка на възложителя. Осигуровките и свързаните с това декларации се снастя/подават от Възложителя. При плашане през периода януари-септември удържания от възнаграждението Ви данък се внася от възложителя. През четвъртото тримесечие може дасе внесе от възложителя /по Ваше писмено желание/, а може Вие да си го внесете с подаването на годишна данъчна декларация. Годишната данъчна декларация подавате задължително, независимо дали имате данък за довнасяне или не.
На всеки 100 лв брутно възнаграждение ще Ви се удържат  9 лв  лични осигуровки и 6,60 лв данък. Нетния остатък, който ще Ви се плати е 84,40
от 01,03,2025 се подават
И до 30.06.2025
Не само през м. март :)
Собственик на ЕООД наема автомобила на съпругата си за дейността на фирмата.
Ввсичко ми е ясно за "пазарната" цена, за плащането, за отчитането.... Само дето дейността на фирмата е "от време на време" - два месеца има работа, един няма, после 1 месец има  - 5 няма и т.н. За това правим договора за един или два месеца, после нов и т.н. И тук нищо неясно. Но: първо ме мързи да правя непрекъснато едно и също нещо и второ: грижа се за приподата и не искам да хабя излишна хартия /2 страници в два екземпляра, няколко пъти в годината .../ Искам да вмъкна някаква клауза, така че да мина с един договор и плащане само за времето на ползване. Ей тук не ми достига акъл нито как да оформя договора, нито как да документирам месеците на ползване. Дайте идея
Благодаря.
Значи нищо не пропускам.
Четох и чл.9, и 9а, и НПОС, но никъде не видях времето на пенсия поради инвалидност да се зачита за стаж при пенсиониране по възраст.
Аз ли не чета както трябва или наистина този период не се зачита за стаж при пенсиониране?
При пенсиониране зачита ли се за стаж времето, през което личето е било пенсионер по болест /ТЕЛК 55%/ и не е работило?
Според мен - не, но... Къде пише?
Щом фирмата Ви има дейност и Вие сте единствен рабитещ (и управляващ) - никаква.
За 13-те дни - не разбрах много-много въпроса, но ако няма много разлики в месечните заплати то обезщетението и платеният ползван отптуск няма да се различават значително.
Има разлика дали отпускът ще се ползва реално или ще се плати само обезщетение. И двете са приблизително върху една и съща сума, но при ползване на отпуска има и осигуровки (по-голям тазход за работодателя и по-малко нето за работника), а при обезщетението има само данък (по-евтино за работодателя и повече нето за работника).
Вярно, че при ползване на отпуска се плаща приблизително колкото и за отработени дни, но без обезщетение, а при неползването освен възнаграждението (вкл. осигуровки и данък) се плаща и обезщетение, но пък когато дните са отработени  има произведен продукт и доход за работодателя.
Можете. Освен ако в някои   вътрешни правила на някоя от фирмите има ограничения за упражняване на самостоятелна стопанска дейност .
Можете. В случая, когато по трудов договор Ви осигуряват върху 2817,01 или повече.
В НАП, може ли да се провери колко дни съм бил отпуск?
Не може
Естествено, че ще подадете Д1 и Д6 за двата месеца поотделно. Само данъкът ще е в една Д6 (плащането е едно)
Ако платите обезщетението днес, срокът за тези Д1 и Д6 е до 25.08. Вижте наредбата!
Ако питате за обезщетение за неползван отпуск:
- само данък
- включва се в Д1 и Д6
- вписва се в заповедта за прекратяване на ТД
Здравейте,
Имам следния казус: Лице си подава молба за напускане по взаимно съгласие. Работодателя иска да изкара един месец предизвестие от записаните три по договор.
Първо: "работодателят иска" или "работодателят не се съгласява на чл.325, ал.1 т.1 и работникът подава предизвестие по чл.326?
Второ: след като предизвестието е 3 месеца, не смятам че е редно да се договорят само за един. Освен ако преди това не сключат ДС за промяна срока на предизвестието

Цитат
. Имаме ли право да го освободим на база молбата за напускане, след като изтече едномесечното предизвестие или трябва да изчакаме да свършат болничните листове, които не се знае до кога ще се проточат във времето?
Ако е подал предизвестие по чл.326 го освобождавате с изтичане на предизвестието, независимо далие в болничен или не. Дали това ще е след 1 или 3 месеца - аз бих се съобразила с ТД или ДС, а не с " така решили"
МРЗ е за месец, незавиимо от работните дни.
Проверете отрборените часове, които съе посочои
Срокът за корекция на Д1 за м.04 и 05.2024 г е до ... 30.04.2025.
Коригирайте спокойно. Отбелязвате, че човекът е в осигуряване  и внасяте нужните осигуровки.
Вероятно болничният е продължил над 180 дни и никой не го е забелязал.
Казвате "работници от "трети" страни". Те не са и със срочни договори? Все пак по-приемливо е самоотлъчка до края на срока, отколкото до второ пришествие
Преназначена? По чл.123?  :hmmm:
Или просто единия договор е прекратен и е сключен нов. Предполагам, че е второто.
При прекратяване на трудовия договор трябва да получите парично обезщетение за неползвания платен отпуск при този работодател. След като ТД е прекратен от 18.06., няма как да ползвате отпуск през м.07.
По новия ТД (в ЕООДто) ще имате право на 10-11 работни дни отпуск (за времето от 18.6 до 31.12), които може да ползвате още през м.7 (че дори и през м.06) При новия работодател не може да ползвате отпуск, полагащ Ви се при предходния работодател. Независимо, че са свързани лица. Освен при чл.123 или някакви заобиколки на законите и устни уговорки да отсъствате част от дните, които по документи се водят отработени
Нямам представа точно какви "стипендии" получават докторантите, но ако те попадат в чл.13, ал.1, т.18 от ЗДДФЛ и другия Ви доход е само от трудов договор, то не сте длъжни да подавате годишна данъчна деклараия. Осен ако не искате да ползвате някакво облекчение или имате и нещо друго за деклариране

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
18. стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина
Прегледите при очен лекар (с направление от личния лекар)  не са безплатни за здравноосигурените лица?
Обслужващата Служба по трудова медицина не изисква ли (не прави ли) годишни профилактични прегледи?
При работа с видеодисплей не Ви ли се полагат лични предпазни средства (очила) според списъка на ЛПС, съставен от работодателя на база оценката на риска и задължението за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд?
Най-добре пратете запитване към обслужващата СТМ.