Благодаря!И аз така мисля-за Д55 и за осигуровките.Не бях сигурна..
Лек ден!
Здравейте!
СОЛ,който има ЕТ,но сключва граждански договор -/не е издал фактура/,получава сумата първо тримесечие.Трябва ли да подаде Д55 през м.април и да внесе данъка?Осигуровките се изравняват с ГДД -Т1 и Т2??Пенсионер е,ако това има значение.


Зависи! Д 13 на СОЛ се подава  по ЕГН!Д1иД6 се подават по Булстат.
Здравейте!
ЕТ,СОЛ,който е пенсионер от м.07.2019 г.- таблица2-автоматично му излиза в кол.3 пенсията за съответните месеци.Не знам дали е правилно да я оставя в кол. 3 и не знам дали изобщо пенсията се вписва като доход-поне до сега не съм я вписвала-за ЕТ.И да питам-изравнителната здравна от печалбата на ЕТ,която трябва да се довнесе-освен вноска,друго подава ли се?

Намерих отговора в друга тема!
Здравейте!
ЕТ,СОЛ,който е пенсионер от м.07.2019 г.- таблица2-автоматично му излиза в кол.3 пенсията за съответните месеци.Не знам дали е правилно да я оставя в кол. 3 и не знам дали изобщо пенсията се вписва като доход-поне до сега не съм я вписвала-за ЕТ.И да питам-изравнителната здравна от печалбата на ЕТ,която трябва да се довнесе-освен вноска,друго подава ли се?
Да конкретизирам питането-завеждам стоката в 304-Стоки,примерно,но с коя сметка в кредит!?Ако взема 709-Други приходи-коректно ли ще бъде?
Здравейте!В края на миналата година ЕТ,нерег по ддс  получава фактура за отпечатване на книга.Идеята беше,че спонсорира отпечатването.Фактурата е осчетоводена като разход.Сега в края на тази година се разбира,че това не е спонсорство ,а книгата,която е отпечатана,трябва да се заведе и ще се продава от фирмата.Как би могло да стане това? :blush:
Спорад мен - не, но изчакайте и други отговори
И аз така мисля,но нека и някой друг изкаже мнение,моля!
Здравейте!Може ли ЕТ,СОЛ-пенсионер,който ще бъде опериран за голяма сума,да вземе фактура за операцията и тя ще му послужи ли за разход в ЕТ?
Хиляди благодарности!Много ми помогнахте!Лек ден!!
Здравейте!Трябва да се сключи граждански договор с човек,който не е пенсионер,но има ТЕЛК.Няма друго осигуряване.Има ли нещо по-различно от нормалните граждански договори при Д1 и Д 6?Може би не се начислява ДДФЛ или ако се начисли,човека при подаване на ГДД и приложен ТЕЛК,ще си го възстанови?
Продължавам да разсъждавам и все още имам неясноти.Т.к.фактурите са платени по банка,няма проблем касовият апарат да е свързан с НАП,въпреки,че се използва програмата на МИКРОИНВЕСТ за фактуриране,която по принцип е СУПТО.Отчета продажби,който въвеждам с обща сума за дневниците по ддс за сумите в брой,не са проблем,защото в кабинета няма компютър,а само касов апарат и тези дневници се обработват в офис на счетоводителя.При това положение-трябва ли касовият апарат да е свързан с НАП-/предвид използването на програмата на Микроинвест/ или не?Или  по-добрият вариант,за всеки случай е да използвам програмата за фактуриране на КиК и да оставя другата?
Моля,някой,който има такъв случай да сподели.

Оплетох се,да започна да се "разплитам" сама!Сумите от чужбина и от страната ,по банка-няма проблем.Но понякога,макар и рядко-има малки суми от страната,които са в брой!За тези хонорари издавам фактура.Освен да прекратим получаване в брой,друго не виждам.Но за отчета продажби не знам как да стане.Не е възможно на всеки пациент да се издава фактура.Или аз нещо не съм доразбрала за СУПТО-то
Здравейте!Лекарски кабинет издава касов бон на всеки пациент.За месеца осчетоводявам Отчет продажби с общата сума-за дневниците по ддс.Лекарят е регистриран по чл.96,ал.1,защото има доходи от чужбина и от страната-пак като услуги.Има закупен нов касов апарат,но не е свързан с НАП.Да разбирам ли,че фактурите,които му издавам за услуги по чл.21-доходи от чужбина-примерно,от безплатната програма на Микроинвест вече ще бъдат СУПТО и ще бъде грешка,ако не се свържат с НАП?Отчета продажби,който е без фактури,по старият начин ли ще се въвежда за ддс?Съвсем се оплетох..
Благодаря!Ще я "тегля"! :wink1:
Здравейте!Задължително ли е подаването на Справката да бъде само по ел.път?Имам само един запис и не ми се разправя да  я изтеглям в ел.вид и да я подавам с ел.подпис.От НАП Изток ме върнаха ,защото трябвало да се подаде само по ел.път.Никъде не видях такова изискване-има ли го или не!?Не мога ли да им я изпратя по пощата с обратна разписка или и това  е отпаднало?
Да,ориентирах се и питах в НАП.Казаха,че е напълно възможно да няма осигуровки за довнасяне,независимо,че ЕТ е на печалба!Както се изчисляват таблиците,това е.В Кол.5 ,в моя случай,се разнася печалбата на ЕТ от Приложение 2.
Здравейте!Както всяка година,предъвквана тема,ама....При изравняване на осигуровки на ЕТ,СОЛ,който е на печалба в Таблици 1 и 2-в кол.4 се вписва осигурителният доход през годината.В кол. 5-кол.13-трябва да излезе сумата на печалбата на ЕТ от приложение 2 на ГДД чл.50 ,разпределена по месеци?Ако е така-не се изчисляват осигуровки за изравняване.Но ако в кол.5 се впише сумата от печалбата и сумата от кол.4 като сбор,тогава  отдолу след  таблицата р.1- излиза сумата на печалбата и се изчисляват осигуровки за довнасяне.Ако е така,тези осигуровки-пренасят ли се някъде в Приложение 2 на ЕТ или остава така.Декл.по чл.50 с баркод не ги засича и ме обърква.
Между другото прегледайте си статуса за стари задължения, които нямате, но те "висят" в сайта на НАП-иту...  :(

Аз миналата година побеснях, като установих, че те ми водят едни задължения към общината от 2006-та година (забележете!), които от самата община през 2017-та ми заличиха, защото бяха сгрешени!
Е, идеше ми да отида там и да ги погна с гранатомет!
Изчистиха задълженията, ама тогава, когато вече не можех да ползвам отстъпката...  :noexpression:


Ами като гледам,май точно това е целта,да изпуснем срока за отстъпката!
Благодаря!Той края на месеца дойде,а и отстъпката пак е до края на месеца! :wink1: