Обезщетение на борсата 2018 г.

08.09.2019, 07:23 198394 598
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#520 | 08.09.2019, 07:23
Публикации: 8 / 0
Здравейте, ако се регистрирам на борсата, но не се запиша веднага в НОИ за парично обезщетение и примерно в рамките на месец си намеря работа, но изкарам на нея няколко месеца,ще имам ли пак право да се запиша за пълна борса след като не съм се записала за парично обезщетение?Не знам дали правилно си формулирах въпроса.
#521 | 08.09.2019, 09:52
Публикации: 121 / 12
В срок от три месеца от прекратяване на последния Ви Трудов договор трябв да се регистрирате в НОИ за получаване на обещетение за безработица, При започване на нова работа ще прекратите регистрацията си на борсата и в НОИ, а ако отново Ви се прекрати договара, отново ще се регистрирате на борсата и в НОИ и ще Ви се плаща за останалия период от пълната борса. Ако изпуснете три месечния период за регистрация в НОИ след прекратяването на последния Ви договор, то при следващ трудов договор той ще се счита за последен и от това как е прекратен той / евентуално/ ще се определя колко месеца ще бъде борсата - дали 4 месеца или пълна.
#522 | 02.10.2019, 18:11
Публикации: 2 / 0
Добър ден, прощавайте ако това не е точният начин за отправяне на запитване!
През зимата съм работил сезонно в друга държава, член на ЕУ, това лято - сезонен работник. Събират се 12 месеца през последните 18...хубаво. Попълних формуляри за изискване на трудов стаж от чужбина - У1, НО в НОЙ ми казаха, че щом съм бил освободен от последната си работа в България, стажът в чужбина се отчитал само като прослужено време, а нямал никаква финансова тежест, дори не се признавал за минимален за България, тоест се пренебрегва изцяло, що се отнася до формиране на обезщетението за безработица. В чл 52 и 54 от КСО не откривам обаче дори и намек за подобно нещо. Ще съм благодарен за мнението Ви .
#523 | 02.10.2019, 18:40
Публикации: 6959 / 1021
Е, чак да се пренебрегва изцяло... Някъде в чл. 54б или 54в имаше текст, че за времето със стаж в чужбина се взема минималната работна заплата за страната (разбирай каквато е била по това време в България)
#524 | 04.10.2019, 19:15
Публикации: 2 / 0
Е, чак да се пренебрегва изцяло... Някъде в чл. 54б или 54в имаше текст, че за времето със стаж в чужбина се взема минималната работна заплата за страната (разбирай каквато е била по това време в България)
Хм, дори и вещо лице като Вас се замисли... :) Дамата на гишето ми изнесе едни невероятни истории - нямало и да  се  гледа времето за 24 месеца назад - само месеците ( летния сезон) отработени в България след завръщането ми... След няколко месеца, като получат заветното У2 от чужбина (май че то беше) , ако до тогава не съм забравил пак ще "докладвам". Благодаря Ви.
#525 | 04.10.2019, 21:15
Публикации: 6959 / 1021
Не съм вещо лице,  :) но въобще не съм се замисляла. Просто нямах под ръка КСО.

Текстът, който Ви  интересува е в чл. 54б, ал.7, т.3. Явно ще Ви е интересна  и ал.1
Скрит текст :
#526 | 11.10.2019, 14:31
Публикации: 365 / 6
Може ли някой да ми каже, при назначен работник на срочен договор  през 2019 г 
 ако го освободят по чл.71 ал1 КТ, пълна борса ли ще ползува или само 4 месеца мин. обезщетение?
#527 | 11.10.2019, 14:41
Публикации: 6959 / 1021
Зависи по чия инициатива е този чл 71. Ако е по инициатива на работодателя  - пълна борса. Ако е по инициатива на работника -4 месеца.
Разбира се ако има право на обезщетение и не е ползвал такова през последните 3години
#528 | 11.10.2019, 14:45
Публикации: 365 / 6
срокът на изпитване  е в полза на работодателя
#529 | 11.10.2019, 14:46
Публикации: 365 / 6
Благодаря
#530 | 14.10.2019, 22:56
Публикации: 11 / 0
1. И един ден е достатъчен, но е съмнително и 100% ще направят проверка. Не казвам, че ще откажат. Наистина е добре да е към месец. Членът е 71. Ако е да месец по-добре срочен ТД и прекратяване по чр.325, ал.1, т.3.
2. От датата на отпускането на предходното обезщетение, каквато е даписана в решението на НОИ.  В случая 2015 г.

Всичко това поне аз съм го писала над 10 пъти


Здравейте,
След като гореспоменатия срок мина и ввчд стигнах и до НОИ сд сбкъсках с нещо невефоснрл за мен!!!!! Казус, който НИКИГА НИКЪДЕ НИКОЙ не е споменавал и много мила, за професионално мнение на какво може да сд обосновава подобно действие.
При 2 години и няколко дни работа в Англия, трима работодатели, застъпени. Прибирам сд с България- два месеца на трудов договор. Освободена по чл. 71. Отговарям на изискванията за борсата к за обезщетение. И изведнъж се оказва,че ще сздмат преди вте години осигурителен стаж. Но НЯМА ДА ВЗЕМАТ ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД!! и реално изискването им за е 12 месеца стаж го покривам със стажа в Анфлиа и го признават. Но не ми признават дохода, който е много повече от българския. И казаха,че ще изчисляват и бе,четенето на база девата месец работа с България на 1000 лева. Т.е. 60% са 600 лева. В Англия ме осигуряват на 1650 паунда. Не разбирам след като и двете страни и са с ЕС и след като съм чувала за подобни случаи с временна работа в България защо не се взима предвид дохода ми там. Казаха,че не е трябвало да имам стаж с България. Но това го няма като к фондация на фошков сместа търсих. Споменаха евро регламент 883, но въпреки това адвокатка ми каза,че нямат реално пълно основание да ми откажат да до свят и дохода мк от Англия.
На всичкото отгоре потвърдиха че ако аз почна отново работа в България дори за два месеца, после няма да вземат предвид 4 месеца за доход ,(досега имам 2 + примерно още два), а само от последния работодател. Т.е. даже това,че са в една държава, последователно работодатели не важи. Т.е. някакви закони някой си измисля и дали има логика или няма ...няма как да се защитиш...
Много моля за съвет, защото св чудя да подам ли документите си.
 P.S. бяхме платили на финансов съветник за помощ пред и два месеца и следвахме всичко,което той ки каза. Дори сега той казва,че това не е възможно...
#531 | 14.10.2019, 22:57
Публикации: 11 / 0
Извинявам се за грешките, но не мога да спра автоматичното разпозбаване на думи и публикуване от телефона.
#532 | 15.10.2019, 07:47
Публикации: 6959 / 1021
И защо се учудвате, че някой прилага закона? Вижте отговор 525 и цитата от КСО (скрития текст)
Колкото до останалото: "взема се само последния работодател", "само последните месеци" и т. н., струва ми се, че не сте разбрали правилно. Или не сте задали правилно въпросите си, или вадите отделни изрази от контекста.

ПП Пък за Вас е по-изгодно 60% от (9 месеца по 1000)/9, отколкото 60% от (9*1000+12*510+3*480)/12, нали
#533 | 15.10.2019, 23:12
Публикации: 11 / 0
Благодаря за отговора. Понякога се учудвам наистина,когато някой спазва закона. Отделно - това условие за дохода от Англия никъде не го срещнах в последните 6 месеца. Защото някак ми се вижда нелогично ако работя в България да ми дадат повече пари, а от Англия- не. Защото и там ми удържаха сериозно данъци и такси и предполагах,че сде прехвърлят тук. Предишен път бях на борсата си мисля че тогава взеха предвид не само последния работодател. А и друфи хора преди време писаха за сходни ситуации и не са имали проблем.
Отделно не разбирам следното- в НОИ ми казаха че дори сега да работя два месеца при втори работодател (досега вече имам 2 месеца в бг фирма) няма да вземат общо 4те месеца при двамата български работодателя, а ще вземат предвид пак само последния работодател,  т.е. два месеца ако толкова съм работила. Или дори месец да е, пак само него. Т.е. ако аз работя 1 месец на 2500 лева заплата, 60% е 1500 лева. И още повече ми се вижда нереално да може да се правят такива лесни злоупотреби, а да не се взимат цели две години,макар и в чужбина, но легална работа.
#534 | 20.10.2019, 14:54
Публикации: 1 / 0
Здравейте ! Миналата година напуснах работа, на която бях 11 години. Без прекъсване започнах друга работа и след два месеца ме освободиха по чл. 71 ,ал.1 и отидох на борсата.От НОИ ми определиха обещетение 60 % за 9 месеца,но аз след няма и три месеца започнах нова работа и ми спряха обещетението. На сегашната работа съм 11 месеца и ще напускам . Има ли значение по-какъв член съм освободена , за да мога да ползвам останалите месеци от обещетението ми. На мен ми казаха,че няма значение по какъв член си освободен ,след като имам да ползвам остатък от борсата. Така ли е ?
#535 | 20.10.2019, 15:50
Публикации: 182 / 6
за възстановяване на правото на получаване на обезщетение за безработица, не ги интересува ни члена, по който е прекратено правоотношението, ни осигурителния доход, върху който сте били осигурена в периода на прекъсване- само регистрация в срок в бюрото по труда и декларация в НОИ в срок, иначе намалят дните с право на получаване обезщетения.
#536 | 22.10.2019, 10:41
Публикации: 4 / 0
Здравейте имам следния въпрос. Назначен съм фиктивно във фирма, защото не ми достигат два месеца от предишната борса, за да изпълня условието с трите години. Назначен съм на минималната заплата. Дали това ще окаже влияние на средно дневното обезщетение.
#537 | 22.10.2019, 10:51
Публикации: 6959 / 1021
След като средно дневното обезщетение се смята от средно дневният осигуритеелн доход от последните 24 месеца - явно "да"
#538 | 22.10.2019, 11:06
Публикации: 4 / 0
Забравих да кажа, че само последните два месеца са от работа в България другите 22 месеца са от работа в Великобритания. Да не стане така тези два месеца в България да объркат нещата. Бях чел, че се взима предвид само последния работодател и последната заплата.
#539 | 22.10.2019, 11:11
Публикации: 6959 / 1021
Какво да объркат? За работата извън България се взема минималната работна заплата (за България). Освен ако не сте работили там чрез български работодател и осигуровките са внасяни в България.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове