Ако за производството на зеленчуци има регистрация в МЗ като ЗП - 60% НПР.
Ако няма регистрация като ЗП - 40%

Справка: чл.29, ал.1, т.1 2 от ЗДДФЛ
При продажба на дигитални продукти в Еtsy , трябва ли да има регистрация по ДДС
За дигиталните може да има, може и да няма рег.по ДДС, но заради комисионната, която плащате на Etsy - трябва да имате рег по ДДС.
Ако разделите сделката на две:
1.Доставка на дограма - имате ВОД, не начислявате ДДС, включвате сумата във ВИЕС.
2.Монтажа на дограма - имате услуга с място на изпълнение в Гърция (вижте чл.21, ал.4) - отново нямате ДДС, но проверете как стоят нещата с ДДС-то в Гърция, защото трупате там оборот за регистрация
Да не би земята да е купена преди смъртта на съпруга и да не са изминали 5 години между покупката и продажбата? При продажбата на имота, ако е закупен в режим на СИО съпругата ще декларира само частта си от покупката.
Да, имате право на облекчение. Стига да нямате данъчни задължения към датата на подаване на декларацията.
Моля за информация.Фирмата е ЕООД и няма регистрация по ДДС.Оброт под 50 000 лв.
Дейност -повилион за бързо хранене и напитки.Има 6 маси.Дължи ли патентен данък за 2024 г.
Да, дължи. В долния Ви пост сте си отговорили на въпроса. Промяната е от 2024г.
Щом в момента сте в проверка за този период, свържете се с данъчния и поискайте да Ви напише покана и да Ви отключат периода за да си подадете за 05.2023 коректната информация.
Щом в момента сте в проверка за този период, свържете се с данъчния и поискайте да Ви напише покана и да Ви отключат периода за да си подадете за 02.2023 коректната информация.
Нали сте пенсионер - държавата Ви внася здравни осигуровки. Нищо не трябва да правите.
Проверете си ЗО статус и ще видите, че сте здравноосигурен и докато сте без работа

Подкрепям
За 2024 патентната граница не стана ли 100000 лв?
Точно така, аз не съм прочела добре въпроса. Помислих, че става въпрос за облагане за 2023година.
Облага се като ЕТ , което формира дан.основа по чл.28 от ЗДДФЛ - справка чл.61и, ал.2 от ЗМДТ.
ЗКПО - Чл.10, ал.(4) (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2013 г., в сила от 08.03.2013 г.) Данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон) по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане. Липсата на фискална касова бележка от фискално устройство или на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, когато е налице задължение за издаването им, е основание за непризнаване на счетоводен разход за данъчни цели.
Да не би КИ да е по ф-ра за услуга от 2020г. и го пускате, защото фактурата не Ви е платена?
Кодът за шосеен транспорт е 3
Кредитното известие е към определена фактура, така че при какъвто режим сте издали фактурата - при такъв режим издавате и кредитното.
Фактурата от фейсбук не се отразява в дневниците. Само протокола по чл.117 - в покупки и продажби. Как ще си съставите счетоводната операция зависи от Вас, а и от софтуера. Аз ползвам разчетна сметка 4533-ДДС по протоколи. В покупките правя 4531/4533, а в продажбите 4533/4532.  Така чрез сметка 4533 следя дали съм вкарала протокола и в двата дневника. Ако в един и същ месец вкарам протокола и в двата дневника, 4533 трябва да е без салдо.
Ами за да Ви се равни сметката след 2 месеца, трябва нещо да направите. Вземете операция 503 / 75 Приходи за бъдещи периоди и следващата година закрийте 75.
Освен ако вече имате открита пейпал сметка, превода е минал през нея и ще я отчитате, тогава може да направите 503/пейпал.
Може да направите договор за цесия, с който фирма А да прехвърли вземането си от собственика на фирма Б. И тогава Б ще има вземане и задължение към едно и също лице, и може да направите протокол за прихващане.
Това е само идея. Все пак относно цесията-консултирайте се с адвокат,
Сумите не са големи. Просто ги включете в отчета за продажби с 20%. Напишете си едно пояснение към отчета, което да ви подсети след време при проверка.
Според мен щом разходът от стопанската операция (покупката на стоката) е данъчно признат , съответно няма основания да не бъде данъчно признат и разходът за неползвания като данъчен кредит ДДС, свързан с тази стопанска операция.