В колона 4 за месеците 10,11,12 - по 280 лв. всеки месец. :good:

Този облагаем доход от 4800 трябва да деля на 12 и да попълня по 400 лв. за месеците 10,11,12 :good:

Само да споделя, че от НАП се обадиха и накараха да коригирам Т2, като разпределя обл.доход от ред 13 кол. 5 на трите месеца - 10,11,12, т.е. по 1600  на месец и да внеса ЗОВ за разликата от 1600-280 - на 1320лв. за всеки от трите месеца. :blink: 
Дължат се. Само за здравната вноска  трябва да се съобразите с основния работодател.
Според мен - не. В трудовата книжка - само основния договор - длъжност и заплата, и съответния трудов стаж. Може да издадете УП 3 за осиг.стаж.
Втория трудов договор - с другата длъжност и съответния осиг. стаж - УП 3.
Здравейте, и аз с въпрос - безработно лице за цялата 2019 г. До октомври получава обезщетение за безработица, здравно осиг. е от бюджета, от октомври - сам внася здравни осиг. за безработен. През цялата 2019 година получава всеки месец възнаграждение по ГД под минималната заплата.
За ГД попълваме Прил.3. За Таблица 2 ми е въпроса какво трябва дасе попълни ?
В колона 4 за месеците 10,11,12 - по 280 лв. всеки месец. Облагаемия доход от Прил. 3 ред 5 е 4800 лв.
Този облагаем доход от 4800 трябва да деля на 12 и да попълня по 400 лв. за месеците 10,11,12, или 4800 да деля на 3 - и да попълня по 1600 лв. само за месеците 10,11,12 ?
Дано се усетят и регулират, че повторно прецакват работещите по чл.138в ал.2  по време на ИП, спрямо тези по чл.120а.
Струва ми се, че питате и отговор не искате. Нали не очаквате да получите конкретен отговор?!
Много неща няма в П55. Затова има и толкова неясноти и въпроси.
Пробвайте с въпросите на страницата на МТСП.

Да, редно е да го регламентират законово, тъй като това е идеята, но дали ще стане .... както и за признаването на пълен осигурителен стаж при получаване на компенсации-май пак ще е по подразбиране.
Иначе какъв е смисъла  при намален обем работа, / и опция да избегнеш съкращения/,  да намалиш работно време,  и в същото време да запазиш разходите за възнаграждения?!
Аз също съм на мнение , че работодател няма право едностранно да намаля ТВ, не че във връзка с мярката не е намалено по подразбиране.
Дано излезе междувременно някакво становище.

Това е процедурата за ал. 1
http://www.fnss-bg.org/%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8/%D0%B2%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5/
https://www.az.government.bg/pages/izplashtane-na-kompensacii-za-zapazwane-na-zaetostta/

Указания , информация за работодатели, често задавани въпроси. запознайте се с всички документи.

https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=PRESS2&vs=2&pr=3&lang=&dtT=10.04.2020

Отговори на въпроси
Ще следя и аз.
Пъпешче, преди известно време и аз имах точно същата принципна чуденка, по малко по друг повод, но пак набъркан същия член. На твоето мнение съм за намалението на ТВ. Това което изрових, от съдебна практика и като становища от адвокати, мога да го обобщя със следните  цитати:

"По приложението на чл.138 а от КТ действително няма създадена практика, но законът нито е непълен, нито е неясен, нито страда от противоречия."
"Смисълът на мярката е, че правата и задълженията на страните са пропорционални на продължителността на непълното работно време, т.е. работодателят намалява разходите си за труд."

Дори и да не могат да се възползват от мерките за компенсации по П55, работодателите могат да се възползват от възможността на новия член .138а ал.2 /за времето на ИП, а извън ИП - ал.1 при спазване на процедурите/ и в заповедта освен часовете, според мен, добре ще е да се упомене и възнаграждението.
КНСБ има статия в която пише, че правните последици от прилагането на тази мярка  са пропорц. намаляне на възнагражд. и съответните обезщетения, и стажа.




Здравейте,  може ли с днешна дата да се кандидатства по мярката 60/40 за текущия месец април и до края на извънредното положение  или следва да изтече месеца и тогава да подаваме заявление.
Зависи по коя точка кандидатствате - прочете постановлението и изискуемите документи.

Здравейте фирмата ни има магазин и оборота  през април много падна и искаме да кандидатстваме за мярката 60/40 моля да кажете дали правилно съм разбрал процедурата
 1 Ще подадем документи приз май   затова ще проверяваме спада на оборота април 2020 и април 2019 
2 през май работниците преминават на 4 часа с ДС / между другото те от 4  месец  работят с намалено работно време понеже оборота ни за март 2020 не  под 20% с този от март 2019 не подавахме през април/ заплатата остава не променена както на 8 часа
3 правим списък на работниците ,които са назначени на тр.договор и периода е преди 2020
и посочваме период за който искаме помощ  ОТ 01,05,2020 ДО 13,05,2020 . ПРЕДПОЛАГАМ,ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА ПОСОЧИМ ДАТИ ОТ 01,04,2020 ДО  13,05,2020  НО НЕ МИ Е ЯСНО ДАЛИ Е ТАКА


Прочете условията при които може да се възползвате от Постановлението. Вече има доста разяснения и на страницата на МТСП и на АЗ.
Обадете им се. Ако вече сте ползвали помощ, би трябвало да имате телефон на отдела.
Най-добре звъннете в Бюрото по труда за информация
Има информация в Агенция по заетостта, освен че и медиите тръбиха точно това, последните 2-3 дни .
Според мен, за повечето извънредни въпроси, възникнали в тази извънредна ситуация, няма да има нормативни актове, ще си останат с тълкуванията. Поне нещо черно на бяло да има.

А дали през м. 05 ще може да се кандидатства с оборота за м. 04?

Вече има толкова много публикувана информация, изменения, въпроси-отговори на страниците на съответните институции, публикации по медии- не сте ли се интересували? Не сте чули?
Може ли допълнителна информация относно отказа при по-ниски трудови възнаграждения в сравнение с тези от януари? Съгласно кой нормативен акт и коя норма от него? Благодаря предварително!

Нормативен акт - трудно.
Има тълкувания. В интервюто с министърката имаше задавани такива въпроси, чиито отговори МТСП горе-долу обобщи в често задавани въпроси, в линка, който е даден по-горе.
Малко отговори, на някои въпроси от МТСП, но не знам как да прикача файла :)
https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=PRESS2&prid=1976&lang=