ФЛ трябва да упражнява дейност в някакво качество - свободна професия, ЗП, ЕТ. Трябва да подаде ОКД5 при започване на дейност и само като ФЛ няма как да е.

Прочетох, че кафе автоматите, могат да се регистрират и на физическо лице, което не е ЕТ. От това възникна въпроса, дали трябва да се внасят осигуровки и на какво основание. Звънях в НАП, дадоха ми два различни отговора, и да и не. Жената която каза, че не дължи осигуровки се упова на това, че те са като хората които дават квартири по морето. После попаднах на статия където изрично е упоменато, че се дължи осигуровка на лице което е на патент и е фл, без да е ЕТ.

Някой ако е запознат, как мога да регистрирам кафе автомат на физическо лице, без да ставам ЕТ, без да внасям осигуровки, като самоосигуряващо се лице, моля да ми помогне и да каже какви са процедурите. Знам за задължителната регистрация в НАП на кафе автомата.

Благодаря предварително
Здравейте,
Регистрирам кафе автомат чрез патент на физическо лице. Интересува ме, дължа ли осигуровка или нещо друго?
Моля ако някой е запознат с темата да пише подробности.
Благодаря.
Здравейте колеги,
Имам въпрос относно назначаване на служител, който твърди, че ТК е в пенсионен отдел за изготвяне на решение за пенсиониране. Как се процедира в такъв случай? Как мога да съм сигурна, че не е на трудов договор на друго място?
Дайте ми съвет как да постъпя, защото трябва да го назнача. Предполагам, че трябва да го накарам да попълни декларация, че не работи на друг ТД, но не намирам образец. Моля за съдействие.
Благодаря.
Не е необходимо да работи, ако е съгласна да и се изплати отпуската на база последния отработен месец от преди 2 години. Предполагам, че целта е да се върне на работа да и актуализират заплатата /ако има нови актуализации през тези години/ и на база новата заплата да и изплатят полагащия се отпуск. Иначе нямат основание да я карат да работи ако майката иска да си вземе отпуската. 
Как точно смятате да направите корекция на първоначалния ТД? :hmmm:
Аз лично бих прекратила договора, който е за допълнителен труд и бих подала нов с необходимото основание.
Разбира се, че може. Не виждам какво ви притеснява. Може и 20 пъти да надвишава РЗ по договор, това е премия. Всеки работодател решава на кого и колко да изплати като премия.
Не мисля, че работодателя ще има проблем да го освободи на 01.07.2015 г. Нали ТД е подписан от двете страни и двете страни са наясно с този вариант на ТД.
Значи изтече ли срока лицето си отива, това е...... Не би трябвало да го защитава каквото и да било в случая, ще си изберат нов „секретар на синдикалната секция”, който е на постоянен ТД и тогава вече нека си е защитен. Поне това е моето мнение.
Според мен, ако няма промяна в кода, може да добавите каквато си искате думичка за да разделите нещата.
Само Прилож. 4 -заявление за изплащане на обезщетението по чл.54 от КСО-50% ?
И все пак, ако се спазват разпоредбите на КТ, не би следвало да остават дни извън 10-те позволени, но ако все пак страните не са спазили закона и се е стигнало да има такива останали дни, се прилага правилото на двугодишната давност. Това означава, че отпускът може да се използва в рамките на 2 календарни години, считано от годината, от която е останал. Например, ако са останали неизползвани дни от отпуска за 2013 г., извън 10-те разрешени за отлагане, то тези дни могат да се използват през 2014 г. и/или 2015 г.
По-добрия вариант е да не се стига до отлагане на повече от 10 дни. Като цяло dalila е права може все пак да се отложи, санкции няма да има.
В разпоредбата на чл. 176 КТ са предвидени две ограничения за отлагане ползването на платения годишен отпуск.

На първо място - съгласно чл. 176, ал. 3 КТ могат да се отлагат не повече от 10 работни дни за следващата календарна година, независимо от размера на полагаемия отпуск - 20, 30, или повече дни. Ако работникът или служителят има повече от 10 работни дни неизползван отпуск, губи право за ползването на дните, надвишаващи 10, още на първи януари следващата година. Това ограничение не се прилага за случаите на отлагане на платения годишен отпуск поради ползването на друг вид законоустановен отпуск - при майчинство, временна неработоспособност и др., което е осуетило възможността за ползването му изцяло или отчасти през годината, за която се полага. В последните случаи е допустимо да се отложат повече от 10 работни дни и дори целият платен годишен отпуск.

Цвета ПОПОВА, главен асистент в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Ето и цялата статия
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1989:tp201305art&catid=14:tpbest&Itemid=33
Неплатеният отпуск след 30-те дни, вече е неплатен без трудов стаж.
Да така е, но не виждам логиката в "Неплатен СЪС трудов стаж БЕЗ осигурителен стаж". Мисля, че това си е точно 30-те дни неплатен, който се зачита за ТС без осигуровки...... :hmmm:
Е как със трудов стаж.
Според мен "Неплатен СЪС трудов стаж БЕЗ осигурителен стаж" е точно за тези 30 дни, които се зачитат за трудов стаж, на няма осигуровки. Така предполагам, може и да греша.... :blush:
"12 месеца с прекъсване в две предходни години..."
Има право на 6 м. в 2015 г., или общо 12 м............. цитираното по-горе. Всяка година по 6 месеца.
Ака 5 м. е ползвал 2014 г. те си са за тази година. За 2015 г. има право на още 6 м. Сори но такива са правилата....:)
Според мен не би трябвало да не се явиш на работа. Напротив, трябва да отидеш на работа и след това да искаш да ти се заплати този ден като извънреден труд.
Ако не се явиш на работа, работодателя определено ще ти поиска писмени обяснения защо не си се явил. Така при две самоотлъчки и неприети обяснения /като неоснователни/ от страна на работодателя знаеш какви са последствията.
По-добре според мен е да си отидеш на работа и да имаш коз в своя полза, ако не ти се прати извънредно.
Заплащане на извънреден труд
   Чл. 150. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 52 от 2004 г.) За положен извънреден труд се заплаща трудово възнаграждение в увеличен размер съгласно чл. 262.
"Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години..."
Шест месеца в една календарна година. След като тази гадина не е ползвал болнични, ще му се изплатят тези 6 месеца.
Приемаме, че болничния му започва от 01.08.2014 г. До 31.12.2014 г. това са 5 месеца. От 01.01.2015 г. има правя на още 6 м./защото това вече е др. календарна година/, коита ще му се изплатят отново и чак тогава трябва да се яви пред ТЕЛК за да му разрешат да продължи над тези 6 м. за 2015 г.
Надявам се да съм била полезна. Имах подобен случай.   :smile1:
Годишно имаш право на 6 м. Ако не е ползвал тази година, не мисля, че ще има проблем при изплащането.