След като е отменен БЛ, значи е трябвало да сте на работа.
Как ще си оправдаете времето на неявяване на работа за този период? След като още се водите на работа, а не сте се явили... ???? Излиза, че вие сте направили самоотлъчки с неявяване на работа.
Разбира се, че имате. Вие би трябвало да си получите всички възнаграждения за времето, през което сте положили труд. В Трудовия ви договор би трябвало да е записано как точно ще се изплаща възнаграждението за отработения месец.

Място и срокове за изплащане /от КТ/
  Чл. 270. (1) Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата.
 (2) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго.
Ами ако се окаже, че БЛ действително е невалиден би трябвало да може... :no:
Избира се допълнително представени документи, тип на основния документ към който се отнася приложението - посочвате болничен. Попълва са № на БЛ, ЕГН и име на лицето и избирате от кодовете 14. Декларирате сметката, записвате и изпращате.
Не знам защо не искат да приемат хартиения носител... Моя служителка е носила на място удостоверение за банкова сметка, там попълва декларацията и я приемат. Просто трябва време да се актуализира новата банкова сметка. Мисля, че беше 15 дни.
svetlakercheva, това го прочетох, но ми звучи малко алогично. На база на пътния лист ли се попълва от длъжностното лице? Според мен би трябвало всеки шофьор да си попълва както пътния лист, така и индивидуалния дневник. На база на този дневник вече длъжностното лице му начислява нощен, извънреден и т.н. труд... Поне така мисля...
Колеги,
Никой ли не е запознат с попълването на индивидуален работен дневник на шофьор?
Здравейте колеги,
Имам питане по въпроса с работния дневник на шофьора. Бихте ли ми казали, кой попълва този работен дневник - самия шофьор или длъжностно лице поставено за тази цел?
Да това е ясно, но дали няма да донесе БЛ, затова си мисля, че трябва да изчакам поне 3 работни дни. Не мога да се свържа с него нито на служебния, нито на личния телефон. От понеделник не се е явявал и никой не го е чувал. Доста притеснително.
Здравейте колеги,
Един бърз въпрос. Колко дни неявяване на работа трябва да минат за да изпратя покана за обяснение на работника, защо не се е явил? След втория или след третия ден самоотлъчка?
Просто няма как, освен ако не я принудят по някакъв начин с лошо то си държание, сама да се откаже и да напусне.
А защо да не го включи в длъжностната характеристика, като допълнителна точка от задълженията, които ще изпълнява. Нали ще е при необходимост? Или със заповед като възлагане на допълнителни отговорности на лицето при необходимост... :hmmm:
Да, звучи много гадно, но служителката не си изпълнява както трябва задълженията, разсеяна е, закъснява, каза че след майчинството може би няма да се върне на това работно място, а през цялото майчинство работодателя трябва да и дава по 60лв ваучери за храна и застраховка живот и като свърши майчинството да изплати 40 дни отпуск.
Еееее, много ще обеднее тоя шеф.
А да не говорим, че жената е работила 2 години и тогава си е изпълнявала работата както трябва... нали така... ?
Говорим за след тези 30 дни, които се признават за трудов и осигурителен стаж.
След като е в неплатен отпуск мисля, че можа да го назначите за този период на пълно работно време.
Здравейте,

При нас работи служител на втори трудов договор по чл. 111 от КТ на 4-ч. работен ден. В основната си месторабота също е на 4-часов раб. ден и там получава  процент за прослужено време.
1. Трябва ли да плащаме за прослужено време и при нас?
2. Зачита ли се за трудов стаж (макар и без изплащане на % прослужено време) работата при нас?
С уважение!

Колега Меги, въпроса беше зачита ли се трудов стаж по втория ТД... Всички би трябвало да сме наясно кое е трудов и кое осигурителен стаж.
Трудовият стаж при 4-часов работен ден се признава като при пълен палботен ден т.к. представлява половината от работното време. При това положение вторият трудов договор неможе да донесе допълнителен трудов стаж т.к. той за съответният календарен период вече е признат в пълен обем по първият ТД. Осигурителният стаж по двата договора се изчислява по отделно и се допълва за да стане общ. В този смисъл от всеки работодател се взема УП-3, който е документ за осигурителен, а не за трудов стаж.

Точно това имах предвид, може би не се изразявам правилно.
Колега Меги, точно УП3 е за осигурителен стаж и се издава от фирмата по допълнителен ТД.
Не става въпрос за това, че осигурителният стаж няма да е равен на трудовия. Става въпрос, че и от двете фирми ще има трудов стаж. За един месец ще има по 15 дни трудов стаж по 8 ч, но и от двете фирми. Ще го осигуряват и на двете места  и ще има внесени осигуровки и от двете места. Това са различни фирми, различни работодатели. Не може да твърдите, че няма основание за трудов стаж от допълнителния трудов договор. След като и на двете места е по 4 ч, трудовия стаж и от двете места ще е един и същ.
1.Да има право на ДТВ за ТСПО до допълване до пълно работно време
2. Няма основание
Тс няма да има, но осигурителен ще има.

Не може да работи по трудов договор и да не се зачита за трудов стаж. Било на основен или допълнителен ТД.
В единия случай /по основния ТД/, стажа се нанася в трудовата книжка, а при допълнителният ТД се издава УП3, при напускане на работника/служителя.
В трудовата книжка се пише трудов стаж не осигурителен. Ако лицето работи на по малко от законно установеното време се вписва като забележка, че трудовият и осигурителният стаж не са равни и се издава УП-3 за осигурителният стаж, а УП-2 се прави по месечно.

 В хипотезата за работно време с продължителност 4 часа зачетеният трудов стаж не е равен на осигурителния стаж, поради което работодателят не следва да прави вписването, съобразно чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, а да издаде образец УП-3 за осигурителен стаж. КС