Колеги казус.
Получихме решение от ТОЛЕК /транспортна областна лекарска комисия/, че един от работниците ни не може да работи като шофьор.
Някой знае ли каква е процедурата и как да постъпим в случай, че не може да му предложим по-лека работа?
Единя договор е основен, а другия допълнителен. Трябва да остане записа с основния договор, а сумите от допълнителния ги прибавяте към него.
Точно така, при мен се получи.
 delphine, члена по който са прекратени договорите е  "работодателят преустанови дейността си", момичето не знае повече от това, от нейни колежки.
След два месеца щели да имат друга фирма, каквото и да значи това. Останалия персонал е пратен на Бюрото по труда.
Здравейте колеги,
Казуса  следния: Работодател преустановява дейността си и освобождава работниците си по чл. 327, ал. 1, т. 10 /не съм убедена, че това е правилния член, но това е друг въпрос/.
В същото време има работничка, която е втора година майчинство. Въпроса ми е как се процедира в този случай? Работодателя подава ли информация до НОИ или майката трябва да отиде да задвижи процедура и каква?
Моля за съдействие.
Благодаря предварително.
Нищо не спестяваме, лицето иска да плаща по-малко осигуровки за негова сметка, а и наистина ще работи на 4 часа. Никой не се опитва да ощети работещия. Човека ще работи на 4 часа и ще си плаща осигуровки за 4 часа, както той, така и работодателя. За да не го ощетим, исках да знам как стои въпроса.
Ако се позовем на КТ - да, но не съм много убедена, дали не е обвързано поне с мин. заплата. Не може да работи да речем 10 години на 2000 лв, последните два месеца минава на 305 лв. и брутните заплати да се изчисляват на ниската сума.
Някак ми се вижда алогично. Затова питам някой който е наясно и е имал подобна процедура.
Здравейте колеги,
Имам нужда от малко помощ. Казуса е следния:
Наш работник се пенсионира, но продължава да работи без да е прекъсвал. До момента в който излезе решението на пенсионен отдел, той е работил на 8 ч със заплата 1000 лв. След което по желание, след разговор с работодателя, го преназначихме на 4 ч. с мин. заплата за страната т.е. 305 лв.
Въпроса е следния: В един момент /може и още следващия месец/ решава да прекрати трудовия си договор и ние трябва да му изплатим обезщетението от 6 брутни заплати при пенсиониране.
Каква ще бъде базата за изчисляване на 6-те брутни заплати? При условие, че до предишния месец е бил на ОЗ 1000 лв. на 8 ч, а от този е на 305 лв. и 4 часа? Моля за помощ и мога ли да прочета нормативен документ, за да се обоснова?
Благодаря предварително!
bobo, по този повод качвам един виц за малко разтоварване.

Мъж заподозрял жена си в изневяра и наел частен детектив. След неделя детективът му докладва:
- Жена ти се срещна с мъж в едно кафене, после се качиха на една кола и от прашиха извън града до една вила. Влязоха в хола, пиха вино, вечеряха леко, отидоха в спалнята, съблякоха се, легнаха и изгасиха лампата, повече нищо не видях.
- Ех, пак тази проклета неизвестност!  :ok: :smile1:
 P.G.H.R. много благодаря!
Въпреки статията, съмненията остават! :)
Не е въпроса за плащането на повече или по-малко.
Търся законово основание, на което да се опра. Някакъв нормативен акт, или тълкувание от специалист по трудово право.
За съжаление само предполагаме.
В случая имаме намалено работно време Чл. 137. (1) (Предишен текст на чл. 137 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Намалено работно време се установява за:
т. 2. (доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работници или служители, ненавършили 18 години
Този член и алинея са цитирали ИТ в разрешителното за работа.
Моята ТРЗ програма по друг начин пресмята.
МОД 560,00 лв.  или /560/8*7=490 лв./ т.е. за 2 ч. 140 лв.
Имам и отговор от ТРЗ специалист с 20 години трудов стаж в одиторска фирма.
На кого да вярвам???
Благодаря, ще продължа да търся.
Ако законоустановеното работно време за длъжността е 8 ч. и МОП е 560 лв. Как стои въпроса за осигуряването на 1 час примерно при непълнолетен?
При непълнолетните не е точно така /поне аз така смятам/.
Може ли да ми посочите нормативен документ, в който да има разяснение за подобен случай с непълнолетни.
А ако работи 2 или 3 от тези 7 часа, какви ще бъдат осигуровките?
Колеги имам въпрос към тези, които са се сбъсквали с подобен казус.

При назначаване на непълнолетен /след разрешение от ИТ разбира се/, съгл. чл. 305, ал. 3  Работнотовреме на работниците и служителите, ненавършили 18 години, е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица.

Въпроса ми е осигуровките върху 7 часа ли ще бъдат или върху 8 часа, за един работен ден?
Благодаря за отговорите, ще решаваме в движение.
Значи, при една проверка от ИТ, не биха ни направили проблем, че няма печати на заповедите за отпуск и може би и на всички вътрешни заповеди само с подпис от управителя?
Не ми звучи много убедително.
Така излиза, че и на трудовия договор не е необходимо да има печат. И  като цяло се обезмислят печатите... така ли?