Калкулатор: Майчинство

28.04.2014, 21:40 1217311 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#1120 | 28.04.2014, 21:40
Публикации: 950 / 101
Сигурно работодателят й е имал предвид чл.42 от КСО, а не за гледане на дете:
Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни.
#1121 | 28.04.2014, 21:43
Публикации: 5 / 0
Но, ако болничните са от дата преди прекратяване на трудовия договор? Примерно трудовия договор ще ми е до 12.05, но ако болничните са от 10 или 11.05 ще мога ли да ги ползвам?
#1122 | 29.04.2014, 07:24
Публикации: 1878 / 379
Но, ако болничните са от дата преди прекратяване на трудовия договор? Примерно трудовия договор ще ми е до 12.05, но ако болничните са от 10 или 11.05 ще мога ли да ги ползвам?

Вие сте си в правото на ползване на болнични, както всеки работещ, дори се дава възможност след напущане да се ползват болнични по чл.42.
#1123 | 29.04.2014, 08:15
Публикации: 6255 / 570
Само да кажа, че съгласно чл.42 от КСО НЯМАТЕ право на болнични след прекратяване на трудовия договор за ГЛЕДАНЕ НА ДЕТЕ.
#1124 | 29.04.2014, 09:13
Публикации: 137 / 7
Надявам се майката, която постави въпроса да погледне това, което написаха колегите, тъй като определено намерението й е да представи болничен за гледане на дете, а това въобще не й върши работа.

#1125 | 29.04.2014, 10:17
Публикации: 5 / 0
Благодаря ви много! Само искам да знам този болничен по чл.42 от личния ли се взима, понеже нали за болничен повече от 10 дни се минава комисия?
#1126 | 29.04.2014, 10:20
Публикации: 950 / 101
По принцип този болничен се взема ако сте болна и не е необходимо да е за 30 дни, а не защото Ви се полагат пари от НОИ!!!
#1127 | 29.04.2014, 15:37
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам нужда от помощ! Не съм наясно с въпросите за ТРЗ и осигуряването.
Приятелка, която е фризьорка - самоосигуряваща се, занаятчия на патент,  предстои да излиза по майчинство от м. август 2014 г.
Осигурява се за ОЗМ от м. 08.2012 г.
Трябва ли да подаде декларация за преустановяване на дейността - в кой момент?
Какви осигуровки дължи за времето когато е в болнични поради бременност и раждане?
След като преустанови дейност - как ще плаща ЗО за времето, когато ще е в отпуск за отглеждане на дете до 2 г.
Според вас, ще бъде ли по-добре да търси фирма, която още от сега да я назначи и осигурява.
#1128 | 05.05.2014, 12:11
Таня Жекова Тодорова
Здравей те имам нужда от помощ,изчислих си майченството по калкулатора и има разлика в това което се получи и сумата която ми изплащат,въпросът ми е какво трябва да направя в слуая
#1129 | 07.05.2014, 09:50
Публикации: 1969 / 1545
Администратор на сайта
Здравейте, данните за брутна и нетна заплата от къде ги взехте? Ако имате възможност ги поверете в сайта на НОИ с ПИК, защото е възможно да не сте ги попълнила, така както са подадени при тях.

Информация за ПИК: http://www.nssi.bg/eservicesbg/reports/42-pik
Справка за социално осигуряване: https://socialsecurity.nssi.bg/
#1130 | 09.05.2014, 13:40
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
първо бих искала да Ви поздравя за наистина чудесния и лесен за ползване калкулатор!
Второ може ли ми кажете дали при изчисляване на паричните обезщетения за болничен и отпуск за отглеждане на дете освен осигурителния доход по постоянен трудов договор, включващ: пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица, се включват и дохода от граждански договори, по които обаче са внесени осигуровки само за пенсия.
Гражданските договори са сключвани за период, в който е в сила и трудовия договор.
Благодаря предварително!
#1131 | 09.05.2014, 13:42
Публикации: 5550 / 370
Здравейте,
първо бих искала да Ви поздравя за наистина чудесния и лесен за ползване калкулатор!
Второ може ли ми кажете дали при изчисляване на паричните обезщетения за болничен и отпуск за отглеждане на дете освен осигурителния доход по постоянен трудов договор, включващ: пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица, се включват и дохода от граждански договори, по които обаче са внесени осигуровки само за пенсия.
Гражданските договори са сключвани за период, в който е в сила и трудовия договор.
Благодаря предварително!

Не, не се включват
#1132 | 19.05.2014, 15:03
Публикации: 3 / 0
Здравейте, искам да ви поздравя за калкулатора и за подробната информация която давате на всички. Пожелавам ви много успехи.
Бих искала и аз да попитам в момента съм в майчинство за отглеждане на малко дете, тя е на 1,4 месеца и със съпругът ми искаме второ дете ... въпросът ми е същото майчинство ли ще получавам като за първото ми дете или ще е друга сума? Помощите прочетох че са 250 лева за първо дете, а за второ 600 лева нали така? А детските колко ще са? И последно разбрах че има и еднократна помощ която се получава 45 дена преди термина за раждане тя в какъв размер е и всеки ли може да я получи стига да си подаде необходимите документи?
Благодаря ви предварително за отговора хубав и успешен ден.
#1133 | 19.05.2014, 15:10
Публикации: 6255 / 570
За да получавате същия размер на обезщетението трябва при издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина първото дете да не е навършило две годинки и вие да ползвате отпуска за гледане на дете до 2-годишна възраст.
Нямам идея каква е тази еднократна помощ 45 дни преди термина. Предполагам, че тя се плаща при определени условия на майки, които нямат необходимия стаж или не са осигурени за фонд ОЗМ.
#1134 | 19.05.2014, 15:15
Публикации: 3 / 0
За да получавате същия размер на обезщетението трябва при издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина първото дете да не е навършило две годинки и вие да ползвате отпуска за гледане на дете до 2-годишна възраст.
Нямам идея каква е тази еднократна помощ 45 дни преди термина. Предполагам, че тя се плаща при определени условия на майки, които нямат необходимия стаж или не са осигурени за фонд ОЗМ.

А ако е навършила две годинки майчинството ще е различно така ли? Справките в нои ли да гледам за да мога да изчисля с калкулатора колко ще е майчинството или? И за 24 месеца назад ли се гледа дохода или за 18?
#1135 | 19.05.2014, 15:16
Публикации: 6255 / 570
За еднократната помощ за раждане - за 2014 година - за второ дете 600.00 лв.
За детските - за 2014 година - за първо дете - 35.00 лв. и за второ дете - 50.00 лв.
#1136 | 19.05.2014, 15:17
Публикации: 6255 / 570
Ако първото дете е навършило две годинки - нова база от 18 месеца назад преди месеца в който е издаден първия болничен за 45 календарни дни. За месеците в отпуска за гледане на дете от 1 до 2 годинки - МРЗ за страната.
#1137 | 19.05.2014, 16:19
Публикации: 3 / 0
Благодаря за бързият отговор много ми помогнахте.  :good:
#1138 | 19.05.2014, 16:21
Публикации: 6255 / 570
Благодаря за бързият отговор много ми помогнахте.  :good:

Радвам се  :smile1:
#1139 | 20.05.2014, 23:31
Публикации: 1 / 0
Здравейте,искам да попитам следното: какви помощи бих могла да получа при раждане на близнаци, при все,че съм редовна студентка? От университета доколкото знам към 2900 лв. Освен тях полагат ли ми се и помощите за отглеждане на близнаци ,който се дават попринцип? Майчинството ще го пресметна по документи, въпросът ми е  допълнително освен него на какво мога да разчитам . И евентуално на какви условия трябва да отговарям.Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове